Jedina mana, kada je reč o turističkim putovanjima, najčešće su turisti i velike gužve.
Nesnosne gužve na odredištima koja obavezno morate posetiti i beskrajni redovi ispred atrakcija koje ne smete preskočiti i najstrpljivijima će pokvariti iskustvo, a same znamenitosti skoro da biste i bolje videli na internetu.
Među evropskim hit destinacijama prednjače Francuska, najposećenija zemlja na svetu, Španija i Italija, u kojima je gužva tolika da se uvode i zakoni kojima bi se ograničilo turističko okupljanje i domaćem stanovništvu omogućio koliko-toliko normalan život.
Amerikanka koja se na TikToku predstavlja pod imenom Flip Travels, putuje svetom sa suprugom Benom, a nedavno je posetila i Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku i Srbiju.
Međutim, postoje i turistički zapostavljene zemlje u Evropi koje takođe vredi posetiti, a nagradiće vas obilascima – bez mase turista. U poređenju sa recimo Španijom, koju poseti gotovo petsto miliona turista godišnje, u ovim ćete zemljama, s manje od tri miliona posetilaca, u istom periodu imati osećaj da možete disati.
Ako tražite ideju za svoje sledeće putovanje, razmislite o ovih 10 najmanje posećenih zemalja u Evropi.
1. Lihtenštajn
Sa manje od sto hiljada turista godišnje, Lihtenštajn je najmanje posećena evropska zemlja. To ne znači da nije vredan posete – pored spektakularnog alpskog pejzaža, glavni grad Vaduz, sa brojnim kulturnim i istorijskim znamenitostima, svakako vredi posetiti.
Ovu dansku autonomnu teritoriju godišnje poseti svega oko 130.000 turista, koji su zadivljeni lepotom netaknute prirode, osećanjem izolovanosti i njenom nepristupačnošću. Glavni grad Torshavn, koji šarmantno spaja skandinavsku i lokalnu kulturu, jedan je od najmanjih na svetu.
Moldavija je poznata po svojim vinogradarskim brdima i dom je nekih od najvećih svetskih vinskih regiona, kao što su Krikova i Milestij Mići, ali godišnje ima manje od 400.000 turista. Kišinjev, glavni grad, pun parkova i spomenika, arheološko nalazište Orhejul Veči i tradicionalna sela samo su neki od razloga zašto bi trebalo da posetite Moldaviju bar jednom.
Jedna od najbezbednijih zemalja na svetu i gastronomska meka, ima manje od 800.000 poseta godišnje, verovatno zbog visokih cena. Glavni grad Luksemburga poznat je po svom utvrđenom srednjovekovnom starom gradu i pod zaštitom je Uneska. Slikovite litice iznad reke Alzete sigurmo će vas oduševiti.
Litvaniju godišnje poseti nešto više od milion turista, iako može da ponudi ponešto za svačiji ukus. Vilnjus, ima barokni stari grad pod zaštitom Uneska, bogato kulturno i gastronomsko nasleđe i zanimljivu prirodu u kojoj se smenjuju klasični baltički vidici, šume i jezera sa neobičnim peščanim predelima.
V_E/Shutterstock
6. Severna Makedonija
Severnu Makedoniju poseti oko milion i dvesta hiljada turista godišnje, što je malo s obzirom na njen ogroman turistički potencijal. Pored neizbežnog Ohridskog jezera, jednog od najstarijih i najdubljih jezera u Evropi sa starim gradom Ohridom, koje je uvršteno na Uneskovu listu svetske baštine, Makedonija krije i brojne manastire, crkve i odličnu domaću hranu.
shutterstock, Erik Cox Photography
7. Bosna i Hercegovina
Našu susednu zemlju godišnje poseti oko milion i sedamsto hiljada turista. Živopisni Mostar, Sarajevo, u kojem se susreću svi prošli i sadašnji svetovi, brojne stare tvrđave koje se uzdižu iz nepristupačnih planina i divlja, očuvana priroda sa čistim rekama i neverovatnim vidicima samo su početak preporuka za istraživanje Bosne i Hercegovine.
Shutterstock/Ranko Maras
8. Island
Zemlju leda i vatre godišnje poseti samo dva miliona i dvesta hiljada turista, što znači da ih je zaista malo. Razlog je verovatno teška dostupnost i visoke cene, jer islandske lepotice, koje su i opevane i oslikane, naravno zaslužuju posetu, a Zlatni krug je jedna od najpopularnijih ruta na svetu.
Shutterstock/Palmi Gudmundsson
9. Crna Gora
Iako Crnu Goru godišnje poseti nešto više od dva i po miliona turista, to je gotovo neznatan broj u odnosu na evropski prosek. Zemlja crnih mitskih planina, ledenih jezera, fascinantnih građevina, sa brojnim upisima na Uneskovu listu, mali je dragulj koji nam je preblizu da ga ne bismo istraživali gore-dole, kako drumovima, tako i kozjim stazama.
Shutterstock/Jasa Jovicevic
10. Letonija
Letonija se može pohvaliti prirodnim lepotama, bujnim šumama, brojnim jezerima i peščanim plažama. Zanimljiva živopisna drvena arhitektura, tradicionalna kuhinja i kulturno i istorijsko bogatstvo Rige, obučene za svoju nedavnu ulogu Evropske prestonice kulture, čine Letoniju odličnom destinacijom na severu kontinenta, iako ju je posetilo tek oko dva i po miliona turista do sada.
Turisti koji se noću penju na vulkan Etna na Siciliji u patikama i laganoj odeći da bi izbliza videli erupciju koja je u toku, rizikuju svoje živote, upozorili su danas spasioci.
Na ovogodišnjem 46. Međunarodnom sajmu turizma pod sloganom "Jedna karta, bezbroj svetova" banje Srbije predstavile su svoju bogatu ponudu, kako u lečenju, tako i u odmoru na samoj destinaciji.
Međunarodni sajam turizma, 46. po redu, počeo je 20. a trajaće do 23. februara. Posetioce očekuju popusti koji idu i do čak 40 odsto, ali generalno svi turistički aranžmani su u odnosu na prošlu godinu skuplji od pet do 15 odsto.
Primena novog sistema za ulazak u zemlje Evropske Unije, ETIAS-a, ponovo je odložena, a B92.net otkrio je šta je razlog pomeranja datuma i kada će konačno najavljeni sistemi biti realizovani.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će za specijalizovanu izložbu Ekspo 2027. u Beogadu, za koju je do sada svoje učešće potvrdila 61 zemlja, biti potrebno između 10.000 i 30.000 volontera.
Nakon godina žalbi meštana i turista, more je konačno povratilo svoj prirodni tok - pesak se vratio, a obala u Pefkohoriju je ponovo dobila prepoznatljiv izgled.
Turisti koji se noću penju na vulkan Etna na Siciliji u patikama i laganoj odeći da bi izbliza videli erupciju koja je u toku, rizikuju svoje živote, upozorili su danas spasioci.
Na ovogodišnjem 46. Međunarodnom sajmu turizma pod sloganom "Jedna karta, bezbroj svetova" banje Srbije predstavile su svoju bogatu ponudu, kako u lečenju, tako i u odmoru na samoj destinaciji.
Međunarodni sajam turizma, 46. po redu, počeo je 20. a trajaće do 23. februara. Posetioce očekuju popusti koji idu i do čak 40 odsto, ali generalno svi turistički aranžmani su u odnosu na prošlu godinu skuplji od pet do 15 odsto.
Jedna nijansa plave postaje sve popularniji izbor za kuhinjske ormariće i sada dominira na mreži Pinterest kao jedan od vodećih trendova u uređenju enterijera.
Karl Marks i Fridrih Engels objavili su Komunistički manifest 21. februara 1848. godine kao programski dokument Saveza komunista, prve međunarodne radničke organizacije.
"Svaki doprinos afirmaciji kulture je neprocenjiv. Novi prostor fondacije je prilagodljiv za raznovrsne događaje i kulturna dešavanja, izložbe, koncerte, neke manje pozorišne forme", poručio je Nebojša Dugalić, predsednik Udruženja dramskih umetnika Srbije