Izvor: RINA

U kotlini kroz koju protiču Kamešina, Beli i Crni Rzav, okružena opevanim planinama Šarganom, Zlatiborom i Tarom, Mokra Gora privlači sve više onih koji žele da uživaju u čarima netaknute prirode.

Najveća turistička atrakcija na ovom području je čuvena Šarganska osmica, koja je ovog januara proslavila veliki jubilej – 100 godina od prvog prolaska voza kroz Mokru Goru.

Svakodnevno voz "Nostalgija" prevozi goste kroz 15 kilometara nestvarne prirode, od Mokre Gore do Šargan Vitasa. S više od milion i po posetilaca od obnove pruge do danas, nastavlja da privlači ljubitelje prirode i istorije, stvarajući nezaboravna sećanja.

Povodom ovog velikog jubileja, uručene su i plakete kolegama koji su dali veliki doprinos razvoju Srbijavoza i očuvanju ovog istorijskog čuda.

Najpopularnija pruga na Balkanu slavi 100. rođendan: Šarganska osmica je čudo i neverovatna atrakcija FOTO
RINA

"Pružna trasa je jedinstvena u Evropi i u svetu po tome što je izgrađena u obliku broja osam spletom 22 tunela, više od deset mostova i vijadukata a savladana je visinska razlika od preko 300 metara. Pruga je započeta 1916. godine, kada je sagrađeno prvih 9 kilometara. Mesto do koga je došao kolosek i danas nosi naziv Deveti kilometar", ističe za Regionalnu informativnu novinsku agenciju RINA Aleksandra Milutinović, upravnica Šarganske osmice. Ona nastavlja:

"Tada se desila jedna tragedija kada je usled prokopavanja jednog od tunela zatrpana cela smena radnika. To su bili italijanski i ruski zarobljenici koji su radili na ovom delu trase, a prema navodima meštana, ta smena je brojala oko 200 zarobljenika. Za Deveti kilometar su se vezivale razne priče, među kojima i one da su se na tom mestu čuli razni glasovi i priviđali duhovi. Da li je to tačno ili ne, ne znamo, ali danas to prepričavamo kao anegdotu, jer su se čudne pojave prestale dešavati kada je 2011. godine na tom mestu podignuta crkva brvnara u ruskom stilu posvećena poginulim graditeljima."

Pruga je završena 1925. godine. Podatak da je kralj Aleksandar davao jedan gram zlata za jedan kilogram iskopanog kamena u tunelu, samo potvrđuje koliko je izgradnja tada najveće osmice od čelika u svetu bila zahtevan posao. U izgradnji pojedinih deonica učestvovalo je od dve do pet hiljada ljudi, a samo Mokra Gora je dala preko 500 železničara, a moramo napomenuti da je u to doba biti železničar predstavljalo veliku čast i ponos.

Najpopularnija pruga na Balkanu slavi 100. rođendan: Šarganska osmica je čudo i neverovatna atrakcija FOTO
RINA

Pruga je preporodila selo jer ga je povezala sa drugim delovima tadašnje Jugoslavije. Zato i ne čudi što su žene iz Mokre Gore 1974. godine stavile crne marame u znak žalosti što voz "ćira" odlazi jer je ukidanjem pruge mokrogorski kraj opet zamro.

"Trebalo je da prođe četvrt veka da bi se obistinilo čuveno proročanstvo Mitra Tarabića. Prvog septembra 2003. godine je obnovljena trasa u dužini od oko 15,5 kilometara zahvaljujući grupi entuzijasta koji su pokrenuli inicijativu za obnovu. Ogroman trud i rad je bio potreban da se sve ovo podigne, jer je sve bilo potpuno devastirano, pruga je bila predata opštinama bez ikakvih nadoknada a šine su pretvorene u staro gvožđe", objašnjava Aleksandra Milutinović.

Negde oko 80.000 turista, što domaćih, što iz Kine, Slovenije, Nemačke, Austrije, ljubitelja pruga uzanog koloseka iz celog sveta, godišnje se preveze "Nostalgijom", što je impozantan broja ako se ima u vidu da je kapacitet voza svega 150 putnika.

Duž cele ove trase izgrađeni su smeštajni i ugostiteljski kapaciteti, sagrađene su stanice koje su bile ruinirane i devastirane i pretvorene u lepe stanične zgrade i ugostiteljske objekte.

Ali ne privlači turiste samo Šarganska osmica. Brojni su vidikovci uz prugu sa kojih se pruža neverovatan pogled na prekrasnu prirodu Kršanje. Postoji Ludi kamen i, ukoliko na njega stanete, veruje se da ćete naći muža (ili ljubavnika). Ovde je i lekoviti izvor Bela voda.

Podeli: