Srpska planina ponovo oborila sve rekorde, dnevno na stazama preko 2.000 skijaša FOTO
Tokom novogodišnjih praznika, popularna srpska planina Zlatibor još jednom je kao što je bilo očekivano oborila sve rekorde posećenosti.
04. januar
19:02
1 h
Izvor: 92Putovanja
Otkako je Vilem Barenc otkrio Špicbergen 1596. godine, arhipelag Svalbard je postao poznat po kitovima, kao i ribolovu.
Stanovništvo se većinski nekada bavilo rudarstvom, međutim danas se ovde nalazi više naučnih institucija. U Svalbardu je dosta razvijen turizam, a u ponudi su brojne aktivnosti i sadržaji. Spoj sa divljim okruženjem i nesvakidašnjim prizorima oduševiće svakog ko se odluči da poseti ovo neobično mesto.
Svalbard, arhipelag koji je smešten visoko na severu Norveške, privlači putnike svojom divljom i netaknutom prirodom, na koju niko neće ostati ravnodušan. Svalbard je mesto izuzetnih fjordova i ledenih planina. Na ovom mestu se turisti suočavaju I sa večitim minusom, ali je ovo i mesto polarnih medveda.
Arhipelag Svalbard nalazi se na pola puta između kopnenog dela Norveške i Severnog pola.
Sastoji se od grupe ostrva od kojih su tri ostrva naseljena: Špicbergen (Spitsbergen), Bjornoja (Bjørnøya) i Hopen. Arhipelag Svalbard je najseverniji deo Kraljevine Norveške. Longjerbijen je najveći grad Svalbarda, a ujedno predstavlja i prestonicu arhipelaga.
Glavni grad ima oko dve hiljade stanovnika. Iako zvuči kao da je užasno daleko, do Longjerbijena se u stvari stiže vrlo lako, budući da ima svoj aerodrom i da ga redovni letovi povezuju sa glavnim gradom Oslom. Takođe on je u ponudi brojnih krstarenja. U Longjerbijenu živi 2.144 stanovnika, od kojih su većina Norvežani, a u značajnom broju ima i Tajlanđana i Rusa.
Iako se može pomisliti da je na Svalbardu dosta tiho zapravo je drugačij situacija, dosta je živo, a turizam predstavlja jednu od najvažnijih privrednih grana. Turizam je dosta u porastu u poslednjih nekoliko godina, a ono što je bitno znati jeste da je klima nepovoljna, te postoji rizik prilikom obilaženja surovih arktičkih predella. Svalbard ujedno predstavlja jedno od poslednjih preostalih divljih područja Evrope. Zato se uvek savetuje da se obilazak mesta planira u grupama sa kvalifikovanim vodičima.
Klima je gruba, vreme se može brzo promeniti, a polarni medvedi se mogu iznenada pojaviti kada to najmanje očekujete. Ove tri stvari su neki od rizika koji su uvek prisutni na Svalbardu i na koje treba da obratite pažnju kada putujete u arktičku divljinu. Dobre pripreme su ključne kako bi se minimizirali ovi rizici i verovatnoća nesreća ili opasnih situacija.
Ukoliko želite da se uputite u ogromnu divljinu Svalbarda obavezno idite sa profesionalnim i lokalnim turoperatorima. Vodiči su dobro kvalifikovani da brinu o bezbednosti, uvažavajući vremenske uslove, rizik od lavina, ledene uslove, rizike vezane za polarne medvede i niz drugih faktora koje treba imati na umu kada putujete na Svalbardu. Oni takođe donose potrebnu sigurnosnu opremu, opštu i opremu za specifične aktivnosti kada je to potrebno, kako bi vas bezbedno vodili kroz divljinu. Za opštu bezbednost, vodiči koji vode obilaske van gradskih granica u Longjeru uvek donose potrebnu opremu za zaštitu polarnih medveda, kao i sisteme komunikacije velikog dometa kada putuju van područja sa telefonskim prijemom.
Neki lokalni turoperatori takođe nude mogućnost rezervisanja privatnog vodiča. Da biste proverili da li postoje vodiči za privatnu turu, treba da kontaktirate direktno turoperatore.
Obavezno se upoznajte sa zakonima i propisima o tome gde možete ići i šta možete, a šta ne možete da radite u divljini da biste obezbedili brigu o prirodi i zaštitu kulturnog nasleđa. Turističke informacije i guverner Svalbarda bi vas mogli posavetovati o tome.
Ono što najviše privlači svakog turistu jeste lov na auroru borealis, a mnogi koji su uspeli da uhvate ovaj prizor kažu da ništa slično nisu doživeli. Turistička ponuda je dosta raznovrsna: Nude se hajking ture po glečerima, vožnja psećom zapregom, skijanje, krstarenje brodom, gledanje kitova, ali i mnoge druge aktivnosti.
Ekskluzivni smeštaj na Svalbardu često obuhvata hotele i ekološki osvešćene lože koje pružaju udobnost i toplinu u ovom hladnom okruženju.
Na Svalbardu Sunce ne zalazi 4 meseca: Od 20. aprila do 22. avgusta. To znači da bukvalno 24/7 - nema mraka, tako da nije retkost da ćete prilikom posete Svalbardu na prozorima videti debele zavese za amračivanje prostorija.
Irvasi su u Svalbardu kao domaće životinje. Planinarenje, vožnja kajakom i izleti brodom savršene su aktivnosti za turiste koji se odluče da se upuste u avanturu zvanu Svlbard.
Svalbard je destinacija koja će ostaviti bez daha svojom divljinom i lepotom, arktička avantura će sigurno ostati dugo u sećanju svakom putniku. Svalbard je raj za one koji traže više od klasičnog odmora, a ima dosta toga da pruži.
Ono što privlači najviše pažnje jeste upravo istraživanje arktičkog divljeg života. Polarni Medved, foke ptice,ili istraživanje ledenog sveta podvodnih pećina jesu samo nešto od fascinantnih stvari koje Svalbard nudi.
Bez sumnje ste čuli za severno svetlo, ali da li ste ga iskusili?Doživite da vidite severno svetlo od oktobra do kraja februara.
Za najidealnije iskustvo severnog svetla, morate pronaći mesto koje je potpuno mračno i udaljeno od veštačkog osvetljenja. Sa Longiearbienom kao vašom bazom, ne morate da putujete daleko da biste to postigli.
Jedno od najboljih mesta na svetu da vidite severno svetlo jeste na Svalbardu.Severno svetlo na Svalbardu je zaista jedinstveno iskustvo. Naravno, ovo možete doživeti uveče ili noću, ali na Svalbardu tama polarne noći vam omogućava da to doživite i danju. Mistična zelena svetlost pleše visoko iznad Arktičkog arhipelaga, stvarajući magičnu atmosferu tokom zimskih meseci polarne noći.
Ako ste neodlučni, neka vas jedna stvar uveri. Kad god se odlučite da posetite Svalbard nećete pogrešiti. Uz to, vredi znati šta očekivati, bez obzira koju god sezonu odabrali.
Na Svalbardu je zimi snežna sezona sa niskim temperaturama i dugim noćima. Ali ta tama je ono što ga čini najboljim vremenom za posetu za lov na severno svetlo. A sa netaknutim pejzažima prekrivenim snegom, možete uživati u aktivnostima kao što su motorne sanke i sankanje za pse.
Uz to, vredi imati na umu da su prosečne temperature oko -10 stepeni celzijusa, što znači da ćete morati toplo da se obučete, stoga nije loše obratiti pažnju na to I prilikom pakovanja.
Od novembra do januara sunce retko izlazi iznad horizonta. Ovo je poznato kao polarna noć. Zato su zimske ture nordijskih posetilaca na Svalbardu između februara i maja. Tako da možete naići na čuda Arktika, sa dovoljno dnevnih sati da ih cenite. Na primer, do početka marta možete očekivati preko 7 sati dnevnog svetla.
Iako se temperature leti ne penju daleko iznad nule, možete očekivati u proseku 3-7 stepeni Celzijusa, odnosno dovoljno da se morski led otopi i da se sneg povuče.
Leto na Arktiku je i vreme ponoćnog sunca. Ovaj prirodni fenomen je kada sunce ne zađe. Na Svalbardu ga možete doživeti od sredine aprila do kraja avgusta.
Naravno, sa manje snega, možete putovati čamcem ili saonicama za pse na točkovima. Takođe ćete imati priliku da idete na pešačenje sa vodičem.
Do ovog magičnog mesta možete stići preko aerodroma Nikola Tesla, jer postoje odlične ponude od Beograda do Longjerbijena, a više avio-prevoznika saobraća na ovoj relaciji. Ono što je bitno jeste da možete da birate između direktnih letova (letova bez presedanja) ili letova sa jednim ili više presedanjem. Prosečna cena povratne karte je oko 530 evra.
Tokom novogodišnjih praznika, popularna srpska planina Zlatibor još jednom je kao što je bilo očekivano oborila sve rekorde posećenosti.
04. januar
19:02
1 h
U samom centru Dubaija, u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, uzdiže se Burdž Kalifa, najviša zgrada na svetu.
04. januar
14:20
6 h
Kemnic, grad na istoku Nemačke, započeće 18. januara svoju godinu kao Evropska prestonica kulture.
04. januar
10:45
9 h
Avion ruske avio-kompanije "Ural erlajnz" sleteo je tokom noći hitno i bezbedno na aerodrom u Šarm el Šeiku u Egiptu zbog tehničkog kvara na jednom od motora.
04. januar
8:50
11 h
Ukoliko želite da posetite Budimpeštu i Prag, ali vam budžet ne pokriva oba odredišta odjednom, svakako biste trebali da pročitate ovaj vodič, koji će vam pomoći da se odlučite za jedan od ovih atraktivnih evropskih gradova.
03. januar
20:42
23 h
Postavljanjem ovog pitanja stvarate mogućnost za potvrdu da je ono što radite, uzbudljivo, ili da sa druge strane, omogućavate partneru da vam kaže šta zaista želi.
04. januar
20:10
13 min
Čuvenom festivalu u Palm Springsu, 36. po redu, prisustvovala je i Nikol Kidman.
04. januar
19:11
1 h
Ana Ivanović je nakon velikih uspeha u tenisu, rešila da se povuče i posveti modi i lepoti.
04. januar
17:40
2 h
Kuhinjsko rende ima jednu upotrebu za koju mnogi verovatno nisu ni čuli.
04. januar
16:51
3 h
Urmašice su jedan od najomiljenijih slatkiša na Balkanu, poznate po svojoj sočnoj, aromatičnoj unutrašnjosti i savršeno slatkoj korici.
04. januar
15:50
4 h
Amerikanka, koja ima TikTok profil pod nazivom McKenna is eating sa više od pola miliona pratilaca, objavila je snimak na kom isprobava "balkanski doručak".
04. januar
19:54
29 min
Slonovi i druge životinje u berlinskom zoološkom vrtu dobili su neobične poklone za praznike - jelke.
04. januar
19:32
51 min
U Sevastopolju na Krimu proglašena je regionalna vanredna situacija zbog zagađenja plaža naftom, objavio je lokalni guverner Mihail Razvožaev.
04. januar
18:33
1 h
Kejt Midlton i princ od Velsa oglasili su se povodom smrti koja je uznemirila britansku kraljevsku porodicu.
04. januar
17:36
2 h
Nakon novogodišnjeg koncerta u sklopu manifestacije Zimska Adventure u Trogiru se dogodio incident u kojem se bubnjar iz benda Daleke obale navodno neprikladno ponašao prema više žena i devojaka.
04. januar
16:38
3 h
Više studija je otkrilo značajne promene na debelom crevu nakon izlaganja plastici.
04. januar
18:04
2 h
Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) saopštio je danas da je pošto je od proizvođača i dobavljača obavešten o odlaganju proizvodnje leka Etoposid, hitno reagovao i pokrenuo nabavku leka drugog proizvođača kako lečenje onkoloških pacijenata ne bi bi
04. januar
12:22
8 h
I početak Nove 2025. godine je u znaku daljeg širenja virusa gripa u Srbiji. Prema najnovijem izveštaju, grip je potvrđen u još tri okruga u našoj zemlji, što znači da je ova zarazna bolest sada prisutna u 14 regiona u Srbiji. Epidemiolozi upozoravaju da nas p
04. januar
9:47
10 h
Jedno malo, ali moćno voće – brusnice, možda krije ključ za očuvanje pamćenja i prevenciju demencije.
04. januar
8:02
12 h
Pre pet godina grupa ljudi u Vuhanu u Kini razbolela se od virusa koji dosad nije viđen u svetu.
03. januar
19:57
1 dan