Izvor: punkufer.dnevnik.hr

Nacionalni park Una poznat je po svojim prirodnim lepotama, smaragdnoj reci i zelenilu...

Nacionalni park Una nalazi se tako blizu Nacionalnog parka Plitvice.

Za ulaz od oko 4 evra i ovakvu lepotu teško da možete videti bilo gde, a posebno kada vam je na samo "korak" od kuće.

''Una! Una!'', vikali su rimski vojnici kad su po dolasku na ovo područje ugledali lepotu reke. Barem tako govori legenda. Una znači jedna, jedina, jedinstvena – i taj naziv u potpunosti opravdava.

Jedan deo Nacionalnog parka i reke Une ističe se svojom lepotom. Reč je o Štrbačkom buku, vodopadu (tj. nizu vodopada) na oko 300 m nadmorske visine, dok je sam visok 24,5 metara.

Predstavlja najviši i prema mnogima najlepši vodopad u Nacionalnom parku Una. Niz njega se obrušavaju slapovi i vodopadi reke Une gradeći sedrene tvorevine iliti barijere.

Moć slapova može se osetiti u buci i kapljicama koje pršte na sve strane, što dobro dođe kao osveženje u vrućim letnim danima. Ne čudi što je upravo Štrbački buk jedna od najposećenijih tačaka Nacionalnog parka, uz Martin Brod i Kulen Vakuf.

Edukativne ploče prate staze parka, uz njih posetioci mogu naučiti više od prirodnim lepotama i kulturno-istorijskoj baštini ovoga područja.

Smaragdna divljakuša

Za ljubitelje adrenalina postoji i mogućnost raftinga. Za razliku od nekih mirnijih reka, rafting na Uni, tj. Štrbačkom buku pošteno će vas zabaviti i izmoriti. Bez brige, umor ćete ublažiti dobrom pastrmkom i domaćim krompirom.

Una je kaskadna reka neobuzdane naravi i smaragdne boje na kojoj možete videti vodopade, rečne otoke, kaskade i bukove. Najveća je prirodna vrednost po kojoj je nacionalni park i dobio ime, a izvire u hrvatskom selu Donja Suvaja.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Visit Bihac (@visitbihac)

Osim prirodnih lepota dodatnu vrednost ima i u arheološkim nalazištima, ostacima brojnih utvrđenja i srednjovekovnih gradova poput kule Klišević, osmanskog utvrđenja Havala te gradova kao što su Orašac, Ostrovica i Rmanj.

Početkom 20. veka na obali su se nalazili unski mlinovi nalik sojenicama, drvenim kućama nad vodom.

U takvim sojenicama živeli su pripadnici plemena Japodi koje je naseljavalo ovo područje, a danas je ''njima u čast'' ovde i prekrasan turistički centar Japodski otoci.

Podeli: