Čuvena sfinga na Peristilu fascinira svojim izgledom, istorijom i legendama, a predstavlja poznatu atrakciju među turistima.
Sfinga na Peristilu je samo jedna od mnogih koje možete pronaći u Splitu. Kako je uopšte završila u srcu grada, Dioklecijanovoj palati?
Sfinga u Splitu, nesvakidašnji i neočekivani biser grada, smatra se jednim od najstarijih predmeta u gradu podno Marjana. Duga je 2,46 metara, visoka oko jedan metar, izrađena od afričkog crnog granita, a stoji na Peristilu, ispred katedrale sv. Duje, u samom srcu fascinantne Dioklecijanove palate. Za njen dolazak zaslužan je upravo car Dioklecijan. I iako je najpoznatija u Splitu, nije jedina koja krasi taj grad, iako jedina ima glavu.
"Potiče iz doba faraona Tutmozisa III pa se smatra jednim od najstarijih predmeta u Splitu (više od 3000 godina). Spada u skupinu androsfinga, stvorenja koja su imala kombinaciju lavljeg tela i ljudske glave, a ova splitska zanimljiva je i po tome što joj udovi završavaju ljudskim rukama, a ne kandžama kralja životinja. Osim mesta gde se nalazi, hiljade kilometra od Egipta, splitska sfinga je neobična i po tomu što u rukama drži posudu za prinose žrtvovanja, što je redak detalj na sličnim spomenicima", navode na stranicama Turističke zajednice Hrvatske.
U palati se nalazi 12 sfingi
Kako je ona uopšte završila na mestu na kojem se danas nalazi, ispred jednako neobične katedrale sv. Duje, jedne od najstarijih u Evropi jer se nalazi u mauzoleju cara Dioklecijana, poznatog ironično upravo po progonu hrišćana? I za to je zaslužan sam car, navodi Putni kofer. On je, naime bio opčinjen egipatskom kulturom, pa tako i verovanjima vezanima uz sfinge, onima da su one čuvari svetih mesta. Prema njegovoj naredbi iz Egipta je dopremljeno čak 12 sfingi (neki tvrde 13), a one su krasile njegovu palatu.
Dalmacija Danas piše kako o sfingi, na kojoj se nalaze i slabo očuvani hijeroglifi te koja je i prepolovljena, kruže razne legende. "Prema prvoj legendi zbog verovanja da su sfinge paganski simboli u hrišćanskim su pohodima porazbijane kako bi se uništio svaki spomen na njih, dok je po drugoj priči došlo do pucanja sfinge na pola usled udara groma sa zvonika sv. Duje koji je u to vreme bio u lošem stanju, pa je komad kamena pao na sfingu", piše taj medij u svom članku na temu sfinge. Sfinga, dodaju, ima razbijen i gornji deo glave, što pak je navodno produkt toga što je po njoj padala sitna i ledena kiša.
Skriveni Split ,Sfinga 2000 godina stara ,uvezena iz Egipta, kao dekoracija za vrijeme gradnje Dioklecijanove Palače.❤️🤔🤫❤️. pic.twitter.com/xkshVX8SPx
— Oki Doki (@O9606152Doki) March 5, 2023
Sfinga na Peristilu možda je najpoznatija splitska sfinga, no nikako nije jedina, iako jedina ima glavu. Dosta je poznata i sfinga bez glave koja se nalazi ispred Jupiterovog hrama, dok se ostaci ostalih čuvaju što u Dioklecijanovim podrumima što u muzejima. Među njima ističu se glava sfinge izrađene od crvenog granita te ostaci sfinge izrađene od belog mramora.
Stari Splićani izbegavaju kontakt sa sfingom
Pošto sfinge prati pomalo ozloglašen imidž, da zaustavljaju prolaznike, postavljaju zagonetke te netačan odgovor kažnjavaju smrću, stari Splićani su navodno imali običaj kloniti se splitskih sfingi, odnosno izbegavati kontakt s njima. Uprkos tome, kad se postavilo pitanje prodaje sfinge američkom biznismenu koji je navodno želeo da je kupi, odgovor je bio ne.
Jedna od novina koja nas očekuje ovog leta jeste da će putovanje preko Bugarske biti brže, jer se vreme "skraćuje" za jednu granicu koja će ulaskom ove zemlje u Šengen zonu biti ukinuta.
Jedna od najpopularnijih plaža u Hrvatskoj - Zlatni rat na Bolu na Braču, promenila je svoj karakteristični oblik, a meštani kao glavnog krivca vide letnje gužve tokom turističke sezone.
Amerikanka koja se na TikToku predstavlja pod imenom Flip Travels, putuje svetom sa suprugom Benom, a nedavno je posetila i Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku i Srbiju.
Jedna od novina koja nas očekuje ovog leta jeste da će putovanje preko Bugarske biti brže, jer se vreme "skraćuje" za jednu granicu koja će ulaskom ove zemlje u Šengen zonu biti ukinuta.
O kontroverznom milijarderu koji je bio optužen za trgovinu belim robljem, a koji se pre skoro pet godina ubio u zatvorskoj ćeliji, Džefriju Epstajnu ne prestaje da se priča i spekuliše i nakon njegove smrti.
Reper Ramon Luis Ajala Rodrigez, poznatiji po pseudonimu Daddi Ianke optužio je suprugu Miredis Gonzalez, od koje se razvodi posle skoro 30 godina braka, da mu je skinula 100 miliona dolara sa računa.
Tovana Luni (53) iz Alabame dobila je bubreg svinje sa 10 izmena gena i trenutno je jedina živa osoba na svetu sa transplantiranim životinjskim organom.
Nakon Ivanjice, u kojoj je pre nekoliko dana buknula zaraza šuge, ova bolest pojavila se i u jednoj beogradskoj školi. Kako se oboljenje za koje se odavno mislilo da je iskorenjeno ponovo pojavilo?