Dočaravajući uslove okoline koji su prevladavali pre 4.500 godina, istraživači su nastojali da razumeju odnos između prirodnih elemenata i neobrađenog kamena jedne od najpoznatijih relikvija.
Velika sfinga u Gizi, amblem drevnog misticizma i arhitektonske veličine, vekovima stražari nad Gizom. Uzdižući se u pozadini piramida, ova kolosalna građevina podstakla je beskrajna pitanja o svom poreklu, svrsi i enigmi svog postojanja.
Zanimljiva istraga koju je sproveo tim naučnika sa Univerziteta Njujork bacila je novo svetlo na Sfingu. Dočaravajući uslove okoline koji su prevladavali pre 4.500 godina, ovi istraživači su nastojali da razumeju odnos između prirodnih elemenata i neobrađenog kamena koji će postati jedna od najpoznatijih svetskih relikvija.
Vanredni profesor Leif Ristrof, s Instituta matematičkih nauka Courant NYU-a, vodi istraživanje s revolucionarnim pristupom. Istraživanje njegovog tima, predviđeno za objavljivanje u prestižnom časopisu "Physical Review Fluids", istražuje nastanak oblika Sfinge kroz prizmu erozije.
"Naša otkrića nude moguću priču o tome kako formacije nalik Sfingi mogu nastati erozijom", pojašnjava Ristrof.
"Naši laboratorijski eksperimenti pokazali su da iznenađujući oblici nalik Sfingi mogu zapravo nastati od materijala koji su erodirali brzim strujanjem", kaže on.
Kamen temeljac njihovog istraživanja je replikacija yardanga – pustinjskih kamenih struktura koje su isklesali nemilosrdni vetrovi.
Ovi prirodni fenomeni daju trag potencijalnim počecima Velike sfinge, pretpostavljajući da je to drevni yardang koji su ljudske ruke kasnije preradile u veličanstveni oblik koji danas prepoznajemo.
Kako bi ponovno stvorili te uslove, Ristrof i njegov tim iz Laboratorije za primenjenu matematiku NYU-a udubili su se u niz sofisticiranih eksperimenata. Izradili su humke od meke gline s ugrađenim tvrđim materijalima, oponašajući geološku strukturu severoistočnog Egipta, Sfinginog doma.
Zadivljujući rezultat eksperimenta bio je model Sfinge, koji nisu isklesale ljudske ruke, već fluidna mehanika erozije. Slika koja prati ovo istraživanje, koju je osigurala Laboratorija primijenjene matematike NYU, sažima ovo putovanje od bezoblične gline do figure koja odražava drevnog čuvara Egipta.
Ovo istraživanje ne samo da pokazuje istoriju na novi način, već takođe nudi bogatstvo znanja geolozima.
"Rad takođe može biti koristan geolozima jer otkriva uticaje koji utiču na formacije stena—naime, da one nisu homogene ili ujednačene po sastavu", objašnjava Ristof.
Otkriće je da međuigra između različitih materijala pod uticajem erozivnih sila može dovesti do neočekivanih i zadivljujućih formacija.
Velika sfinga, uvek tiha, možda i dalje čuva svoje tajne, ali neumoljiva potraga za razumevanjem naučnika poput Ristrofa i njegovih kolega dovodi nas sve bliže razotkrivanju misterija zaključanih u njenom kamenom pogledu.
Jedna od novina koja nas očekuje ovog leta jeste da će putovanje preko Bugarske biti brže, jer se vreme "skraćuje" za jednu granicu koja će ulaskom ove zemlje u Šengen zonu biti ukinuta.
Slepa putnica koja je prošlog meseca uhvaćena bez karte na letu iz Njujorka za Pariz, ponovo je uhapšena pri pokušaju bekstva autobusom iz SAD u Kanadu, preneli su zapadni mediji.
Kraj godine obično služi za sumiranje prethodne, ali i prognoziranje trendova za naredni period. Putovanja u 2025. godini donose nove prioritete, inovativne pristupe i veću povezanost s prirodom i lokalnim zajednicama.
Jedna od novina koja nas očekuje ovog leta jeste da će putovanje preko Bugarske biti brže, jer se vreme "skraćuje" za jednu granicu koja će ulaskom ove zemlje u Šengen zonu biti ukinuta.
O kontroverznom milijarderu koji je bio optužen za trgovinu belim robljem, a koji se pre skoro pet godina ubio u zatvorskoj ćeliji, Džefriju Epstajnu ne prestaje da se priča i spekuliše i nakon njegove smrti.
Reper Ramon Luis Ajala Rodrigez, poznatiji po pseudonimu Daddi Ianke optužio je suprugu Miredis Gonzalez, od koje se razvodi posle skoro 30 godina braka, da mu je skinula 100 miliona dolara sa računa.
Tovana Luni (53) iz Alabame dobila je bubreg svinje sa 10 izmena gena i trenutno je jedina živa osoba na svetu sa transplantiranim životinjskim organom.
Nakon Ivanjice, u kojoj je pre nekoliko dana buknula zaraza šuge, ova bolest pojavila se i u jednoj beogradskoj školi. Kako se oboljenje za koje se odavno mislilo da je iskorenjeno ponovo pojavilo?