Ukoliko vas put navede u Negotin, u samom centru ove opštine na istoku Srbije dočekaće vas rodna kuća najvećeg i najznačajnijeg našeg kompozitora Stevana Stojanovića Mokranjca.
Tu je ovaj velikan načinio svoje prve korake, progovorio prve reči, ali i naučio prve muzičke taktove. Ova skromna građevina iz 19. veka danas je muzejski objekat koji ima status spomenika kulture od izuzetnog značaja.
"Kuća je bila potpuno oronula, a sa restauracijom se započelo 1964. godine kako bi sačuvali uspomenu na jednog od najvećih građana koji su rođeni u Negotinu. U njoj se nalaze stvari koje su lično pripadale Mokranjcu, a neke smo na poklon dobili od njegovog sina", rekla je za Rinu Vesna Janjić, koja vodi posetioce kroz Muzej Krajine.
Kada prođete kroz staru kapiju i zakoračite u dvorište u kom je potekao Stevan Stojanović Mokranjac, sve vas vraća u devetnaesti vek. Muzejska postavka se nalazi na spratu i raspoređena je u četiri prostorije koje su međusobno povezane.
"Posetioci mogu videti klavir na kom je Mokranjac lično svirao, njegov radni sto sa srebrnom mastionicom i perom, kao i stočić koji je dobio na poklon od turskog sultana. Na zidovima su porodični portreti koje je naslikala njegova supruga. U drugom delu kuće nalazi se ognjište, koje je ostalo autentično, kao i trepezarijski pribor", rekla je Vesna Janjić.
Stevan Stojanović Mokranjac u ovoj kući proveo je svoje prve godine, a zatim je otišao u druge gradove kako bi se školovao. Nakon Gimnazije u Beogradu, uz pomoć Prvog beogradskog muzičkog društva i uz državnu stipendiju, studije muzike je započeo u Minhenu 1879. godine, a nastavio i dovršio u Lajpcigu i Rimu. U Beograd se vratio 1887. godine i postao jedan od najvećih, jer je u istoriji srpske muzike njegovo ime ispisano zlatnim slovima.
"Sećanje na Mokranjca i njegova dela i te kako živi. Tome svedoči i veliki broj posetilaca iz zemlje i inostranstva koji žele da vide i obiđu kuću u kojoj je rođen ovaj veliki umetnik. Godišnje ovde bude i oko dvadeset hiljada posetilaca", istakala je Vesna Janjić.
Ispred kuće nalazi se i skulptura Stevana Stojanovića Mokranjca izlivena u bronzi, koju je izradio Nebojša Mitrić 1980. godine, a u čast ovog najvećeg srpskog kompozitora u njegovom rodnom Negotinu svake godine se održava festival "Mokranjčevi dani", koji predstavlja svojevrstan praznik muzike na kom učestvuju najpoznatiji izvođači iz Srbije i inostranstva.
Rumunija i Bugarska mogle bi uskoro da se u potpunosti pridruže evropskom šengenskom prostoru otvorenih granica, izjavio je danas mađarski ministar unutrašnjih poslova Šandor Pinter.
Mnogo je priča koje kruže oko jedne jedine kuće na ostrvu Etlidai (Elliðaey), južno od Islanda, a jedna od njih je da se radi o skloništu u slučaju apokalipse u kojoj će zombiji hodati planetom.
Najposećeniji speleološki objekat Srbije, Stopića pećina je važan deo ponude "zlatne planine", svima atraktivna i dostupna, a poseti je svake godine preko 100.000 ljudi.
Građani Srbije će moći da podnesu zahtev za ETIAS u 2025. godini, kada je planirano i pokretanje aplikacije, a ono što mnoge buni jeste da li će odobren ETIAS automatski značiti i ulazak u Evropu.
Mnogo je priča koje kruže oko jedne jedine kuće na ostrvu Etlidai (Elliðaey), južno od Islanda, a jedna od njih je da se radi o skloništu u slučaju apokalipse u kojoj će zombiji hodati planetom.
Dok je u jeku bila predizborna kampanja u Americi, mnogi su, uključujući i javne ličnosti, pretili kako će, u slučaju da pobedi Donald Tramp napustiti zemlju.
Dok turistička sezona na italijanskoj obali polako opada, putnicima se otvara jedinstvena prilika da istraže skrivene dragulje ove zemlje, daleko od gužvi i popularnih destinacija poput Amalfi obale.
Rumunija i Bugarska mogle bi uskoro da se u potpunosti pridruže evropskom šengenskom prostoru otvorenih granica, izjavio je danas mađarski ministar unutrašnjih poslova Šandor Pinter.
Mnogo je priča koje kruže oko jedne jedine kuće na ostrvu Etlidai (Elliðaey), južno od Islanda, a jedna od njih je da se radi o skloništu u slučaju apokalipse u kojoj će zombiji hodati planetom.
Iz rodne Moskve, došla je u Srbiju na razmenu studenata i u početku je živela u Nišu. Tamo je upoznala mnogo prijatelja, zahvaljujući kojima je naučila i naš jezik.
Stefani Simor je tokom 80-ih i 90-ih bila najpoznatiji top-model. Krasila je naslovnice brojnih magazina, a i danas oduševljava svet svojom nestvarnom lepotom.
Ovih dana na društvenim mrežama kruže raniji snimci kontroverznog američkog pevača Merilina Mensona. Tviteraši su njegov lik iz 1992. godine uporedili s likom naše glumice.
Osnivač kompanije Spejs X, milijarder Ilon Mask ismejao je bivšu voditeljku tok-šoua Elen Dedženeres i njenu suprugu Poršu de Rosi zbog njihove odluke da napuste SAD nakon Trampove pobede.
Osmanski sultan Mehmet II ne samo da se proglasio "Cezarom Rima" nakon osvajanja Carigrada, već je i bukvalno preuzeo rimsku zastavu kao svoju. Preuzimanje ove heraldike, koja se i danas nalazi na turskoj zastavi, je ono što je zajedničko sa srpskom zastavom.
Rover Kjuriositi američke svemirske agencije NASA sprema se za novu fazu svog putovanja, a u međuvremenu su stigli neverovatni snimci koji su oduševili javnost.
Autofagija je postala planetarno popularna i mnogi su se odlučili na taj proces kako zbog zdravlja, tako i zbog gubljenja kilograma, a doktor je objasnio kako se treba ponašati u vezi sa ovim postom.
U novembru, mesecu koji je posvećen muškom zdravlju lekari i udruženje pacijenata zajedno poručuju svim muškarcima da brinu o svom zdravlju i da ne propuste šansu za ranu dijagnozu karcinoma prostate.
Ovogodišnja Svetska nedelja svesnosti o antimikrobnoj rezistenciji, nosi naziv "Budi i ti deo promene!", čime se građani pozivaju na odgovornu upotrebu antiniotika.
Konzumiranje tri porcije šargarepe nedeljno može značajno doprineti unosu važnih hranljivih materija iz ovog narandžastog korenastog povrća, pokazuje nova studija.