Ekološki prihvatljiv grad "Forest city" u Maleziji koštao je 100 milijardi dolara, a danas u njemu niko ne živi.
Radovi na izgradnji ovog velikog grada su počeli 2016. godine.
Nazvan je "Forest city", a trebalo je da bude velika kineska inicijativa kada je prvi put predstavljena – ali je godinama bio grad duhova.
Priobalni grad sa sedištem u Maleziji, čija je izrada koštala 100 milijardi dolara, dizajniran je za smeštaj do milion ljudi, zajedno sa terenom za golf, vodenim parkom i restoranima.
Prema BBC-ju, izgrađeno je samo oko 15 odsto Forest Sitija, a zauzet je samo jedan odsto izgrađenog. Uprkos tome što stvari sada izgledaju prilično mračno, kineski investitor, Countri Garden, je "optimističan" da će grad na kraju biti završen.
Međutim, suočavaju se sa dugovima od skoro 200 milijardi dolara, ostavljajući mnoge skeptičnima da će stići blizu cilja.
Ali kada je završeno 15 procenata grada, zašto je samo jedan procenat zgrada zauzet?
Bi-Bi-Si navodi da je "Forest city" imao za cilj prodaju nekretnina u Maleziji kineskim kupcima , ali cene su zaista izmakle kontroli, a kuće u Maleziji su sada van cenovnog ranga mnogih ljudi.
Najbolje čemu se lokalno stanovništvo može nadati je da neko imućniji kupi kuću, jer je iznajmljivanje od njih isplativija opcija.
Kao i kod svakog projekata koji je započet u tom periodu, pandemija nije pomogla, jer je na kraju zaustavila proces izgradnje na određeno vreme. Štaviše, čini se da ljudi jednostavno ne žele da kupuju stanove, što je mali problem za gradske investitore.
U suštini, novac od prodaje stanova bio je namenjen finansiranju ostatka Forest city-a.
IT inženjer Nazmi Hanafija rekao je za Bi-Bi-Si da se odselio iz Forest Sitija posle samo šest meseci. Iznajmio je jednosoban stan sa pogledom na more, rekavši: "Uspeo sam da pobegnem iz ovog mesta. Nije me bilo briga za depozit, nije me bilo briga za novac. Samo sam morao da izađem. Naježim se tek kada se vratim. Ovde je usamljeno - samo ti i tvoje misli."
"Da budem iskren, jezivo je. Imao sam velika očekivanja od ovog mesta, ali bilo je to tako loše iskustvo. Ovde nema šta da se radi", dodao je, prenosi Unilad.
Na srpskoj Svetoj gori, u Ovčarsko-kablarskoj klisuri na levoj obali Morave ušuškala se velika svetinja, manastir Jovanje. Ne zna se ko je sa sigurnošću podigao ovaj manastir, ali se veruje da postojao i pre Boja na Kosovu 1389. godine.
Rumunija i Bugarska mogle bi uskoro da se u potpunosti pridruže evropskom šengenskom prostoru otvorenih granica, izjavio je danas mađarski ministar unutrašnjih poslova Šandor Pinter.
Najposećeniji speleološki objekat Srbije, Stopića pećina je važan deo ponude "zlatne planine", svima atraktivna i dostupna, a poseti je svake godine preko 100.000 ljudi.
Građani Srbije će moći da podnesu zahtev za ETIAS u 2025. godini, kada je planirano i pokretanje aplikacije, a ono što mnoge buni jeste da li će odobren ETIAS automatski značiti i ulazak u Evropu.
Mnogo je priča koje kruže oko jedne jedine kuće na ostrvu Etlidai (Elliðaey), južno od Islanda, a jedna od njih je da se radi o skloništu u slučaju apokalipse u kojoj će zombiji hodati planetom.
Dok je u jeku bila predizborna kampanja u Americi, mnogi su, uključujući i javne ličnosti, pretili kako će, u slučaju da pobedi Donald Tramp napustiti zemlju.
Dok turistička sezona na italijanskoj obali polako opada, putnicima se otvara jedinstvena prilika da istraže skrivene dragulje ove zemlje, daleko od gužvi i popularnih destinacija poput Amalfi obale.
Na srpskoj Svetoj gori, u Ovčarsko-kablarskoj klisuri na levoj obali Morave ušuškala se velika svetinja, manastir Jovanje. Ne zna se ko je sa sigurnošću podigao ovaj manastir, ali se veruje da postojao i pre Boja na Kosovu 1389. godine.
Rumunija i Bugarska mogle bi uskoro da se u potpunosti pridruže evropskom šengenskom prostoru otvorenih granica, izjavio je danas mađarski ministar unutrašnjih poslova Šandor Pinter.
Iz rodne Moskve, došla je u Srbiju na razmenu studenata i u početku je živela u Nišu. Tamo je upoznala mnogo prijatelja, zahvaljujući kojima je naučila i naš jezik.
Stefani Simor je tokom 80-ih i 90-ih bila najpoznatiji top-model. Krasila je naslovnice brojnih magazina, a i danas oduševljava svet svojom nestvarnom lepotom.
Ovih dana na društvenim mrežama kruže raniji snimci kontroverznog američkog pevača Merilina Mensona. Tviteraši su njegov lik iz 1992. godine uporedili s likom naše glumice.
Osnivač kompanije Spejs X, milijarder Ilon Mask ismejao je bivšu voditeljku tok-šoua Elen Dedženeres i njenu suprugu Poršu de Rosi zbog njihove odluke da napuste SAD nakon Trampove pobede.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", оd 1.11.2024. dо 17.11.2024. gоdinе, u Srbiјi prеmа pоpulаciоnоm nаdzоru bеlеže sе 6.220 slučаја оbоljеnjа sličnih gripu.
Autofagija je postala planetarno popularna i mnogi su se odlučili na taj proces kako zbog zdravlja, tako i zbog gubljenja kilograma, a doktor je objasnio kako se treba ponašati u vezi sa ovim postom.
U novembru, mesecu koji je posvećen muškom zdravlju lekari i udruženje pacijenata zajedno poručuju svim muškarcima da brinu o svom zdravlju i da ne propuste šansu za ranu dijagnozu karcinoma prostate.