U Nemačkoj su u srednjem veku nastajali gradovi, uglavnom smešteni oko utvrđenih dvoraca, ali koji su dobili određenu nezavisnost u pogledu trgovine i donošenja zakona. Širenje posla dovelo je do prosperiteta, izgradnje kuća i razvoja umetnosti.
Izvrsno očuvani ili obnovljeni srednjovekovni gradovi u Nemačkoj odražavaju bogatu istoriju i kulturu srednjeg veka. Živopisna arhitektura, muzeji i pozorišne predstave koje nude vratiće vas u vreme vitezova u blistavim oklopima, trubadura i izgradnji velikih katedrala – ali i u razarajuće ratove i pošasti, piše Travelmagazine.
Rotenburg ob der Tauber
Rotenburg ob der Tauber u Srednjoj Frankoniji je najznačajniji nemački srednjovekovni grad. On je takođe i primer uspešne obnove, jer je nažalost skoro 40 procenata grada bilo uništeno ili oštećeno tokom Drugog svetskog rata.
Osnovan 1170. godine, Rotenburg je postao slobodni carski grad u kasnom srednjem veku. Snažna odbrana bila je imperativ i zato grad ima veliki zid koji ga u potpunosti okružuje. Dug je više od 3 milje i ima 42 kule. Možete ući kroz Klingenturmtor i šetati koliko god želite, uživajući u pogledu na grad i Tauber. Uputite se do pijačnog trga i divite se gradskoj kući sa njenim gotičkim leđima i renesansnom fasadom.
Grad je možda najpoznatiji po svojim šarmantnim drvenim kućama, pa obavezno prošetajte ulicama Šmidgase ili Herrngase, gde se većina njih nalazi. Najstarija crkva u gradu je crkva Svetog Jakova sa oltarskim remek-delom Tilmana Rimenšnajdera. O tamnijoj strani srednjeg veka možete saznati ako posetite Muzej srednjovekovnog zločina i pravde.
Ako možete, posetite Rotenburg oko Božića. Gradska božićna pijaca jedna je od najlepših u Nemačkoj.
Goslar
Mnogo veću srednjovekovnu slavu ima Goslar, smešten u Donjoj Saksoniji u podnožju planina Harc. Goslar, koji je pod zaštitom Uneska, svoje ogromno bogatstvo duguje rudniku srebra koji ovde postoji od 10. veka. Nekadašnje sedište nemačkih careva Rimskog carstva, za dominantnu poziciju ima Kajzerfalc, carsku palatu. Posetite raskošne sobe i saznajte sve o njihovoj istoriji.
Bogatstvo građana Goslara objašnjava veličinu gradskih kuća i sjaj crkava. Istaknuti su pijačni trg, toranj akumulatora Zvinger i Nojerkirše iz 12. veka.
Svuda u Goslaru ćete pronaći reference na Harzer Roler. To se odnosi na dve stvari: kanarince koji su držani u rudnicima radi upozoravanja rudara na neposredne eksplozije i veoma jak, svež sir u obliku kobasice.
Kvedlinburg (Quedlinburg), takođe smešten u planinama Harc, još je jedno mesto na listi Uneskove svetske baštine. Gradski zamak na vrhu planine gleda gordo sa visine na 1.300 i 2.000 poludrvenih srednjovekovnih kuća. To je jedna od najvećih kolekcija ovakvih domova u celoj Evropi i, što je najbolje, u originalnom je stanju. Kvedlinburg tokom Drugog svetskog rata nije pretrpeo nikakvu štetu od bombi.
Spoljni prsten starog grada čine prelepe art deko zgrade, tako da ćete u blizini pronaći različite oblike arhitekture. Vrhunac lepote vas čeka u Fakverkmuzeum im Standerbau, gradskoj kući iz 13. veka koja je jedini muzej te vrste na svetu.
Kvedlinburg je popularna turistička destinacija, pa ako je moguće, izbegavajte posete tokom letnjih meseci. Ulice su strme i često klizave, pa su dobre cipele za šetnju obavezne.
Ovaj bavarski grad nalazi se na ušću tri reke: Dunava, Nabe i Regena. Stari grad je pod zaštitom Uneska i najveći srednjovekovni stari grad severno od Alpa, sa skoro 1.500 objekata na spisku.
Gradski kameni most preko Dunava, izgrađen između 1135. i 1146. godine, remek-delo je srednjovekovnog inženjerstva. Most je otvorio trgovinu sa severnom Evropom i Venecijom i grad učinio prilično bogatim. Regenszurg se proslavio zlatom i tkaninama. Bogati su se međusobno takmičili u izgradnji najraskošnijih kuća sa najvišim mogućim kulama. Krenite do Hajdplaca, gde su se nekada održavali turniri, i ispitajte kuću Zlatnog krsta. Još jednu strukturu koju treba videti je živopisna Kuća Golijata. Posetite Istorijski muzej Regenzburg u bivšem samostanu za pregled istorije grada.
Nalazite se u blizini jedne od najlepših evropskih reka, Dunava. Zašto ne biste uživali u kratkom izletu brodom i videli grad iz vode?
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Evrozona beleži preokret u ekonomskom razvoju. Zemlje koje su zbog krize pre 15 godina bile ekonomski zaostale sad imaju bolje pokazatelje od tradicionalno velikih ekonomija, poput Nemačke i Francuske.
Nakon saznanja da su vođe blokade Fakulteta organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu, braća Lazar i Luka Stojaković, poreklom iz Hrvatske, mediji opozicije našli su opravdanje i za to. Postavlja se pitanje, otkud toliko Hrvata na protestima u Srbiji?
Rat u Ukrajini – 1.045. dan. Ukrajinske snage raketama napale selo Ivanovsko u ruskoj Kurskoj oblasti, a u drugom napadu uništile mesto razmeštanja ruskih operatera bespilotnih sistema na jugu.
Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp izjavio je danas da Velika Britanija pravi grešku u svojoj politici fosilnih goriva i da treba da se "otarasi vetrenjača".
1066 - Umro je Eduard Ispovednik (Edward the Confessor), anglosaksonski kralj od 1042, po kojem su nazvani anglosaksonski pravni običaji, kodifikovani posle njegove smrti - "Leges Edwardi confessoris".
Eparhija raško-prizrenska saopštila je da su danas nepoznata lica ispred kapije manastira Banjska u snegu ispisala "UČK" i istakla da to predstavlja otvorenu provokaciju i dodatno pojačava osećaj nesigurnosti među monaštvom i vernicima.
Španska policija uhapsila je troje ljudi, uključujući dva muškarca i jednu ženu, zbog napada na pripadnike snaga bezbednosti tokom utakmice Real Madrida i Valensije, preneo je RTVE.
Rat u Ukrajini – 1.046. dan. Sjedinjene Države očekuju da će narednih dana objaviti novu bezbednosnu pomoć Ukrajini, rekao je portparol Bele kuće Džon Kirbi.
Trener fudbalera Mančester sitija Pep Gvardiola rekao je da njegova ekipa nije igrala dobro protiv Vest Hema, ali da je zadovoljan zbog druge uzastopne pobede u Premijer ligi.
1066 - Umro je Eduard Ispovednik (Edward the Confessor), anglosaksonski kralj od 1042, po kojem su nazvani anglosaksonski pravni običaji, kodifikovani posle njegove smrti - "Leges Edwardi confessoris".
Eparhija raško-prizrenska saopštila je da su danas nepoznata lica ispred kapije manastira Banjska u snegu ispisala "UČK" i istakla da to predstavlja otvorenu provokaciju i dodatno pojačava osećaj nesigurnosti među monaštvom i vernicima.
Rat u Ukrajini – 1.046. dan. Sjedinjene Države očekuju da će narednih dana objaviti novu bezbednosnu pomoć Ukrajini, rekao je portparol Bele kuće Džon Kirbi.
Zbog loših vremenskih prilika i velike količine snežnih padavina obustavljeni su letovi na aerodromu u Bristolu u Engleskoj, saopštio je večeras potparol aerodroma.
Povodom izjava Dritana Abazovića da se ubica sa Cetinja, Aco Martinović, infiltrirao među inspektore oglasila se policija rekavši da su te tvrdnje netačne i medijima prosledila snimak.
Nikol Kidman osvojila je nagradu na Međunarodnom filmskom festivalu u Palm Springsu za svoju ulogu u filmu Babygirl. Nagradu je posvetila pokojnoj majci.
Mašina koja "uči" algoritme pomogla je u dekodiranju zvuka egipatskih slepih miševa u njihovom skloništu, otkrivajući da oni individualno "razgovaraju" jedni s drugima.
Amerikanka, koja ima TikTok profil pod nazivom McKenna is eating sa više od pola miliona pratilaca, objavila je snimak na kom isprobava "balkanski doručak".
Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) saopštio je danas da je pošto je od proizvođača i dobavljača obavešten o odlaganju proizvodnje leka Etoposid, hitno reagovao i pokrenuo nabavku leka drugog proizvođača kako lečenje onkoloških pacijenata ne bi bi
I početak Nove 2025. godine je u znaku daljeg širenja virusa gripa u Srbiji. Prema najnovijem izveštaju, grip je potvrđen u još tri okruga u našoj zemlji, što znači da je ova zarazna bolest sada prisutna u 14 regiona u Srbiji. Epidemiolozi upozoravaju da nas p
Univerzalov film "Zlica" je zvanično filmska adaptacija brodvejske predstave sa najvećom zaradom u istoriji, prestigavši film "Mamma Mia" iz 2008.godine.
On je mozak najveće serije današnjice. Ali najbolja stvar u celoj priči je to što Tejlor Šeridan nije morao previše da razmišlja kada je kreirao 'Yellowstone' i druge spin-off-ove.
Ključni filmski nastavci koji će obeležiti 2025. godinu uključuju nove nastavke iz serijala Avatar, Marvelove filmove, Nemoguću misiju, Park iz doba Jure, Džona Vika i Conjuring.
On New Year's Day, Russian gas stopped flowing through Ukraine to Europe. Kyiv is calling it a "historic" moment because the refusal to extend the transit contract with Russia's Gazprom has stopped the flow of money financing the invasion of Ukraine.
A convict serving a sentence in Arles prison has captured and is holding hostage several members of the prison staff, French media reported today, stating that police intervention units are ready to intervene.
President of Serbia, Aleksandar Vučić, proposed that Sunday be declared a Day of Mourning in the whole of Serbia because of the massacre that took place in Cetinje.
The head of the Clinical Center of Montenegro, Aleksandar Radović, told TVCG that the wounded patients are stable and that three patients were disconnected from the breathing machine yesterday.
Telegram je s novom godinom predstavio sistem eksterne verifikacije, uz dodatne funkcije za poboljšanje korisničkog iskustva na platformi: filtere, digitalno poklanjanje i emoji...
Lamborghini "povlači" tačno dva modela Revuelto zbog potencijalnog rizika od požara, a opoziv je usledio nakon što je jedan Revuelto izgoreo u Njujorku.
Profitne marže u kineskoj automobilskoj industriji dodatno su smanjene tokom 2024. godine, jer oštra konkurencija primorava proizvođače na davanje popusta, dok su neki od njih doživeli i potpuni krah.
Komentari 102
Pogledaj komentare