U 2025. godini očekuje se niz promena u Grčkoj kada je turizam u pitanju.
Kako bi smanjili masovni turizam i povećali prihode u 2025. godini, Grčka je odlučila da uvede nove, veće, turističke takse za narednu letnju sezonu.
Pored taksi, i sam put do Grčke će se promeniti ukoliko dođe do novih sistema ulaska u Evropsku Uniju - ETIAS-a i EES-a.
Koliko će iznositi turističke takse?
Nove takse će biti primenjene u različitim sektorima - dnevne takse za smeštaj, takse za gradove i takse za kruzere.
Najveći problem kada je reč o masovnom turizmu predstavljaju kruzeri sa kojih dolazi veliki broj posetilaca na ostrva poput Mikonosa i Santorinija.
Oni će zato od sada plaćati turističku taksu od 20 evra po osobi. Za druge destinacije, uključujući Rodos, Krf i Krit, primenjivaće se manja taksa od 5 evra po putniku.
I turisti na kopnu će plaćati dnevnu taksu i to od 2 evra, što je povećanje u odnosu na trenutnih 0,5 evra.
Ova taksa će biti još skuplja u jeku sezone, odnosno u periodu od aprila do oktobra kada će iznositi 8 evra. Dnevna taksa je do sada iznosila 1,5 evra.
Taksa za boravak u visoko ocenjenim hotelima će iznositi 15 evra, dok će drugi smeštaj imati niže poreze.
ETIAS i EES dovode do promena na graničnim prelazima
Novi sistemi ulaska u Evropsku Uniju trebalo bi da počnu sa primenom u 2025. godini, a s obzirom da je Grčka članica EU putnici iz Srbije koji se odluče da letuju u Grčkoj moraće da prihvate niz promena na graničnim prelazima.
ETIAS je najavljen za maj, a podrazumevaće izdavanje putne dozvole koja će iznositi 7 evra.
Sistem ETIAS će važiti za sve putnike iz zemalja koje su oslobođene viza za ulazak u Evropsku Uniju, pa samim tim i za putnike iz Srbije, a biće povezana sa putničkim pasošem.
Dozvola će važiti do tri godine ili do isteka pasoša, šta god nastupi pre.
Iz Evropske Unije savetuju da izvadite dozvolu pre nego što rezervišete i uplatite aranžmane kako biste se uverili da ćete je obezbediti pre putovanja.
Kada je reč o Sistemu za ulazak i izlazak (EES), on je trebalo da bude primenjen još u novembru 2024. ali je iz nekoliko razloga odložen. Evropska komisija je sada dala članicama rok od šest meseci da ga primene, a to će prema trenutnim proračunima biti tek nakon ETIAS sistema koji se očekuje u maju 2025.
Sistem za ulazak/izlazak (EES) je automatizovani IT sistem za registrovanje državljana trećih zemalja koji putuju na kratkoročni boravak, svaki put kada pređu spoljne granice bilo koje od evropskih zemalja koje koriste sistem.
On će podrazumevati davanje biometrijskih podataka na graničnim prelazima što može znatno da utiče na gužve na granicama.
Sve o ETIAS-u i novim sistemima ulaska u EU možete pročitati ovde.
Promene na putu do Grčke
Još jedna od novina koja nas očekuje ovog leta tiče se onih koji palniraju svoj put do Grčke preko Bugarske.
Zemlje članice Evropske unije odlučile su da od 1. januara 2025. ukinu kontrole ljudi na unutrašnjim kopnenim granicama s Bugarskom i Rumunijom i između njih, tako da će ova odluka uticati i na put do Grčke.
Ukoliko dolazite iz Srbije, koja nije članica EU, na granicama važe ista pravila kao i do sada. Međutim, Bugarska je od 1. januara postala članica šengen zone kojoj pripada Grčka, što znači da se ukida granična kontrola između ove dve zemlje.
Samim tim, trebalo bi da ovo leto svi koji se odluče da putuju u Grčku preko Bugarske imaju lakši put.
Koliko je ovo zapravo bolja opcija putovanja do Grčke pročitajte detaljno na ovom linku.
Mere na plažama
Početkom prošle letnje sezone uvedene su i nove mere na grčkim plažama koje su se ticale ležaljki, odnosno slobodnog prostora na plažama.
Prema pomenutim pravilima, najmanje 50 odsto površine plaže moralo je da ostane dostupno javnosti, dakle bez ležaljki i suncobrana koje iznajmljuju beach barovi i kafići.
Meštani su zbog sve većeg zauzimanja plaža od strane barova bili posebno nezadovoljni zbog čega su preduzimali akcije u okviru takozvanog pokreta peškira za plažu, kako bi se odupreli plaćanju ležaljki u svojoj zemlji.
Vlasti su koristile satelite, veštačku inteligenciju i aplikacije kako bi proverili i iskorenili "nezakonito" zauzimanje plaže.
Zabrinjavajuće vremenske prilike
Grčka se tokom prošlog leta suočila i sa jednom od najvećih kriza do sada, a tiče sa vremenskih prilika.
Nekoliko turista preminulo je od posledica visokih temperatura vazduha zbog čega su grčke vlasti upozoravale da se izbegava boravak na otvorenom tokom najtoplijeg dela dana.
U većem delu zemlje mesecima je bilo malo ili nimalo kiše, što je dovelo do toga da su mnogi rezervoari vode za piće presušili, posebno na ostrvima i u okolini Atine gde je tokom leta bilo oko 50 odsto manje rezervi vode.
Zbog toga je na pojedinim ostrvima bilo proglašeno i vanredno stanje.
Na pojedinim ostrvima dolazilo je i do nestašice vode zbog čega su vlasti su obezbedile prenosive jedinice za desalinizaciju koje je tretirala morsku vodu kako bi bila bezbedna za piće.
Ovog vikenda mnogi su otišli na Kupres, omiljeno skijalište hiljada Dalmatinaca. Cene su upola niže nego na Alpima - ima snega, pa se malo ko žali na ogromne gužve.
Manastir Svetog Arhangela Gavrila, u selu Lopardince kod Bujanovca, jedna je od možda najlepših i najstarijih svetinja Eparhije vranjske, ali nažalost bez monaštva.
Putnici sve više odustaju od korišćenja usluga Er Bi-En-Bija (Airbnb), delom zbog poskupljenja, koja pogađaju lokalno stanovništvo, a delom zbog rastućeg trenda koji zahteva nešto posebno i drugačije.
Naši građani bi tokom ove godine, najverovatnije na proleće, mogli da se suoče sa novinama koje se tiču ulaska u EU, a njih donosi elektronski sistem ETIAS za prijavljivanje za ulazak u EU.
Prošla, 2024. godina bila je u znaku pice, precizirao je svetski gastro vodič Taste Atlas, dok je u tri grada bivše Jugoslavije najtraženiji bio jedan te isti specijalitet.
Oktobar je, neki će reći, vreme da se rezervišu letnji aranžmani za sledeću godinu, kako bi se iskoristile first minut ponude, te otplata prošla "neosetnije".
Ovog vikenda mnogi su otišli na Kupres, omiljeno skijalište hiljada Dalmatinaca. Cene su upola niže nego na Alpima - ima snega, pa se malo ko žali na ogromne gužve.
Manastir Svetog Arhangela Gavrila, u selu Lopardince kod Bujanovca, jedna je od možda najlepših i najstarijih svetinja Eparhije vranjske, ali nažalost bez monaštva.
Putnici sve više odustaju od korišćenja usluga Er Bi-En-Bija (Airbnb), delom zbog poskupljenja, koja pogađaju lokalno stanovništvo, a delom zbog rastućeg trenda koji zahteva nešto posebno i drugačije.
Dobitnici 82. Zlatnog globusa osim statue, dobili su i torbu u kojoj se kriju i vaučeri za kozmetičke tretmane, najskuplja vina i putovanja iz snova, od Indonezije od Finske.
U 2024. godini u Srbiji je realizovano 44 transplantacija organa i tkiva, a u istom periodu samo u Urgentnom centru KC Srbije urađeno je šest transplantacija jetre.
Sutra se završava Božićni post, pa će se na trpezi naći razna mrsna hrana. Ipak, za one koji su izdržali ceo post, nagli prelazak na ovakav tip ishrane, može da predstavlja problem po organizam.
Verovatno je to poslednje mesto na kojem biste očekivali da ćete pronaći znak da nešto nije u redu sa vašim srcem, ali redovna provera noktiju mogla bi da vam doslovno sačuva život.