Elafitska ostrva, smeštena u kristalno čistim vodama Jadranskog mora, predstavljaju savršeno izletište i alternative već poznatom i pomalo umornom gradu od turista, Dubrovniku.
Elafitska ostrva ili Elafiti predstavljaju grupu od 13 ostrva, od kojih su samo tri naseljena. Ona nude predivne pejzaže, bogatu istoriju i autentičan mediteranski način života, ali bez masovnog turizma.
Koločep, Lopud i Šipan su tri najveća i najpoznatija ostrva u arhipelagu, svako sa svojim jedinstvenim karakteristikama i šarmom.
Prirodna lepota Elafitskih ostrva je ono što ih čini posebnim. Koločep, najbliži Dubrovniku, privlači posetioce svojim borovim šumama, skrivenim pećinama i kristalno čistim morem.
Najlepše plaže
Njegove dve glavne plaže, Donje Čelo i Gornje Čelo, savršene su za plivanje i ronjenje. Lopud ima predivne peščane plaže, poput Šunja, i pruža idealno mesto za opuštanje i sunčanje. Šipan je najveće ostrvo, koje je najpoznatije je po maslinjacima i vinogradima, koji stvaraju mirnu i ruralnu atmosferu.
Ova ostrva su takođe bogata istorijskim i kulturnim nasleđem. Na Koločepu, posetioci mogu istražiti stare crkve i ruševine koje datiraju još iz vremena Dubrovačke republike. Na Lopudu se nalazi nekoliko značajnih istorijskih spomenika, uključujući franjevački manastir i renesansne vile.
Šipan, sa svojim brojnim crkvama, dvorcima i letnjikovcima, nudi fascinantno putovanje u prošlost. Posebno je zanimljiva crkva Svetog Duha iz 16. veka, koja čuva vredne umetničke relikvije.
Život na Elafitskim ostrvima odiše tradicionalnim mediteranskim šarmom. Stanovništvo se bavi ribolovom, maslinarstvom i vinogradarstvom, održavajući tako autentičan način života koji se prenosi generacijama. Lokalni restorani nude sveže morske plodove i domaće specijalitete, obezbeđujući tako posetiocima mogućnost da uživaju u autentičnim ukusima Dalmacije. Pored toga, lokalni festivali i običaji su deo svakodnevnog života, pa turisti mogu da osete pravi duh zajednice.
Elafitska ostrva postaju sve popularnija turistička destinacija, ali lokalno stanovništvo i vlasti posvećeni su očuvanju prirodne i kulturne baštine. Održiv turizam je ključan za zaštitu ekosistema i autentičnosti ostrva. Mnoge inicijative, poput ekoloških programa i promocije lokalnih proizvoda, pomažu u održavanju ravnoteže između razvoja turizma i očuvanja prirode.
Jedna od novina koja nas očekuje ovog leta jeste da će putovanje preko Bugarske biti brže, jer se vreme "skraćuje" za jednu granicu koja će ulaskom ove zemlje u Šengen zonu biti ukinuta.
Oktobar je, neki će reći, vreme da se rezervišu letnji aranžmani za sledeću godinu, kako bi se iskoristile first minut ponude, te otplata prošla "neosetnije".
Jedna od novina koja nas očekuje ovog leta jeste da će putovanje preko Bugarske biti brže, jer se vreme "skraćuje" za jednu granicu koja će ulaskom ove zemlje u Šengen zonu biti ukinuta.
O kontroverznom milijarderu koji je bio optužen za trgovinu belim robljem, a koji se pre skoro pet godina ubio u zatvorskoj ćeliji, Džefriju Epstajnu ne prestaje da se priča i spekuliše i nakon njegove smrti.
Reper Ramon Luis Ajala Rodrigez, poznatiji po pseudonimu Daddi Ianke optužio je suprugu Miredis Gonzalez, od koje se razvodi posle skoro 30 godina braka, da mu je skinula 100 miliona dolara sa računa.
Tovana Luni (53) iz Alabame dobila je bubreg svinje sa 10 izmena gena i trenutno je jedina živa osoba na svetu sa transplantiranim životinjskim organom.
Nakon Ivanjice, u kojoj je pre nekoliko dana buknula zaraza šuge, ova bolest pojavila se i u jednoj beogradskoj školi. Kako se oboljenje za koje se odavno mislilo da je iskorenjeno ponovo pojavilo?