Počela je sezona letovanja, a još jednu godinu za redom Grčka je omiljena destinacija među Srbima.

Zato smo za vas izdvojili sve korisne informacije koje morate da znate pre putovanja u Grčku.

Važeći pasoš

Pasoš treba da važi najmanje tri meseca od datuma planiranog napuštanja Grčke.

Grčka je članica Šengenskog sporazuma, što znači da nosiocima biometrijskih pasoša Republike Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci.

Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce putnih isprava R. Srbije koje je izdala Koordinaciona uprava.


Putnicima se savetuje da prilikom ulaska i izlaska iz Grčke, provere da li su im grčki pogranični organi stavili pečat o ulasku/izlasku u pasoš (tokom turističke sezone se dešava da zbog gužve pogranični organi samo pogledaju pasoš, bez stavljanja pečata), kako ne bi imali problema prilikom putovanja u zemlje Šengena.

Šta raditi ako vam ukradu pasoš i platnu karticu

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije skreće pažnju da, tokom turističke sezone, građani ne ostavljaju u vozilima lična dokumenta, kofere, torbe i ostale vredne stvari.

Takođe, savetuje se građanima da sa sobom imaju kopije pasoša i dokumenata u vezi sa vozilom kojim putuju, budući da u slučaju krađe ili gubitka, posedovanje kopija umnogome olakšava proces prijave u Policiji Grčke, kao i eventualni pronalazak. 

Ukoliko vam je pasoš ukraden, prvenstveno o krađi, odnosno gubitku dokumenata, obavestite policiju zemlje u kojoj se nalazite i obavezno tražite da vam izdaju potvrdu o gubitku, kako biste izbegli potencijalne probleme.

U nekim zemljama mogu da odbiju da vam izdaju potvrdu ukoliko ne znate broj pasoša, vozačke dozvole ili lične karte, odnosno dokumenta koji ste izgubili, zato je korisno da pre putovanja sebi negde zapišete te podatke.

Potom se uputite u najbliže diplomatsko-konzularno predstavništvo vaše zemlje kako biste dobili putni list sa kojim možete da se vratite u zemlju. Sa tom listom ne možete da putujete u drugu zemlju, već isključivo možete da se vratite samo u Republiku Srbiju, odnosno zemlju koja je vaše zvanično prebivalište.

Ukoliko ste izgubili novac ili platnu karticu, pored prijave policiji, obavezno prvenstveno prijavite krađu i banci koja vam je izdala karticu.

Ne brinite ukoliko ste ostali bez svih novčanih sredstava i nemate novca da se vratite u zemlju jer postoji način da vam prijatelji ili porodica uplate novac na račun diplomatsko-konzularnog predstavništva koje će vam potom isplaiti novac na ruke.

Vaši rođaci ili porodica mogu da se obrate Ministarstvu spoljnih poslova u Beogradu koje će im dati preciznu informaciju kako da vam dostave novac.



Telefoni za hitne slučajeve

Hitna pomoć 112

Vatrogasci 199

Policija 100

Turistička policija 1571

Obalska straža 108

Bolnica za ljubimce: 210 6038023- 24 -28 (Attica Region)

Transport

Srpski državljani tokom kraćih putovanja u Grčku, mogu upravljati motornim vozilom sa nacionalnom vozačkom dozvolom Republike Srbije (osim probnih vozačkih dozvola).

Nije neophodno posedovati međunarodnu vozačku dozvolu.


Naši državljani koji borave u Grčkoj duže od 6 meseci, moraju posedovati grčku vozačku dozvolu.


Osobe koje imaju dozvole za upravljanje brodovima i plovilima moraju imati odgovarajuću dozvolu, koja mora biti zvanično prevedena, kao i potvrdu od Ambasade ili Konzulata da je tu dozvolu izdao nadležni organ u R. Srbiji.

 

Plaćanje

Zvanična valuta je evro. Plaćanje u drugoj valuti nije moguće. Plaćanje karticom je moguće u najvećem broju prodavnica, ugostiteljskih i smeštajnih objekata. Ipak, dešava se da manji trgovački i ugostiteljski objekti nemaju potrebnu opremu i ne primaju kartice, te je poželjno uvek imati određeni iznos gotovine.


Grčke banke su otvorene za javnost od 8:00 do 14:30 od ponedeljka do četvrtka i od 8:00 do 13:30 petkom. Zatvoreni su na državne praznike.

Evro se takođe može zameniti za novčanice druge strane valute u menjačnicama koje se nalaze na aerodromu i pojedinim glavnim lukama, u većim gradovima, kao i na mnogim turističkim destinacijama. Prilikom razmene valuta potreban je pasoš.

 

Zaštita potrošača

Tokom vašeg boravka u Grčkoj, kao potrošač ste zaštićeni tokom svih transakcija grčkim zakonodavstvom. U slučaju propusta ili kršenja navedenog, možete pozvati Turističku policiju na broj 1571 (24/7 radi).

U slučaju da treba da podnesete žalbu, možete se obratiti Ministarstvu turizma Grčke, slanjem e-pošte na sledeću adresu: touristcomplaints@mintour.gr (Obratite pažnju, slanje mejlova od strane Ministarstva turizma na hotmail.com adrese e-pošte je privremeno nemoguće zbog bezbednosnih politika dobavljača usluga.
 

Elektornski uređaji

Napon električne energije u Grčkoj je 230 V / 50 Hz, a utikači su tipa F. Da biste izbegli opasnost od kratkog spoja, uverite se da u svom koferu imate potrebne transformatore/adaptere za vaše elektronske uređaje ili se uverite da će to biti obezbeđeno u odgovarajućoj utičnici.

Zdravstveno osiguranje

Građani Srbije bi pred putovanje u Grčku trebalo da uplate privatno zdravstveno osiguranje, makar i u najmanjim iznosima.

Podeli: