Samos je od turske obale udaljen samo sat vremena, i danas se ponovo vraća na scenu popularnih grčkih turističkih destinacija, rame uz rame sa Santorinijem, Zakintosom ili Rodosom.
Samos je grčko ostrvo smešteno u Egejskom moru i predstavlja pravi biser bogate istorije, prirodnih lepota i kulturnog nasleđa. Zbog njegovog strateškog položaja, zbog blizine turske obale, bio je važan centar tokom mnogih istorijskih perioda, uključujući antičko doba, vizantijsko carstvo i osmansku vladavinu. Danas ovo ostrvo privlači turiste iz celog sveta koji žele da upoznaju njegove arheološke znamenitosti, uživaju u prelepim plažama i otkriju jedinstvenu grčku kulturu.
Jedna od najpoznatijih ličnosti povezanih sa Samosom je Pitagora, slavni antički matematičar i filozof. Pitagora je, prema predanju, proveo deo svog života u pećini na Samosu, gde je razvijao svoje ideje i teorije koje su oblikovale osnove današnje matematike i logike. Pitagorina pećina danas predstavlja izuzetno popularno mesto hodočašća za turiste i ljubitelje istorije.
Samos je takođe poznat i po Heraionu, velikom hramu posvećenom boginji Heri. Ovaj monumentalni hram, koji je deo Uneskove baštine, bio je jedan od najvažnijih religijskih centara antičke Grčke. Arheološki nalazi iz Heraiona pružaju dragocene uvide u religijske prakse i svakodnevni život u antičkom svetu.
Istoimeni grad Samosa je i glavni grad ostrva. Ima šarm jednostavne i tradicionalne Grčke. Njegova živopisna luka, prepuna šarenih brodića i ribarskih čamaca, predstavlja savršeno mesto za opuštanje i uživanje u lokalnoj gastronomiji. Gradski muzeji, kao što je Arheološki muzej, čuvaju brojne artefakte koji svedoče o njegovoj bogatoj istoriji.
Osim istorije, ostrvo Samos ima i zaista impresivnu prirodu. Poznato je po prelepim plažama s kristalno čistom vodom, kao što su Kokari, Tsamadu i Psili Amos. Svaka plaža nudi posebno iskustvo, bilo da se radi o diskretnim uvalama za opuštanje ili o talasima idealnim za vodene sportove.
Nakon opuštanja u moru ili sunčanja na obalama, predlažemo da posetite neke od vinograda i vinarija. Posebno se ističe proizvodnja muskatnog vina, koje je cenjeno širom sveta. Poseta lokalnim vinarijama omogućava turistima da probaju izuzetna vina i saznaju više o tradicionalnim metodama proizvodnje. Sve se radi ručno, u porodicama, s tradicijom koja se prenosi generacijama s kolena na koleno, piše TU magazin.
Samos je savršena kombinacija istorije, kulture i prirodne lepote. Njegove arheološke znamenitosti, prelepe plaže i autentična grčka atmosfera čine ga idealnim mestom za istraživanje i uživanje. Najjači adut Samosa je činjenica da ga masovni turizam još uvek nije iskvario. Kod njih se još uvek vreme računa na starinski način.
Rumunija i Bugarska mogle bi uskoro da se u potpunosti pridruže evropskom šengenskom prostoru otvorenih granica, izjavio je danas mađarski ministar unutrašnjih poslova Šandor Pinter.
Mnogo je priča koje kruže oko jedne jedine kuće na ostrvu Etlidai (Elliðaey), južno od Islanda, a jedna od njih je da se radi o skloništu u slučaju apokalipse u kojoj će zombiji hodati planetom.
Najposećeniji speleološki objekat Srbije, Stopića pećina je važan deo ponude "zlatne planine", svima atraktivna i dostupna, a poseti je svake godine preko 100.000 ljudi.
Građani Srbije će moći da podnesu zahtev za ETIAS u 2025. godini, kada je planirano i pokretanje aplikacije, a ono što mnoge buni jeste da li će odobren ETIAS automatski značiti i ulazak u Evropu.
Oktobar je, neki će reći, vreme da se rezervišu letnji aranžmani za sledeću godinu, kako bi se iskoristile first minut ponude, te otplata prošla "neosetnije".
Tokom cele sezone srpski turisti aktivni su u grupi Grčka info gde objavljuju različite informacije o letovanju, ali i svoje impresije, sada kada se odmori završavaju, utisak je da je jedno mesto svojilo naše putnike.
Rumunija i Bugarska mogle bi uskoro da se u potpunosti pridruže evropskom šengenskom prostoru otvorenih granica, izjavio je danas mađarski ministar unutrašnjih poslova Šandor Pinter.
Mnogo je priča koje kruže oko jedne jedine kuće na ostrvu Etlidai (Elliðaey), južno od Islanda, a jedna od njih je da se radi o skloništu u slučaju apokalipse u kojoj će zombiji hodati planetom.
Iz rodne Moskve, došla je u Srbiju na razmenu studenata i u početku je živela u Nišu. Tamo je upoznala mnogo prijatelja, zahvaljujući kojima je naučila i naš jezik.
Stefani Simor je tokom 80-ih i 90-ih bila najpoznatiji top-model. Krasila je naslovnice brojnih magazina, a i danas oduševljava svet svojom nestvarnom lepotom.
Ovih dana na društvenim mrežama kruže raniji snimci kontroverznog američkog pevača Merilina Mensona. Tviteraši su njegov lik iz 1992. godine uporedili s likom naše glumice.
Osnivač kompanije Spejs X, milijarder Ilon Mask ismejao je bivšu voditeljku tok-šoua Elen Dedženeres i njenu suprugu Poršu de Rosi zbog njihove odluke da napuste SAD nakon Trampove pobede.
Osmanski sultan Mehmet II ne samo da se proglasio "Cezarom Rima" nakon osvajanja Carigrada, već je i bukvalno preuzeo rimsku zastavu kao svoju. Preuzimanje ove heraldike, koja se i danas nalazi na turskoj zastavi, je ono što je zajedničko sa srpskom zastavom.
Autofagija je postala planetarno popularna i mnogi su se odlučili na taj proces kako zbog zdravlja, tako i zbog gubljenja kilograma, a doktor je objasnio kako se treba ponašati u vezi sa ovim postom.
U novembru, mesecu koji je posvećen muškom zdravlju lekari i udruženje pacijenata zajedno poručuju svim muškarcima da brinu o svom zdravlju i da ne propuste šansu za ranu dijagnozu karcinoma prostate.
Ovogodišnja Svetska nedelja svesnosti o antimikrobnoj rezistenciji, nosi naziv "Budi i ti deo promene!", čime se građani pozivaju na odgovornu upotrebu antiniotika.
Konzumiranje tri porcije šargarepe nedeljno može značajno doprineti unosu važnih hranljivih materija iz ovog narandžastog korenastog povrća, pokazuje nova studija.