Ovo je druga najposećenija zemlja na svetu
U 2024. godini Španija je postavila novi rekord u broju međunarodnih turista, dočekavši impresivnih 94 miliona posetilaca.
18. januar
19:16
1 h
Izvor: eKapija
Bez dodatne polise, samo s potvrdom o zdravstvenom osiguranju, naši građani mogu da putuju u 25 zemalja s kojima Srbija ima potpisane sporazume.
Tako, na primer, u Crnu Goru, Hrvatsku, Bugarsku, Tursku, Tunis ili Italiju na letovanje ili kakav drugi put možete otići i bez troškova za putno osiguranje.
Osobe osigurane u RFZO za vreme privremenog boravka u inostranstvu imaju pravo na korišćenje zdravstvene zaštite na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja u zemljama s kojima naša zemlja ima zaključen sporazum.
"Srbija ima bilateralni ugovor o socijalnom osiguranju koji obuhvata i oblast zdravstvenog osiguranja sa sledećim državama: Austrija, Belgija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Holandija, Italija, Luksemburg, Mađarska, Severna Makedonija, Nemačka, Rumunija, Slovačka, Francuska, Hrvatska, Crna Gora, Češka, Slovenija, Turska, Tunis, Poljska, Velika Britanija, kanadska provincija Kvebek, Danska, Norveška i Švedska", kažu za Biznis.rs iz RFZO.
Da bi za vreme boravka u inostranstvu mogli da koriste pravo na hitnu medicinsku pomoć o trošku RFZO, neophodno je da građani poštuju nekoliko procedura, kao i da ispunjavaju određene uslove.
"Osiguranici pre polaska na put treba da dobiju mišljenje izabranog lekara kojim dokazuju da ne boluju i da u poslednjih 12 meseci nisu bolovali od akutnih ili hroničnih bolesti u akutnoj fazi za koje je potrebno duže ili stalno lečenje, odnosno da nisu u stanju koje bi ubrzo po dolasku u inostranstvo zahtevalo duže lečenje i hospitalizaciju, uključujući i druge zdravstvene usluge. To mišljenje lekara i važeću karticu zdravstvenog osiguranja dostavljaju nadležnoj filijali RFZO, koja im izdaje potvrdu (dvojezični obrazac), sa kojom idu na put", navode iz RFZO.
Kada se obrazac preda u RFZO, na dobijanje potvrde se čeka do nekoliko dana, a ukoliko su u pitanju hitni slučajevi, rešavaju se u roku od nekoliko sati.
Pomenuti sporazum predviđa da se s potvrdom iz RFZO jave nosiocu inostranog zdravstvenog osiguranja u mestu boravka, koji će im izdati dokument, na osnovu koga će imati pravo na pružanje hitne medicinske pomoći u zdravstvenim ustanovama iz sistema javnog zdravlja države u kojoj borave. Ovo bi trebalo uraditi odmah po dolasku u mesto boravka, pre nego što eventualne zdravstvene nezgode nastanu. Osiguranik RFZO u ovom slučaju eventualno plaća participaciju pod istim uslovima kao i osiguranici države u kojoj boravi.
Za osiguranike koji putuju u Poljsku i Veliku Britaniju potrebna je samo zdravstvena kartica i putna isprava. Osiguranici koji putuju u Dansku, Norvešku i Švedsku sami plaćaju troškove pruženih usluga, uz važeću zdravstvenu karticu i putnu ispravu, a plaćene iznose refundira im matično osiguranje uz prateću dokumentaciju.
"Osiguranici Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje za vreme privremenog boravka u inostranstvu imaju pravo na zdravstvenu zaštitu o trošku RFZO samo u slučaju pružanja hitne medicinske pomoći, radi otklanjanja neposredne opasnosti po život i zdravlje", objašnjavaju iz RFZO i dodaju da je u takvim slučajevima procedura drugačija u odnosu na zemlje s kojima Srbija ima sporazum.
"I u ovom slučaju je potrebno da osiguranik pre odlaska na put pribavi potvrdu (obrazac OZ-12), s tim što troškove za pruženu hitnu medicinsku pomoć plaća sam, a po povratku u zemlju podnosi RFZO-u zahtev za naknadu troškova, uz prilaganje originalne računske i medicinske dokumentacije", navode iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje za Biznis.rs.
Potrebnu dokumentaciju (nalaz i mišljenje izabranog lekara i važeću karticu zdravstvenog osiguranja) osigurano lice podnosi lično Lekarskoj komisiji nadležne filijale Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje. Obrazac potvrde o zdravstvenom stanju koji popunjava izabrani lekar građani mogu preuzeti na sajtu RFZO.
Potvrda se izdaje najduže za period do 90 dana, a izdavanje se obezbeđuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja. U slučaju potrebe za medicinskom pomoći u zemlji s kojom je zaključen ugovor, osigurano lice predaje dvojezični obrazac nosiocu inostranog zdravstvenog osiguranja u mestu privremenog boravka (kasi zdravstvenog osiguranja).
Izuzetno, ukoliko obrazac nije izdat pre polaska na put, a ukazana je hitna medicinska pomoć u inostranstvu, dvojezični obrazac se, na zahtev inostranog nosioca zdravstvenog osiguranja, može i naknadno izdati, ukoliko je ova mogućnost predviđena međunarodnim ugovorom. U slučaju da osigurano lice nije pribavilo potvrdu pre odlaska na put i hitne zdravstvene usluge u inostranstvu budu naplaćene, po povratku u zemlju, osigurano lice podnosi u organizacionoj jedinici Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (direkcija, filijale, ispostave) zahtev za naknadu troškova, objašnjeno je na portalu ovog fonda.
Uz zahtev za naknadu troškova potrebno je priložiti foto-kopiju medicinske dokumentacije iz zdravstvene ustanove u kojoj su pružene zdravstvene usluge, kao i originalni račun, odnosno dokaz da su zdravstvene usluge plaćene.
Međutim, u slučaju da osigurano lice nije pribavilo potvrdu pre odlaska na put, a platilo je troškove hitnog lečenja u zemlji s kojom nije zaključen ugovor, osigurano lice nema pravo na naknadu tih troškova.
U 2024. godini Španija je postavila novi rekord u broju međunarodnih turista, dočekavši impresivnih 94 miliona posetilaca.
18. januar
19:16
1 h
Očekuje se da će luksuzni kompleks doprineti razvoju Beograda i privući pažnju velikih investitora i turista.
18. januar
8:18
12 h
Hrvatski influenser Andro Anić je putem Instagram profila podelio utiske tokom boravka u BiH.
18. januar
8:08
12 h
Jedan britanski restoran je uvrstio havajsku picu u svoju ponudu i to po ceni od skoro 14.000 dinara.
17. januar
21:35
23 h
Uz stoletne šume, proplanke i padine pod narcisima, Stolovi su prepoznatljivi i po poludivljim konjima koji četiri decenije suvereno gospodare ovom planinom poviše Kraljeva.
17. januar
17:58
1 dan
Svi imamo prijatelja, kolegu ili člana porodice koji samo ima sposobnost da testira strpljenje drugih ljudi.
18. januar
20:07
35 min
Holivudski zavodnik Kris Hemsvort retko kada razočara svoje mnogobrojne fanove. Ali sada je njegova supruga "uletela u kadar" i pokupila simpatije javnosti...
18. januar
19:19
1 h
Elejn Dejvidson je žena sa najvećim brojem pirsinga, a u junaru 2019. godine imala je čak 11.003.
18. januar
18:06
2 h
Kanje Vest, poznati američki reper, ponovo je izazvao veliku pažnju javnosti nakon što je lansirao najnoviji modni komad, SL-01 obuću.
18. januar
17:22
3 h
Melanija Tramp organizovala je susret posvećen temama dobrobiti dece i unapređenju pristupa kvalitetnom obrazovanju.
18. januar
15:45
4 h
Pedesettrogodišnja dizajnerka enterijera En iz Francuske nedavno je za francuski kanal TF1 ispričala kako je postala žrtva velike prevare, zbog koje je nepoznatom muškarcu poslala 830.000 evra, misleći da je u pitanju Bred Pit.
18. januar
19:46
56 min
Kompanija za životno osiguranje MetLife sprovela je istraživanje o fizičkim, socijalnim, mentalnim i finansijskim aspektima različitih generacija i došla do zaključka da generaciji Z ne ide dobro i da ima problema u gotovo svim oblastima života.
18. januar
18:44
1 h
Dok se većina mladih iz unutrašnjosti Srbije seli za Beograd, rođeni Beograđanin Momčilo Tepavac na svom ličnom primeru pokazuje da i te kako može drugačije.
18. januar
17:45
2 h
Nastavnica u osnovnoj školi u Nju Džersiju Laura Karon, koja je optužena zbog "teškog seksualnog napada i ugrožavanja dobrobiti deteta" uhapšena je i odbijena joj je kaucija.
18. januar
16:41
4 h
Ženka psa lutalice donela je u zubima svoje štene koje se skoro smrzavalo pred vrata veterinarske ordinacije u Istanbulu, a snimak koji je zabeležen sigurnosnom kamerom preneli su turski mediji.
18. januar
15:36
5 h
Glavobolje su često bezopasne, ali postoje određene vrste koje svakako ne treba zanemariti, posebno ako ste stariji od 50 godina.
18. januar
20:17
25 min
Nizak nivo šećera u krvi, koji se u medicinskom svetu naziva hipoglikemija, definiše se kao nivo šećera (glukoze) u krvi ispod 70 miligrama po decilitru (mg/dL).
18. januar
17:14
3 h
Ovaj trend inače je rasprostranjen poslednjih nekoliko godina, pa tako često vidimo snimke ljudi, a nekada i sasvim male dece koja plivaju pored ledenica kao usred leta.
18. januar
14:17
6 h
Zbog povećanog broja obolelih od respiratornih infekcija i virusa gripa na Institutu za majku dete posvećeno prate epidemiološku situaciju, te su shodno tome posete ograničene.
18. januar
12:02
8 h
Osteoporoza je bolest koja slabi kosti i povećava rizik od preloma.
18. januar
10:29
10 h