Studija naglašava kako se upozorenja o kolapsu doživljavaju kao kontroverzna, a sada pokušava da objasni kako je prema istorijskim podacima vidljivo da je proces rasta i kolapsa krug koji se redovno ponavljao kroz prošlost.
Istraživački projekat baziran je na novoj multidisciplinarnoj metodi "HANDY" (Human And Nature Dynamical) koju predvodi matematičar Safa Motešari u saradnji s prirodnim i društvenim naučnicima.
Prema istorijskim zapisima čak su i napredne, kompleksne i kreativne civilizacije podložne kolapsu, što dovodi u pitanje održivost moderne civilizacije, piše Guardian.
Faktori koji objašnjavaju propast civilizacija i koji bi mogli da odrede rizik kolapsa moderne civilizacije su populacija, klima, voda, poljoprivreda i energija. Oni mogu da dovedu do kolapsa kada se skupe i generišu dve ključne društvene tačke: "rastezanje" resursa zbog naprezanja ekoloških kapaciteta i ekonomska stratifikacija društva na elite (bogati) i mase (siromašni).
Ovi istorijski fenomeni igrali su glavnu ulogu u procesima kolapsa poslednjih pet hiljada godina.
Trenutno je nivo ekonomske stratifikacije izuzetno velika i povezana je s prevelikom konzumacijom resursa, a elite se uglavnom nalaze u razvijenim industrijskim zemljama. Potrebno je hitno rešiti ekonomsku nejednakost kako bi se osigurala pravedna distribucija resursa, a njihovu konzumaciju treba drastično smanjiti.
Ovo je poziv za buđenje vladama, korporacijama i konzumentima i naglašava se kako se strukturne promene moraju desiti odmah.
Ovo nije prvi put da naučnici pokušavaju da nas upozore na potencijalnu globalnu katastrofu.
Prošle godine Stiven Hoking i veliki broj naučnika iz Velike Britanije sačinilu su takozvanu “listu apokalipsi” na kojoj su se našli katastrofalni događaji koji bi mogli da unište svet.
Foto: Image courtesy of
Danilo Rizzuti / FreeDigitalPhotos.net
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 18
Pogledaj komentare