Taj dan je proglašen Danom republike - 29. novembar, koji je kasnije slavljen kao praznik gotovo šest decenija, sve do 2002. godine, od kada se zvanično ne obeležava.
AVNOJ je tada proglašen za vrhovno zakonodavno i izvršno državno telo, koje je donelo istorijske odluke o uređenju Jugoslavije.
Odlukama, ustavnog karaktera, izgrađeni su vrhovni državni organi nove Jugoslavije, pa je taj datum zapisan kao dan stvaranja nove države.
Posle završetka rata - od 1945. godine, proslavljan je kao Dan Republike i bio jedan od najvećih praznika u nekadašnjoj SFRJ.
Prema tadašnjem Zakonu o državnim praznicima, proslavljao se dva neradna dana, uz svečane akademije u glavnim gradovima republika bivše države, počasne plotune, a 1964. ustanovljena je i nagrada AVNOJ-a.
Poslednji put praznik je u Srbiji obeležen 2001. godine, jer ga je Savezna skupština ukinula tek sredinom novembra sledeće godine.
Do 1997. godine, 29. novembar je slavljen kao dan sećanja na Drugo zasedanje AVNOJ-a, ali je od tada počeo da se praznuje kao dan kada je 1945. Jugoslavija i formalno prestala da bude monarhija i postala republika.
Zamena značenja nastala je kao izraz kritike zbog toga što je tadašnja Savezna Republika Jugoslavija nastavila da obeležava praznik nepostojeće države - federacije šest republika - koja se raspala 1991. godine.
U oktobru 2007. godine Skupština Srbije usvojila je izmene Zakona o državnim praznicima, čime je prestao da važi prethodni zakon SRJ.
Najnovijim zakonskim izmenama praznici u Srbiji, posle prestanka državne zajednice Srbija i Crna Gora, postali su Nova godina, Praznik rada, Dan pobede.
Srbija je Zakonom o državim praznicima utvrdila da će se kao Dan državnosti praznovati Sretenje - 15. februar, kada je 1804. godine počelo stvaranje moderne srpske države.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 5
Pogledaj komentare