Broj obolelih od raka u Srbiji raste od tri do pet odsto na godišnjem nivou, a rano otkrivanje bolesti najvažnije je za rezultat lečenja, istakli su onkolozi i članovi Društva Srbije za borbu protiv raka.
Na konferenciji za novinare povodom "Meseca borbe protiv raka", onkolog i predsednik Društva Slobodan Čikarić rekao je da je porast malignih obolenja karakterističan za nerazvijene i zemlje u razvoju što je slučaj i sa Srbijom.
Objašnjavajući taj rast, Čikarić je naveo da "ako sada imamo 30.000 onkoloških bolesnika, za 10 godina imaćemo još 10.000 novih pacijenata".
Direktor Insituta za onkologiju i radiologiju Srbije Nenad Borojević istakao je da je u toku 2005. godine u institutu lečeno 10.600 pacijenata, a tokom 2000. godine 7.800 pacijenata. Kako je dodao, tokom 2000. godine u institutu je obavljeno 37.000 prvih pregleda, a 2005. godine 42.500.
Predstavnici društva Srbije za borbu protiv raka ocenili su da je važno raditi na primarnoj i sekundarnoj preventivi, odnosno smanjenju uzroka koji dovode do malignih bolesti i ranom otkrivanju.
Čikarić je naveo podatke sa prošlogodišnjeg kongresa onkologa u Parizu koji predviđaju da će za 10 godina broj obolelih od karcinoma u svetu porasti za 20 odsto na godišnjem nivou. Prema tim podacima, jedino će se broj obolelih od karcinoma pluća smanjiti za 9.6 odsto.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 5
Pogledaj komentare