Život

Utorak, 06.07.2021.

15:26

Da li X-zraci utiču na kovid 19? "Viruse ne ubija temperatura, već zračenje" VIDEO

Na Sunčevoj površini nedavno se dogodila takozvana erupcija elektromagnetnih talasa, najjača u poslednje četiri godine, kažu naučnici koji prate ove aktivnosti.

Izvor: B92, Prva TV

Da li X-zraci utiču na kovid 19?
Foto: Printscreen/Prva TV

S obzirom da eksplozije X-klase predstavljaju najjači tip i mogu da utiču na sisteme komunikacije na Zemlji, postavlja se pitanje da li usled ovih dešavanja, solarni zraci mogu da utiču na korona virus?

U tom smislu, nas pre svega interesuju dve klase elektromagnetnih talasa - UV i X, dok ostali utiču na vremenske promene na Zemlji.

"Sunce ima promenljivu aktivnost - maksimum i minumum, u trajanju od približno 11 godina. Minimum aktivnosti se javlja između prelaza jednog ciklusa u drugi. Poslednji miniumum iz koga smo izašli, potrajao je duže nego inače, neke 3 godine. Prethodna eksplozija u x-domenu zabeležena je 2017. godine, dok se ova o kojoj govorimo dogodila u novom ciklusu", kaže za Tv Prva prof Petar Kočović, stručnjak za informacione tehnologije.

X-zraci stižu brzo, ali ne ubijaju odmah

Kada se dešavaju eksplozije na Suncu dolazi do oslobađanja pojačane energije, koja se klasifikuje kao mala - AB zraci, umerena - C i N zraci, dok su x i gama zraci ekstravisoke energije. Kako ovi zraci utiču na viruse?

"Na samoj površini Sunca temperatura je nekih 5.000 stepeni Celzijusa, ali kada se udaljimo 180.000 km dostiže i do 2 miliona. Ono što viruse ubija nije temepratura, već zračenje", kaže meteorolog Nedeljko Todorović.

X-zraci stižu brzo na Zemlju, ali oni ne ubijaju odmah viruse.

"To zavisi od talasne dužine, frekvence određenog domena u elektormagnetnom spektru. Organizmi poput bakterija i virusa stradaju u zavisnosti od osetljivosti na te frekvencije", objašnjava Kočović.

Kada govorimo o povezanosti sunčevih eksplozija sa prethodnim epidemijama, Todorović kaže da su istraživanja pokazala da ona postoji.

"Virus koji je bio uzrok bolesti SARS trajao je dve godine i dva meseca, i počeo je u isto vreme kada i Sunčev minimum", kaže Todorović.

Opširnije u video-prilogu:

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 5

Pogledaj komentare

5 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: