Često, kada se ovakvi globalni fenomeni poput pojave novog opasnog virusa dogode, još jedan virus uporedo sa njim krene da se ubrzano širi - virus dezinformacija i lažnih vesti.
Tako je i video snimak sa za koji se tvrdilo da potiče baš sa pijace u Vuhanu a na kom se vidi meso najrazličitijih životinja (ptica, zečeva, pacova, lisica, šišmiševa, zmija i drugih reptila, magaraca, kamila, pa čak i majmuna) privukao ogromnu pažnju kako javnosti, tako i brojnih domaćih i svetskih medija.
Ipak, istina je potpuno drugačija.
Snimak je star nekoliko godina i potiče iz indonežanskog Langovana. Iako je ono što se na njemu može videti i dalje potresno, važno je reči da nema nikakve veze sa aktuelnom situacijom i koronavirusom.
Kako su za B92 naveli u Ambasadi Kine u Srbiji, "taj neistinit snimak ne predstavlja činjenice i navodi građane Srbije na pogrešan zaključak, a vređa osećanja kineskog naroda, što je proizvelo veoma negativan uticaj".
"Trenutno se u Kini ceo narod bori protiv novog koronavirusa. To je važno ne samo za zdravlje kineskog naroda, nego i za zdravlje drugih naroda sveta. Kineski narod je u toj borbi dobio pohvalu i podršku od Svetske zdravstvene organizacije i drugih zemlja i naroda, uključujući i Srbiju", dodaju iz Ambasade Kine za B92.
I redakcija B92 izvinjava se zbog prenošenja spornog snimka.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 122
Pogledaj komentare