Cvet feniks: Šta je Natalijina ramonda i zbog čega je nosimo na današnji dan?
Nazvan po kraljici Nataliji Obrenović, cvet Natalijina ramonda je u botanici poznat i kao cvet feniks. Kao i sve drugo u vezi s jednodnevnim praznikom koji se u Srbiji već sedam godina obeležava 11. novembra, i čudnovati cvet još predstavlja nepoznanicu.
На Високом камену изнад Јелашничке клисуре, др Сава Петровић открио је 1879. године биљку из рода Ramonda, и заједно са Панчићем, описао је као нову у својој књизи Флора околине Ниша, а у част краљице Наталије Обреновић назвао је Ramonda nathaliae Panèiæ et Petroviæ (1882). pic.twitter.com/IxttkfIUgX
Današnji datum svakako nije deo kolektivnog sećanja, pa tokom većeg dela godine malo ko zna kog je tačno datuma novembarski praznik, kao i da se zvanično naziva Dan primirja. Budući da su razni drugi datumi u novijoj, ali i starijoj prošlosti mnogo češće spominjani, sve dok ovaj istorijski datum nije postao državni praznik retko ko je razmišljao o njegovom stvarnom značaju.
Praznik je, naime, posvećen potpisivanju primirja u Prvom svetskom ratu, kada su 11. novembra 1918. godine generali dveju zaraćenih strana u francuskom gradu Kompijenu, u jednom železničkom vagonu potpisali primirje. Mada će stvar biti sasvim završena tek konferencijom u Versaju, tim događajem na železničkom koloseku u praksi se okončao Veliki rat, najkrvaviji sukob u dotadašnjoj ljudskoj istoriji.
Isti vagon će još jednom biti pozornica istorije - Hitler će 1940. godine, u zenitu Drugog rata, insistirati da se nakon Sedana, sloma francuske vojske i poraza britanskog ekspedicionog korpusa, kapitulacija Francuske potpiše u vagonu koji je po nacistima simbolizovao poniženje Nemačke.
Cvet koji se nosi kao zvanični simbol Dana primirja predstavlja endemsku biljnu vrstu, za koju su do pre par godina znali samo iskusni botaničari i strastveni ljubitelji lokalne flore.
Međutim, njegove biološke osobine su gotovo zapanjujuće. Reč je o ugroženoj i retkoj vrsti koja živi samo na području Centralnog Balkana, u Srbiji, Makedoniji i severnoj Grčkoj. Pri tome, reč je o biljci koja ima zapanjujuću sposobnost da vaskrsava nakon što je potpuno osušena.
Pripada porodici Gesneriaceae i prostire se na nadmorskim visinima od 350 do 2.200 metara. Inače raste na izuzetno nepristupačnim mestima, uglavnom u klisurama, na krečnjačkim stenama, gde je suvo i hladno.
Za nacionalnu epopeju iz Prvog svetskog rata vezuju je upravo takva staništa i oblast prostiranja na kojoj su se odvijale prelomne bitke u završnici rata.
Osim što je drevna i izuzetno izdržljiva, Natalijina ramonda ima osobinu koju među skoro 300.000 poznatih cvetnica ima samo trideset biljnih vrsta. Naime, nakon što se u odsustvu vode sasvim osuši, ova biljka može da ponovo oživi nakon malo kiše ili zalivanja.
Botaničar Pavel Černjavski je, navodno, 1928. godine slučajno prosuo vodu na herbarijum u kome se nalazio uzorak osušene Natalijine ramonde. I ona je nakon toga - oživela.
Istorija otkrića ove zanimljive biljke vezuje za oca srpske botanike Josifa Pančića. Ramonde su, inače, kao biljna vrsta poznate od tridesetih godina 19. veka, kada ih je francuski istraživač po kome nose ime otkrio na području današnje Španije.
Pola veka kasnije, 1874. godine, Pančić je došao do značajnog otkrića kada je otkrio da ramonde postoje i izvan te zemlje. Otkrio ih je na teritoriji južne Srbije, ali je zaključio da je reč o novoj vrsti koju je nazvao ramonda serbika (Ramonda serbica).
Deset godina kasnije, 1884. godine, dvorski lekar Sava Petrović otkriva da na Balkanu postoji još jedna vrsta ramonde s nešto drugačijom krunicom i listovima. Budući da je bio u službi na dvoru kralja Milana, Petrović toj vrsti daje naziv ramonda nathaliae, u čast kraljice Natalije.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Kina raspoređuje najveću pomorsku flotu u regionalnim vodama za skoro tri decenije, a pretnja Tajvanu je izraženija no u ranijim kineskim vojnim vežbama, saopštilo je Ministarstvo odbrane Tajvana.
Japanski proizvođač guma Toyo Tire premešta svoju regionalnu centralu u Srbiju i zatvara prodajne filijale u Nemačkoj, Holandiji, Italiji i Velikoj Britaniji počevši od januara 2025. godine.
Rat u Ukrajini – 1.021. dan. Nova pretnja stigla je iz Kijeva sa tvrdnjom da bi strane trupe mogle biti raspoređene u Ukrajini i pre nego što se postigne saglasnots da ta zemlja uđe u NATO.
Nakon neistina i laži da je neko sakrio dokumentaciju, kako je dokumentacija nestala, kako postoji tajna dokumentacija, opozicija je i večeras nakon obraćanja predsednika Srbije Aleksandra Vučića krenula da širi nove laži.
1586 - Umro je Ištvan Batori (Istvan Bathory), knez Transilvanije od 1571. i poljski kralj od 1575, koji je tokom vladavine uspeo da konsoliduje prilike u zemlji i da osigura poljsku prevlast na Baltiku. Osnovao je univerzitet u Viljnusu 1579.
Pred nama je prva finalna epizoda druge sezone "MasterChef Srbija"! Ovog četvrtka u 21.00 za titulu pobednika i nagradu od 50.000 evra boriće se Mila, Anja i Stefan!
Branko Kisić važi za najstrožeg sudiju kulinarskog šoua "MasterChef Srbija", ali takav je samo dok ga snimaju kamere, jer je privatno totalno drugačiji.
Nakon neistina i laži da je neko sakrio dokumentaciju, kako je dokumentacija nestala, kako postoji tajna dokumentacija, opozicija je i večeras nakon obraćanja predsednika Srbije Aleksandra Vučića krenula da širi nove laži.
1586 - Umro je Ištvan Batori (Istvan Bathory), knez Transilvanije od 1571. i poljski kralj od 1575, koji je tokom vladavine uspeo da konsoliduje prilike u zemlji i da osigura poljsku prevlast na Baltiku. Osnovao je univerzitet u Viljnusu 1579.
Činjenica da Rusija, Kina, Severna Koreja i druge zemlje ubrzano rade na uvođenju tehnologije veštačke inteligencije predstavlja pretnju po nacionalnu bezbednost SAD, rekla je Rada Plam, glavni oficir Pentagona za digitalnu i veštačku inteligenciju.
Rat u Ukrajini – 1.022. dan. Moskva je saopštila da je Ukrajina napala vojni aerodrom u južnom ruskom gradu Taganrogu sa šest raketa ATACMS, koje su isporučile SAD, i obećao odmazdu.
Iako je nedavno glumica Megan Foks (38) objavila da čeka četvrto dete, ujedno i prvo sa Mašin Gan Kelijem (34), već 10. decembra su strani mediji preneli da je par raskinuo dugogodišnju vezu.
Pariska katedrala Notr-Dam ponovo je otvorila svoja vrata, nakon što je obnovljena posle požara koji je čuveno zdanje zahvatio pre pet i po godina. Međutim, francuski mediji i javnost već danima nakon otvaranja ismevaju mantije francuskih sveštenika.
Fosilni ostaci tri dinosaurusa iz perioda Jure biće ponuđena sutra na aukciji u Londonu, a procenjuje se da će njihova cena premašiti 15 miliona funti (oko 18 milion evra).
Sumnja se da se dete u Kaliforniji zarazilo ptičjim gripom nakon što je popilo neprokuvano mleko, izjavili su lokalni zdravstveni zvaničnici u okrugu Marin u saveznoj američkoj državi Kaliforniji.
Leblebija, popularna namirnica mediteranske i bliskoistočne kuhinje, proglašena je za superhranu jer je bogata proteinima, vitaminima i vlaknima i može pomoći u snižavanju holesterola, smatraju stručnjaci.
Gradski zavod za javno zdravlje Beograd pokreće zdravstvenu kampanju radi podizanja svesti zajednice o predmenstrualnom sindromu (PMS), rekla je za Tanjug dr Marija Markovic iz tog zavoda.
Organizatori Takmičenja za pesmu Evrovizije objavili su novi kodeks ponašanja i protokole kako bi "zaštitili" dobrobit umetnika nakon kontroverzi na takmičenju koje je održano ove godine.
Renesansna slika "Bogorodica sa narom" (Madonna del Melograno) Pjer Frančeska Fjorentina vraćena je danas u Građanski muzej Gubija, nakon što je pre 45 godina ukradena iz umetničke galerije u tom italijanskom gradu.
Netfliksov film "Marija" izazvao je oštra reagovanja konzervativnih hrišćana i Palestinaca zbog izbora glumaca i tumačenja biblijskih tema, sad svi čekaju da se oglasi papa Franja.
Objavljen je prvi trejler za novi horor film "28 godina kasnije", a gledaoci misle da su primetili oskarovca Kilijana Marfija u veoma neočekivanoj ulozi.
Najomiljeniji događaj među fanovima Valorant-a, Night Market, vraća se 16. decembra, kako je Riot Games potvrdio na svojim zvaničnim nalozima na društvenim mrežama.
Syrian fighters last month received about 150 drones, as well as other covert support from Ukrainian intelligence operatives, weeks ahead of the rebel advance that ousted Bashar al-Assad at the weekend, the Washington Post reported.
President of Serbia, Aleksandar Vučić, said today that all the citizens arrested during the protest after the fall of the canopy in Novi Sad were released, as well as that all the demands of the students blocking the faculties were resolved.
One of the leading Russian intellectuals and philosophers, Aleksandr Dugin, reacted with harsh words to Turkey's move to oust Syrian President Bashar al-Assad from power through the Islamist rebels HTS.
Dok je Ilon Mask otvoreno kritikovao britanskog premijera, iza kulisa njegova firma je pokušavala da ubedi novu vladu da revidira poresku politiku koja bi povećala profit kompanije Tesla.
Komentari 42
Pogledaj komentare