Materijal, vrlo sličan kalcijevom fosfatu (CaHPO3), pronađen je unutar takozvane okamenjene munje (fulgurita) koja nastaje kada grom prilikom udara podigne temperaturu peska iznad 1800°C, pri čemu se trenutno tali materijal. Mada su fulguriti česta pojava, retko se unutar njih nađe nešto tako jedinstveno kao ovoga puta na Floridi.
"Nikad nismo videli da se ovaj materijal prirodno pojavljuje na Zemlji. Možemo slične minerale pronaći u meteoritima i svemiru, ali ovakvo nešto nismo zapravo pronašli nigde", rekao je geolog Metju Pasek sa Univerziteta Južna Florida, a prenosi Science Alert.
Nisu uspeli da proizvedu materijal u laboratorijskim uslovima Pri ovom udaru groma sagoreo je ugljenik u stablu, kao i gvožđe koje se nakupilo oko korena, ustanovili su naučnici, pri čemu je došlo do stvaranja ovog neuobičajenog materijala. Ovaj oblik fosfata mogao bi se formirati u drugim sličnim scenarijima koji uključuju stanja s visokim energijama te bi mogao igrati značajnu ulogu u ciklusu fosfora.
Naučnici nisu uspeli da kreiraju ovaj CaHPO3 u laboratoriji, što ukazuje na to da su za njegovu formaciju potrebni vrlo specifični uslovi. Istraživanje je takođe ponudilo više informacija o obliku i snazi same munje jer ovo nije prvi put da je takav fenomen proizveo materijale koji su zaintrigirali naučnike.
"Važno je razumeti koliku energiju ima munja jer tada znamo koliku štetu može izazvati udar groma i koliko je opasan" rekao je Pasek, prenosi
index.hr.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 4
Pogledaj komentare