Oktopodi mogu da prskaju akvarijumsko svetlo koje ih nervira, sve dok ne naprave kratak spoj i isključe ga. Mogu i da razlikuju ljude, čak i one koji nose iste uniforme. I, prema tvrdnjama Pitera Džefrija Smita, profesora filozofije na Univerzitetu u Sidneju i Siti univerzitetu u Njujorku, oni su bića najbliža vanzemaljcima, koja žive na zemlji.
To je zbog toga što su oktopodi najkompleksnije životinje sa najdaljim zajedničkim pretkom u odnosu na ljude. Nije sasvim sigurno kog tačno dalekog pretka dele sa ljudima, ali Džefri Smit kaže da je to "verovatno bila životinja veličine pijavice ili pljosnatog crva sa nekoliko hiljada neurona, ali ne više od toga".
To znači da sa ljudima, u evolutivnom smislu, imaju veoma malo zajedničkog. Oči, ekstramitete i mozak su razvili drugačijim putem i sa različitim precima od ljudi. Izgelda da su, zahvaljujući tome, razvili impresivne kognitivne sposobnosti i, najverovatnije, svest.
"Pravi vanzemaljac bio bi osećajno biće i ne bi imao zajedničke pretke sa nama, već bi se razvio potpuno nezavisno", kaže Džefri Smit, koji je i napisao knjigu o svesti kod oktopda.
"Ako nikada ne sretnemo vanzemaljce, oktopodi će biti njihova najbolje aproksimacija, zato što su oni u istorijskoj vezi koja je postojala mnogo vremena unazad."
Oktopodi pokazuju znake radoznalosti, a profesor veruje da veoma verovatno tu i svest počinje.
"Mislim da su istraživačko ponašanje, činjenica da oni teže određenim stvarima, imaju dobre oči i mogu da procenjuju, delići dokaza da mora da postoji nešto što je 'kao oktopod."
Džefri Smit kaže da oktopdi jednostavno izgledaju kao inteligentna bića i da izvode određene operacije za koje se zna da su svesne kod ljudi.
"Susret sa spoznajom novih stvari je uvek svetan kod ljudi", dodaje on.
Imajući u vidu veoma dalekog zajedničkog pretka oktopoda i ljudi, postojanje svesti kod oktopoda bi značilo da je svest na Zemlji dva puta evoluirala, a profesor veruje i u mogućnost postojanja više od dve nezavisne evolutivne grane svesti.
Prema dosadašnjim dokazima, izgleda da svest uopšte nije neuobičajena, već stvar rutinskog razvoja u prirodi.
"Sumnjam da bi, ukoliko bi evolucija kod životinja bila ponovljena, njen proizvod bio sličan onome što danas imamo", zaključuje Piter Džefri Smit.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Evrozona beleži preokret u ekonomskom razvoju. Zemlje koje su zbog krize pre 15 godina bile ekonomski zaostale sad imaju bolje pokazatelje od tradicionalno velikih ekonomija, poput Nemačke i Francuske.
Nakon saznanja da su vođe blokade Fakulteta organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu, braća Lazar i Luka Stojaković, poreklom iz Hrvatske, mediji opozicije našli su opravdanje i za to. Postavlja se pitanje, otkud toliko Hrvata na protestima u Srbiji?
Rat u Ukrajini – 1.044. dan. Ukrajinske snage raketama napale selo Ivanovsko u ruskoj Kurskoj oblasti, a u drugom napadu uništile mesto razmeštanja ruskih operatera bespilotnih sistema na jugu.
Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp izjavio je danas da Velika Britanija pravi grešku u svojoj politici fosilnih goriva i da treba da se "otarasi vetrenjača".
Jedan od zadataka borbi u Severnom vojnom okrugu je demilitarizacija Ukrajine, izjavila je danas potparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.
Jedan od zadataka borbi u Severnom vojnom okrugu je demilitarizacija Ukrajine, izjavila je danas potparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.
Oko 1.500 Izraelaca okupilo se danas u Tel Avivu na nedeljnim antivladinim protestima, zahtevajući od novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa da okonča rat u Pojasu Gaze i omogući povratak izraelskih talaca.
Najmanje jedna osoba je ubijena, a 35 ranjeno danas u eksploziji improvizovane bombe u gradu Turbat na jugozapadu Pakistana, saopštila je lokalna policija.
Rat u Ukrajini – 1.044. dan. Sjedinjene Države očekuju da će narednih dana objaviti novu bezbednosnu pomoć Ukrajini, rekao je portparol Bele kuće Džon Kirbi.
Nikol Kidman osvojila je nagradu na Međunarodnom filmskom festivalu u Palm Springsu za svoju ulogu u filmu Babygirl. Nagradu je posvetila pokojnoj majci.
Mašina koja "uči" algoritme pomogla je u dekodiranju zvuka egipatskih slepih miševa u njihovom skloništu, otkrivajući da oni individualno "razgovaraju" jedni s drugima.
Amerikanka, koja ima TikTok profil pod nazivom McKenna is eating sa više od pola miliona pratilaca, objavila je snimak na kom isprobava "balkanski doručak".
Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) saopštio je danas da je pošto je od proizvođača i dobavljača obavešten o odlaganju proizvodnje leka Etoposid, hitno reagovao i pokrenuo nabavku leka drugog proizvođača kako lečenje onkoloških pacijenata ne bi bi
I početak Nove 2025. godine je u znaku daljeg širenja virusa gripa u Srbiji. Prema najnovijem izveštaju, grip je potvrđen u još tri okruga u našoj zemlji, što znači da je ova zarazna bolest sada prisutna u 14 regiona u Srbiji. Epidemiolozi upozoravaju da nas p
Univerzalov film "Zlica" je zvanično filmska adaptacija brodvejske predstave sa najvećom zaradom u istoriji, prestigavši film "Mamma Mia" iz 2008.godine.
On je mozak najveće serije današnjice. Ali najbolja stvar u celoj priči je to što Tejlor Šeridan nije morao previše da razmišlja kada je kreirao 'Yellowstone' i druge spin-off-ove.
Ključni filmski nastavci koji će obeležiti 2025. godinu uključuju nove nastavke iz serijala Avatar, Marvelove filmove, Nemoguću misiju, Park iz doba Jure, Džona Vika i Conjuring.
Lamborghini "povlači" tačno dva modela Revuelto zbog potencijalnog rizika od požara, a opoziv je usledio nakon što je jedan Revuelto izgoreo u Njujorku.
Profitne marže u kineskoj automobilskoj industriji dodatno su smanjene tokom 2024. godine, jer oštra konkurencija primorava proizvođače na davanje popusta, dok su neki od njih doživeli i potpuni krah.
Komentari 11
Pogledaj komentare