Zdravlje

Četvrtak, 05.06.2014.

19:31

Kako hormoni utiču na žensko ponašanje?

Ekstremne promene raspoloženja i nepredvidljivo ponašanje žene obično smatraju klasičnim simptomima predmenstrualnog sidndroma.

Autor: Daily Mail

Default images

Nekoliko dana pre početka menstrualnog krvarenja, hormoni počinju da prave "haos" u ženinom telu i umu. Međutim, to nije jedina faza u mesecu koja utiče na njihovo ponašanje.

Važan period je i period ovulacije.

Deluje da hormonalne promene u ovoj fazi, koje se obično dešavaju oko 14 dana posle prvog dana menstrualnog krvarenja, mogu uticati na sve što žene čine – od odeće koju biraju, do odnosa prema pripadnicama istog roda.

Nedavno sprovedena studija ukazuje čak da su žene u ovom periodu sklonije nekontrolisanoj kupovini.

Iako je većina promena veoma suptilna i teško primetna, postoje neke žene koje primećuju značajne razlike u svom stavu i ponašanju u periodu ovulacije.

Prema mišljenju psihologa, sve je to deo primalne želje žena da privuku muškarce u svom najplodnijem dobu.

"Žene intenziviraju svako ponašanje koje ima veze sa ženstvenošću", objašnjava evolucioni psiholog Greg Brajant.

Gabrijela Lihterman, autor knjige "28 dana: Šta vaš ciklus otkriva o vašem ljubavnom životu, raspoloženju i potencijalu" dodaje da je delom za takvo ponašaje odgovorna potreba da se u fazi ovulacije pronađe partner.

Tačnije, četiri dana pre ovulacije je idealno vreme za začeće, pa žene tada češće kupuju ženstvenu odeću i kreću se ženstvenije.

Ona kaže: "U ovim plodnim danima, vas podsvesno privlače komadi odeće koji će učiniti da izgledate ženstvenije i seksepilnije, kako iste privukli novog partnera ili zainteresovali sadašnjeg".

Nije sve, međutim, u "reklamiranju" plodnosti. Istraživanja pokazuju da su žene "programirane " da tokom ovulacije dokazuju da su poželjnije pred ostatkom grupe.

U modernom svetu, to se preslikava na skupe materijalne statusne simbole, zbog čega žene češće padaju u zamku impulsivne kupovine upravo u ovim danima.

Prema mišljenju profesorke Karen Pajn, razvojnog psihologa Univerziteta u Hertfodširu, reč je o "efektu ukrašavanja" i njegov cilj je slanje poruke muškarcima da je reč o alfa ženki.

"Kupovanje statusnih predmeta je jasan pokazatelj da smo na vrhuncu plodnosti", kaže ona.

Nije ni čudo što nova studija pod nazivom "Novac, status i ciklus ovulacije" objavljena u Žurnalu marketinških istraživanja, predviđa da će kompanije uskoro personalizovano targezirati žene reklamama za odeću i šminku u doba ovulacije, na osnovu toga kada kupuju tampone.

Profesorka Pajn dodaje da žene u ovulaciji mogu da se ponašaju kompetitivnije kada su u društvu drugih žena.

"Tokom perioda ovulacije, ona nesvesno čini sve što može da pobedi konkurenciju i privuče najboljeg potencijalnog partnera. Ti biološki instinkti su neverovatno snažni, čak i kad smatramo da smo racionalna bića sa sposobnošću samokontrole. Zapravo, primalni porivi pokreću sve što činimo", kaže ona.

Istraživanja su pokazala da se ženama tokom ovulacije čak dopadaju specifični muškarci.

Istraživači Univerziteta u Teksasu otkrili su da tada žene privlače muškarci dubokog glasa i oštrih, muževnih crta lica.

Ovulacija takođe menja i izgled žena.
Jedna studija objavljena u žurnalu "Evolucija i ljudsko ponašanje" je pokazala da tokom ovulacije ženski glasovi deluju privlačnije mušarcima.

Naučnici veruju da je reč o hormonalnoj promeni koja utiče na glasne žice.

Druga studija otkrila je da muškarcima žene tokom ovulacije i mirišu privlačnije.

Ključ u razumevanju svih ovih promena je u hormonalnim fluktuacijama koje se u ženskom organizmu odvijaju svakog meseca.

Endokrinolog dr Marion Glak kaže da na njih najviše utiče estrogen.

Nivo ženskog polnog hormona raste nešto pre ovulacije, a zatim pokreće lučenje drugih hormona koji izazivaju otpuštanje jajne ćelije u falopijevu tubu.

Iako estrogen uglavnom proizvode jajnici, receptori za ovaj hormon nalaze se u celom telu, uključujući i mozak.

Kada dođe do ovulacije, nivo estrogena pada, a nivo progesterona raste.

Međutim, dr Glak kaže da neke žene mogu drugačije da reaguju na ove promene.

"Neke žene se osećaju samouvereno, seksi i snažno, pa čak i da su energičnije", kaže ona.

"Ipak, kod nekih žena javlja se nakupljanje tečnosti, osetljivost grudi, nadutost i snažne glavobolje".

Foto 1: Faylyne Bellafaye Garden / Flickr.com
Foto 2: Vesna Tiricovska / Flickr.com

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

12 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Orban: To je objava rata

Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je danas da bi svaki pokušaj posezanja za zamrznutim ruskim sredstvima predstavljao "objavu rata".

19:57

13.12.2025.

1 d

Podeli: