To što se u Crnoj Gori rađa više dečaka nego devojčica ne može se medicinski objasniti, rečeno je danas na konferenciji za novinare u crnogorskom Ministarstvu zdravlja, povodom ranijih informacija o selektivnim abortusima u toj državi.
Genetičar i predstavnik Crne Gore u Komitetu za bioetiku Saveta Evrope, doktorka Olivera Miljanović, kazala je da se odnos među polovima 100 novorođenih devojčica prema gotovo 110 dečaka, koji prati desetogodišnji, pa i dvadestogodišnji prosek, ne može objasniti medicinskom strukom i naukom, socijalno-kulturološkim i tehnološkim razlozima.
Najveći mogući polni disbalans u rađanju, po njenom objašnjenju, je do 106.
"Sve preko toga smatra se zloupotrebom savremenih dostignuća genetike u nemedicinske svrhe", rekla je Miljanovićeva..
Prema njenim rečima, u Crnoj Gori se o tome mora razgovarati, jer remećenje ravnoteže među polovima nije samo problem Ministarstva zdravlja, nego društvena pojava na kojoj svi treba zajedno da rade.
Pomoćnik ministra zdravlja Mensud Grbović je rekao da su strogi zakoni i mere nadzora dali rezultate. On je podsetio na jedan novinski članak iz 2011, u kojem beogradski specijalista ginekologije i akušerstva Dušan Protić opominje da se njegovoj privatnoj ordinaciji obratilo dvadesettak parova iz Crne Gore, sa željom da plod bude muškog pola.
S tim u vezi Miljanovićeva je podsetila da zakoni zabranjuju prenatalno određivanje pola pre 12. sedmice, osim kad treba otkriti neku bolest.
Centar za medicinsku bioetiku, prema njenom objašnjenju, radi po principu poštovanja bioetike.
"Genetska istraživanja se isključivo koriste u medicinske svrhe kada se mora odrediti genetski status deteta, da bi se potvrdio rizik teške genetske bolesti, sve drugo je zloupotreba", kazala je Miljanovićeva.
Ona je navela podatak da se u Kliničkom centru Crne Gore godišnje uradi oko 550 prenatalnih dijagnostika i da u 10 do 15 slučajeva bude prekida trudnoće, jer se utvrdi da je reč o ozbiljnom genetičkom poremećaju.
Crna Gora je, prema relevantnim istraživanjima, među četiri države u svetu, sa najvećim poremećajem u odnosu novorođene muške i ženske dece, zbog čega je Savet Evrope od te države tražio da se izjasni da li je ta zabrinjavajuća statistika posledica uništavanja ženskih fetusa, preneli su ranije mediji.
Savet Evrope tražio je informaciju od Crne Gore o prenatalnom odabiru pola, jer su istraživanja populacionog fonda UN pokazala da se u nekim evropskim zemljama vrši prenatalna selekcija pola fetusa u korist muške populacije.
"Prema tom istraživanju, Crna Gora je, uz Albaniju, Azerbejdžan i Jermeniju, zemlja sa najvećim disbalansom među decom muškog i ženskog pola", potvrdio je ranije pomoćnik crnogorskog ministra zdravlja Mensud Grbović.
Ministarstvo zdravlja je na prozivke Crne Gore o navodnom polnom debalansu novorođene dece odgovorilo merom nadzora svih zdravstvenih ustanova u zemlji koje se bave genetičkom dijagnostikom i lečenjem neplodnosti.
"To je desetak koraka koje smo mi preduzeli i koji su vrlo praktični i imaju za cilj da se stavi pod kontrolu prenatalni odabir pola i to pokazuju i brojevi. Ne kažemo da je bila zloupotreba, ne kažemo da je to u Crnoj Gori, ne kažemo da je to u nekoj zemlji van Crne Gore, samo govorimo o činjenici da se u Crnoj Gori rađa skoro 110 dečaka na 100 devojčica i to je uočeno", kazao je ranije pomoćnik ministra zdravlja Grobović.
"Nakon sprovedenih mera možemo zaključiti da nema aktivnosti koje su usmerene ka ranom odabiru pola. Da li se to može uraditi negde van Crne Gore - to je druga stvar", dodao je on.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Od 1. januara naredne godine u BiH se povlače iz opticaja novčanice konvertibilne marke u apoenima od 10, 20, 50 i 100 KM puštene u opticaj od 1998. do 2009. godine i prestaju biti sredstvo plaćanja, podsetili su danas iz Centralne banke BiH.
Putovanjem preko Bugarske put u Grčku se iz Beograda skraćuje za 85km, a iz Niša 100km, a sada je verovatno da će i gužve biti manje jer se ukidaju granični prelazi između Bugarske i Grčke.
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp rekao je da ga prihvataju poslovni rukovodioci, što predstavlja preokret u odnosu na vreme kada je prvi put ušao Belu kuću pre osam godina.
De fakto vođa Sirije Ahmed al-Šara izjavio je da je zemlja iscrpljena dugotrajnim ratom i da ne predstavlja pretnju svojim susedima ni Zapadu. U intervjuu za Bi-Bi-Si u Damasku pozvao je na ukidanje sankcija protiv Sirije.
De fakto vođa Sirije Ahmed al-Šara izjavio je da je zemlja iscrpljena dugotrajnim ratom i da ne predstavlja pretnju svojim susedima ni Zapadu. U intervjuu za Bi-Bi-Si u Damasku pozvao je na ukidanje sankcija protiv Sirije.
Rat u Ukrajini – 1.029. dan. Ruska Federalna služba bezbednosti saopštila je da je uhapšen Uzbekistanac osumnjičen za ubistvo generala Igora Kirilova i njegovog pomoćnika.
Otopljenje koje je u pojedine delove Srbije donelo temperature od čak 17 stepeni zadržaće se do petka, a onda nas čeka potpuni temperaturni obrt koji donosi kišu, sneg i zahlađenje.
O kontroverznom milijarderu koji je bio optužen za trgovinu belim robljem, a koji se pre skoro pet godina ubio u zatvorskoj ćeliji, Džefriju Epstajnu ne prestaje da se priča i spekuliše i nakon njegove smrti.
Reper Ramon Luis Ajala Rodrigez, poznatiji po pseudonimu Daddi Ianke optužio je suprugu Miredis Gonzalez, od koje se razvodi posle skoro 30 godina braka, da mu je skinula 100 miliona dolara sa računa.
Tovana Luni (53) iz Alabame dobila je bubreg svinje sa 10 izmena gena i trenutno je jedina živa osoba na svetu sa transplantiranim životinjskim organom.
Nakon Ivanjice, u kojoj je pre nekoliko dana buknula zaraza šuge, ova bolest pojavila se i u jednoj beogradskoj školi. Kako se oboljenje za koje se odavno mislilo da je iskorenjeno ponovo pojavilo?
Na ovogodišnjem srpskom filmskom festivalu u Čikagu, film "Volja sinovljeva" osvojio je čak dve nagrade: za najbolji film, kao i Nemanja Ćeranić, nagradu za najboljeg reditelja, saopštili su distributeri.
Srpska glumica Sloboda Mićalović proglašena je laureatkinjom nagrade za najbolju žensku ulogu za film "Jorgovani" na Srpskom filmskom festivalu u Čikagu, saopštava producentska kuća "Košutnjak film".
Film "Ruski konzul" reditelja Miroslava Lekića ispao je iz trke za najprestižniju filmsku nagradu Oskar. Dodela nagrada će biti održana 3. marta sledeće godine u Los Anđelesu.
Pre tačno 15 godina, 18. decembra 2009, svet je doživeo pravu filmsku revoluciju – "Avatar", epski naučnofantastični spektakl u režiji Džejmsa Kamerona, stigao je u bioskope.
Hungarian Prime Minister Viktor Orbán announced today that the proposal for a ceasefire in Ukraine during Christmas is still valid, and Ukrainian President Volodymyr Zelensky must take responsibility for whether to accept it or not.
Video surveillance with software that detects weapons and hard objects will be installed in the courtyards of schools and kindergartens in Belgrade, Mayor Aleksandar Šapić says about strengthening security in Belgrade.
Krajem novembra, dvojica poslanika Vulinove stranke Pokret socijalista, koja je deo vladajuće koalicije, podnela su Skupštini Srbije predlog Zakona o posebnom registru agenata stranog uticaja, koji neodoljivo podseća na ruski zakon o stranim agentima.
Komentari 36
Pogledaj komentare