Slučaj majke rekorderke: Da li je moguće roditi 69 dece?
Prema podacima lokalnog manastira, koji su se zatim slali vladi u Moskvu, prva supruga ruskog seljaka Fjodora Vasiljeva (čije je ime nepoznato), navodno je rodila najviše dece na svetu.
Gospođa Vasiljev rodila je između 1725. i 1765. godine čak 16 pari blizanaca, sedam trojki i četiri puta četvorke. Preživela je ukupno 27 porođaja i rodila čak 69 dece.
"To zvuči fantastično. Mislim, 69 dece? Dajte, molim vas!", komentar je Džejmsa Segarsa, direktora Odeljenja za reproduktivnu nauku i istraživanje ženskog zdravlja na fakultetu “Džons Hopkins”.
Postavlja se pitanje da li postoje ograničenja kada je reč o tome koliko dece žena može prirodnim putem da začne i rodi.
Savremena nauka tvrdi da je, bar u teoriji, broj veći nego što biste ikad pomislili. Matematički gledano, lako je moguće izneti 27 trudnoća tokom 40 godina, naročito ako se uzme u obzir da trudnoće s trojkama i četvorkama obično traju kraće od devet meseci.
To bi značilo da je u periodu od 40 godina gospođa Vasiljev njih čak 18 provela u drugom stanju, što je manje od polovine vremena. Ali, da li je to ostvarljivo u stvarnosti, sasvim je druga priča.
“Žene dobijaju prvu menstruaciju s 15 godina (zanemarite koliko se to danas promenilo, pričamo o 18. veku), a ovuliraju dok god imaju dovoljnu zalihu jajnih ćelija, koje obično nestaju oko 51. godine. Doduše, i pre 50. rođendana njihova plodnost opada, pa je šansa za začeće po ciklusu kod 45-godišnjakinje samo jedan odsto mesečno", tvrdi profesorka Valeri Bejker sa Stanforda.
Kako žene stare, kvalitet i kvanitet jajnih ćelija se smanjuje. Tako se, kako se žena bliži perimenopauzi, povećava mogućnost za abnormalnost hromozoma, pa se mnoge ovakve trudnoće završavaju spontanim pobačajem, za koji žene često nisu svesne da se dogodio.
"Mnoge žene ne zatrudne nakon 42 ili 44 godine starosti, iako ćete povremeno čuti za trudnice u kasnim četrdesetim. Takođe, što je više trudnoća žena iznela, to je manja šansa za novo začeće, jer višestruki porođaji menjaju žensku polnu anatomiju”, kaže Segars
A ako je gospođa Vasiljev bila pobornica dojenja, što je vrlo verovatno ako se uzme u obzir da je živela na selu, njeno telo nije ovuliralo kao inače.
Ova biološka metoda kontracepcije (iako nije potpuno bezbedna), dodatno bi joj otežala sva brojna začeća koja je navodno doživela rađajući svoje potomke. Fjodor i njegova supruga su zato morali imaju neverovatnu sreću, i da im se svaki put iznova dogodi trudnoća, čak i kada su bili 50-godišnjaci.
Biološki sat ima mnogo smisla, posmatrano s evolutivne perspektive, s obzirom na to da su trudnoća i porođaj težak 'zadatak' koji ženama s godinama sve teže pada.
"Priroda teži da uvede ograničenja. Trudnoća je najteže fizičko iskustvo kroz koje žensko telo može da prođe", kaže Bejker.
Težina porođaja je ono pri čemu se realno javljaju najveće sumnje u tolike trudnoće koje je navodno preživela gospođa Vasiljev, naročito ako se uzme u obzir da su se odvijale pre skoro 300 godina, i to na selu u Rusiji.
Čak i u najrazvijenijim narodima, gde je carski rez svakodnevna mogućnost, smrtnost pri porođaju nije iščezla. U Velikoj Britaniji i danas, na svakih 100.000 porođaja, osam žena umre zbog problema vezanih za trudnoću, pokazali su najnoviji podaci Svetske banke. U međuvremenu, u jednoj od najsiromašnijih zemalja na svetu - Sijera Leoneu, na 100.000 porođaja, umre 1.100 žena. Šansa da je gospođa Vasiljev preživela 27 porođaja je vrlo mala.
"U prošlosti je svaka trudnoća predstavljala rizik za život majke, a ne treba zanemariti ni povećane šanse za razvoj smrtonosnih komplikacija (poput krvarenja) kod višestrukih trudnoća", napominje Segars.
Dalje, šansa za toliki broj višestrukih trudnoća je skoro neverovatna. Reč je o izuzetno retkim začećima i zvuči i više nego prenapumpano da su se ponovila toliko puta.
"Da je rodila samo 16 pari blizanaca, ja bih bio u šoku", kaže Džonatan Tili s “Nortistern” fakulteta, koji se bavi proučavanjem oocita matičnih ćelija i njihovim korišćenjem kod neplodnosti i u ženskom zdravlju.
Još jedan razlog za sumnju je i činjenica da je prema Vasiljevljevoj priči čak 67 od 69 dece preživelo rano detinjstvo, a u 18. veku je smrtnost među decom bila velika čak i kad je bila reč o jednom detetu, koje je rođeno potpuno zdravo i u terminu.
"Čak i da danas četiri puta rodite četvorke, nisam siguran da bi sva deca preživela", dodaje Segars.
Konačno, tu je i pitanje koje se sigurno nameće svima, a naročito ženama.
“Koja žena bi kroz to želela da prođe? "Pomislite samo koliko je to stresno i naporno", kaže Bejker.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Kina raspoređuje najveću pomorsku flotu u regionalnim vodama za skoro tri decenije, a pretnja Tajvanu je izraženija no u ranijim kineskim vojnim vežbama, saopštilo je Ministarstvo odbrane Tajvana.
Japanski proizvođač guma Toyo Tire premešta svoju regionalnu centralu u Srbiju i zatvara prodajne filijale u Nemačkoj, Holandiji, Italiji i Velikoj Britaniji počevši od januara 2025. godine.
Rat u Ukrajini – 1.021. dan. Nova pretnja stigla je iz Kijeva sa tvrdnjom da bi strane trupe mogle biti raspoređene u Ukrajini i pre nego što se postigne saglasnots da ta zemlja uđe u NATO.
Nakon neistina i laži da je neko sakrio dokumentaciju, kako je dokumentacija nestala, kako postoji tajna dokumentacija, opozicija je i večeras nakon obraćanja predsednika Srbije Aleksandra Vučića krenula da širi nove laži.
1586 - Umro je Ištvan Batori (Istvan Bathory), knez Transilvanije od 1571. i poljski kralj od 1575, koji je tokom vladavine uspeo da konsoliduje prilike u zemlji i da osigura poljsku prevlast na Baltiku. Osnovao je univerzitet u Viljnusu 1579.
Nakon neistina i laži da je neko sakrio dokumentaciju, kako je dokumentacija nestala, kako postoji tajna dokumentacija, opozicija je i večeras nakon obraćanja predsednika Srbije Aleksandra Vučića krenula da širi nove laži.
1586 - Umro je Ištvan Batori (Istvan Bathory), knez Transilvanije od 1571. i poljski kralj od 1575, koji je tokom vladavine uspeo da konsoliduje prilike u zemlji i da osigura poljsku prevlast na Baltiku. Osnovao je univerzitet u Viljnusu 1579.
Činjenica da Rusija, Kina, Severna Koreja i druge zemlje ubrzano rade na uvođenju tehnologije veštačke inteligencije predstavlja pretnju po nacionalnu bezbednost SAD, rekla je Rada Plam, glavni oficir Pentagona za digitalnu i veštačku inteligenciju.
Rat u Ukrajini – 1.022. dan. Moskva je saopštila da je Ukrajina napala vojni aerodrom u južnom ruskom gradu Taganrogu sa šest raketa ATACMS, koje su isporučile SAD, i obećao odmazdu.
Iako je nedavno glumica Megan Foks (38) objavila da čeka četvrto dete, ujedno i prvo sa Mašin Gan Kelijem (34), već 10. decembra su strani mediji preneli da je par raskinuo dugogodišnju vezu.
Pariska katedrala Notr-Dam ponovo je otvorila svoja vrata, nakon što je obnovljena posle požara koji je čuveno zdanje zahvatio pre pet i po godina. Međutim, francuski mediji i javnost već danima nakon otvaranja ismevaju mantije francuskih sveštenika.
Fosilni ostaci tri dinosaurusa iz perioda Jure biće ponuđena sutra na aukciji u Londonu, a procenjuje se da će njihova cena premašiti 15 miliona funti (oko 18 milion evra).
Sumnja se da se dete u Kaliforniji zarazilo ptičjim gripom nakon što je popilo neprokuvano mleko, izjavili su lokalni zdravstveni zvaničnici u okrugu Marin u saveznoj američkoj državi Kaliforniji.
Leblebija, popularna namirnica mediteranske i bliskoistočne kuhinje, proglašena je za superhranu jer je bogata proteinima, vitaminima i vlaknima i može pomoći u snižavanju holesterola, smatraju stručnjaci.
Gradski zavod za javno zdravlje Beograd pokreće zdravstvenu kampanju radi podizanja svesti zajednice o predmenstrualnom sindromu (PMS), rekla je za Tanjug dr Marija Markovic iz tog zavoda.
Organizatori Takmičenja za pesmu Evrovizije objavili su novi kodeks ponašanja i protokole kako bi "zaštitili" dobrobit umetnika nakon kontroverzi na takmičenju koje je održano ove godine.
Renesansna slika "Bogorodica sa narom" (Madonna del Melograno) Pjer Frančeska Fjorentina vraćena je danas u Građanski muzej Gubija, nakon što je pre 45 godina ukradena iz umetničke galerije u tom italijanskom gradu.
Netfliksov film "Marija" izazvao je oštra reagovanja konzervativnih hrišćana i Palestinaca zbog izbora glumaca i tumačenja biblijskih tema, sad svi čekaju da se oglasi papa Franja.
Objavljen je prvi trejler za novi horor film "28 godina kasnije", a gledaoci misle da su primetili oskarovca Kilijana Marfija u veoma neočekivanoj ulozi.
Najomiljeniji događaj među fanovima Valorant-a, Night Market, vraća se 16. decembra, kako je Riot Games potvrdio na svojim zvaničnim nalozima na društvenim mrežama.
Syrian fighters last month received about 150 drones, as well as other covert support from Ukrainian intelligence operatives, weeks ahead of the rebel advance that ousted Bashar al-Assad at the weekend, the Washington Post reported.
President of Serbia, Aleksandar Vučić, said today that all the citizens arrested during the protest after the fall of the canopy in Novi Sad were released, as well as that all the demands of the students blocking the faculties were resolved.
One of the leading Russian intellectuals and philosophers, Aleksandr Dugin, reacted with harsh words to Turkey's move to oust Syrian President Bashar al-Assad from power through the Islamist rebels HTS.
Radnja filma "28 dana kasnije” odvija se skoro tri decenije posle prvog filma, kada je "virus besa” koji je zarazio ljude pobegao iz laboratorije za biološko oružje.
Komentari 5
Pogledaj komentare