Presudom je utvrđeno da je usled davanja pogrešne dijagnoze tužiocu došlo do pogoršanja njegovog opšteg zdravstvenog stanja , naročito psihičkog, s obzirom da je godinama živeo u uverenju da boluje od virusa HIV.
Iako su lekari znali da testovi rađeni u Srbiji u to vreme nisu bili pouzdani i da ih je neophodno ponoviti kako bi se nesumnjivo utvrdilo prisustvo ovog virusa, i u skladu sa tim odredila adekvatna terapija, Dragiši je ipak saopšteno da boluje od HIV-a. Ovo je umnogome promenilo njegov život, iako je naknadnim testiranjem utvrđeno da je prvi rezultat bio netačan.
Od tada, izložen sistematskoj diskriminaciji i socijalnoj izolaciji, Dragiša se bori sa velikom emocionalnom patnjom, bez ikakve podrške sredine.
Ovo je samo jedan od mnogobrojnih primera gde neupućenost, predrasude i strah od zaraze vode diskriminatornom ponašanju, s obzirom na vladajući stav da su osobe zaražene HIV-om i one koje boluju od AIDS-a „nemoralne“ i nepoželjne u društvu.
Komitet pravnika za ljudska prava pozdravlja ovakvu odluku suda, kao primer dobre prakse zbog načina na koji je predmet bio tretiran i očekuje da će od odluka uticati na svest odgovornih, kao i svih zdravstvenih radnika o neophodnosti apsolutnog poštovanja lekarske etike i stručnog i odgovornog postupanja prema pacijentima kako bi se sprečila diskriminacija i zaštitila osnovna ljudska prava.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 16
Pogledaj komentare