Najmlađi su osetljivi na promenu vremena jer više od ostalih slede instinkte i
reaguju na uticaje elektromagnetnih talasa, a starije osobe imaju osetljiviji metabolizam, koji jače reaguje na hormonske promene uzrokovane promenom vremena, poručuju iz Instituta za javno zdravlje Srbije "Milan Jovanović Batut".
Nagle promene vremena izazivaju umor, migrene, nesanicu, depresiju i probleme sa krvnim pritiskom, teško ih podnose asmatičari, reumatičari i srčani bolesnici, ali i relativno zdrave osobe.
U poslednjih desetak godina, svedoci smo naglih vremenskih promena i pojave da se godišnja doba smenjuju bez prelaznih razdoblja, a dnevne razlike u temperaturi ponekad iznose i 5-20 stepeni, zbog čega od tegoba koje izaziva promena vremena pati gotovo polovina svetske populacije.
Prelazi između godišnjih doba su "kritične tačke", jer su tada učestalije pojave bolest, ali i smrtnosti, navode iz Instituta.
Nagla promena vremena izaziva veću
učestalost srčanih i moždanih udara, prehlada, upale disajnih organa i astmatičnih napada kod starijih osoba i hroničnih kardiovaskularnih bolesnika. Lekari zato u prelaznom periodu savetuju dovoljno sna, jer je umoran čovek osetljiv na sve, pa i na promenu vremena, a preporučuju fizičku aktivnost i boravak na svežem vazduhu, kao i laganu ishranu bogatu vitaminima.
Preporučuje se redovno tuširanje naizmenično toplom i hladnom vodom i slojevito oblačenje, dok hronični bolesnici moraju strogo da se pridržavaju terapije.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 1
Pogledaj komentare