Zdravlje

Petak, 29.03.2013.

17:59

Lek protiv raka stiže iz Hrvatske?

Grupa hrvatskih istraživača tvrdi da je izolovala virus koji veoma snažno razara tumorske ćelije i može da postane vakcina ili lek protiv ljudskih tumora, preneo je danas zagrebački dnevnik "24 sata".

Izvor: Tanjug

Default images

Istraživanje predvodi prof. Hrvoje Mazija s Veterinarskog fakulteta u Zagrebu, koji je 1999. iz pluća uginulih pilića izolovao novi virus, za koji se u daljnjim eksperimentima pokazalo da deluje na tumorske ćelije.

Prof. Maziji su se u radu pridružila još trojica kolega i zajedno su, predanim istraživanjima, došli do otkrića na miševima koje, kako tvrde, u potpunosti može da promeni pristup u lečenju ljudskih tumora i spasi nebrojene živote. U ovom trenutku, kažu, trebalo bi im samo dve sedmice da razviju vakcinu protiv tumora.

Novootkriveni virus je nazvan ZG1999HDS - ZG kao Zagreb gde je izolovan, 1999. kao godina kad je izolovan i HDS kao prva slova imena dr Mazije i njegovih saradnika - Hrvoje, Dinko i Siniša, piše 24 sata.hr.

Virus je sada patentiran i zaštićen, a pripada soju Njukasl (Newcastle - NDV) koji napada domaću živinu i pernatu divljač i među njima pravi pomor. Prelazi i na čoveka, ali jedina posledica u tom slučaju može biti blaga prehlada.

Soj Njukasl poznati je od ranije, ali virus koji su otkrili hrvatski naučnici nikad pre nije viđen i kad su ga ubrizgali miševima koji su imali tumore debelog creva i dojke ostali su iznenađeni rezultatima jer je za samo 72 sata uništio sve tumorske ćelije, preneo je zagrebački dnevnik.

Sledeće godine naučni tim je modifikovao virus, prilagođavajući ga tako da bude što efikasniji.

Uopšteno, on deluje na sve tumorske ćelije, s manjim ili većim učinkom. Njime će, kako kažu, moći da se leče i melanomi, tumori glave i vrata, tumori prostate i brojne druge maligne bolesti.

Normalne, zdrave ćelije virus gotovo uopšte ne oštećuje, a napada isključivo tumorske, koje poznaje po njihovim receptorima, objasnio je prof. Mazija i dodao da je veoma dobro to što virus i konvencionalne terapije, poput zračenja i hemoterapije, imaju sinergijski učinak s virusom, odnosno pojačavaju njihovo delovanje u medjusobnoj kombinaciji.

U slučaju virusa ZG1999HDS, kao i u sličnim slučajevima, bilo bi potrebno pet godina kliničkih istraživanja da udju u redovnu kliničku praksu, tvrde istraživači.

List prenosi da je velika želja ovog naučnog tima da krajnji proizvod, vakcina ili lekovi protiv raka, jednog dana izadju upravo iz Hrvatske, ali da će biti prisiljeni da svoj patent prodaju nekom inostranom centru za klinička istraživanja, ako nadležni nastave da i dalje "okreću glavu" od ovog otkrića, koje može da se pokaže kao revolucionarno.

Foto: Praisaeng / freedigitalphotos.net

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

25 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: