Stotine gradova u svetu uspešno sprovode zakon kojim se zabranjuje pušenje na svim zatvorenim javnim i radnim mestima, a među njima su i Njujork, Meksiko Siti i Buenos Ajres, podsetio je Gradski zavod za javno zdravlje Beograda (GZJZ).
Stručnjaci tvrde da nijedna naučna studija nije utvrdila negativan ekonomski uticaj zakona koji zabranjuju pušenje na javnim i radnim mestima. Dokazano je da ovakvi zakoni imaju neutralan ili pozitivan uticaj na poslovanje, uključujući i ugostiteljstvo, navedeno je u saopštenju.
U Srbiji još nema nijednog grada bez duvanskog dima, a po definiciji je to grad koji je sproveo zakone kojima se zabranjuje pušenje u zatvorenim prostorima (radnim mestima), svim zatvorenim javnim mestima i javnom prevozu, bez ili sa veoma malo izuzetaka.
Povodom Nacionalnog dana, predstavnici Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" predstaviće danas koncept "gradova bez duvanskog dima", koji podrazumeva potpunu i sveobuhvatnu zabranu pušenja na svim radnim i javnim mestima.
Na konferenciji za novinare u galeriji "Ozon" oni će uručiti i nagrade učenicima srednjih umetničkih škola u Srbiji čiji su radovi proglašeni najboljim na likovnom konkursu koji je na temu "Gradovi bez duvanskog dima" organizovala Kancelarija za prevenciju pušenja Instituta radi promovisanja zdravlja i uključivanja mladih u preventivne programe.
Gradski zavod za javno zdravlje Beograd i Udruženje za javno zdravlje Srbije su za danas najavili zdravstveno-promotivnu akciju u Tržnom centru Merkator, od 12.30 do 15 časova, na kojoj će građanima, uz savete, biti podeljeni prigodni promotivni materijali.
Od usvajanja Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu i ograničenja mogućnosti pušenja na javnim mestima, u Srbiji je porastao procenat stanovnika koji su smanjili broj cigareta.
Broj pušača u Srbiji je u poslednjih 10 godina smanjen za oko sedam odsto, ali se na cigarete godišnje, ipak, potroši milijardu i po evra ili gotovo celokupan budžet Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, upozorili su stručnjaci.
Statistika pokazuje da u Srbiji puši gotovo svaki drugi muškarac i svaka treća žena. Čak 41 odsto tinejdžera je do svoje 16. godine popušilo bar jednu cigaretu, a svako drugo domaćinstvo u Srbiji ima najmanje jednog člana koji puši.
Prema podacima objavljenim u Svetskom atlasu duvana, samo jedan pušač iz Srbije godišnje popuši 2.861 cigaretu, a taj prosek je u Bosni i Hercegovini manji za 600, a u Hrvatskoj za 1.240 cigareta.
.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 12
Pogledaj komentare