Svaki šesti par u Nemačkoj je neplodan, a trend je u porastu. Koji su uzroci neplodnosti? Koje su najčešće metode lečenja? Šta je u Nemačkoj dozvoljeno, a što je zabranjeno?
I u Nemačkoj se sve više koriste medicinski tretmani za lečenje neplodnosti: 1997. je posle lečenja neplodnosti rođeno više od 6.500 dece, a 2020. više od 22.200.
Neplodnost može imati različite uzroke. Kod muškaraca je uglavnom posledica činjenice da se ne stvara dovoljno funkcionalnih i pokretnih spermatozoida. Kod žena uzrok mogu biti hormonalni poremećaji, promene na jajovodima ili materici. I endometrioza, veoma raširena bolest, takođe može uticati na plodnost žena.
Zavisno od uzroka, postoji više različitih metoda lečenja. Jedna od mogućnosti je davanje hormonskih preparata za podsticanje sazrevanja jajnih ćelija i ovulacije kod žene.
Druga metoda je korišćenje tanke cevčice za dopremanje sperme direktno u matericu. Pri tome se može koristiti i tuđa sperma.
Porast vantelesne oplodnje
Još jedan korak dalje ide takozvana in vitro - odnosno vantelesna oplodnja. Pritom se oplodnja jajnih ćelija spermatozoidima vrši u laboratoriji, a oplođena jajašca - embrioni se zatim prenose u matericu.
Čak i ako je prenos embrioma u matericu danas uspešan u oko 93 posto, prosečna stopa trudnoća je 33 odsto. A stopa porođaja posle vantelesne oplodnje je još mnogo niža i iznosi 23 posto.
U Nemačkoj je prva beba začeta na ovaj način rođena 1982. Broj tako nastale dece je u stalnom porastu. Prema nemačkom registru vantelesne oplodnje, od 1997. godine na ovaj način rođeno je ukupno 363.940 dece.
Višestruke trudnoće su rizične
Reproduktivna medicina želi da izbegne trudnoće sa više embriona koje su često rizične i po pravilu dovode do prevremenih porođaja. Stoga, ako je prognoza dobra, koristi se samo jedan embrion, iako se za oko četiri posto smanjuje verovatnoća da će žena zatrudneti, odnosno da će embrion ugnjeziditi u materici.
Žene do 32 godine imaju najveće šanse da zatrudne posle lečenja neplodnosti. Od 33. godine stopa trudnoća kontinuirano pada sve dok od 40. godine ne padne ispod 20 posto. To je još jasnije kada se pogleda broj porođaja: Do 33. godine iznosi 30 posto, a od 39. godine pada ispod 20 posto. To znači da se lečenje neplodnosti ne sme predugo odgađati.
Broj spermatozoida prepolovljen u poslednjih 50 godina
Šta je tačno razlog sve većeg broja tretmana neplodnosti još uvek nije jasno. Međutim, prema nedavnoj studiji iz Izraela u kojoj je uzeti podaci muškaraca i celog sveta od 1973. do 2018. - koncentracija spermatozoida u spremi se u poslednjih 50 godina više nego prepolovila.
Prema tim istraživanjima, koncentracija spermatozoida po mililitru sperme u proseku je pala sa 101 miliona na 49 miliona. Od 2000. godine prosečan broj spermatozoida opada još brže nego pre - trenutno više od 2,5 posto godišnje.
Još 2017. je naučno utvrđeno da se broj spermatozooida smanjuje kod belih muškaraca,a ova studija pokazuje su pogođeni i muškarci iz Južne Amerike, Afrike i Azije.
Za profesora Kristijana Grackea, medicinskog direktora urologije u univerzitetskoj bolnici u Frajburgu, ovi rezultati nisu razlog za zabrinutost: u studiji je ispitivan samo broj spermatozooida, dok su vitalnost i pokretljivost važniji za plodnost.
Međutim, izraelski naučnici upozoravaju da niska koncentracija spermatozooida može biti faktor rizika za rak testisa. Autori studije rade na dodatnim istraživanjima.
Moguće zamrzavanje jajnih ćelija
Danas stručnjaci reproduktivne medicine sve češće preporučuju zamrzavanje jajnih ćelija i embriona - odnosno neoplođenih i oplođenih jajnih ćelija. Takozvana kriokonzervacija već sada čini 31 posto ukupnih ciklusa lečenja neplodnosti – i trend je u porastu.
Mnogi parovi koriste ovu opciju za zamrzavanje embriona preostalih nakon lečenja za buduće trudnoće. Stope uspeha s prethodno zamrznutim embrionima se gotovo su jednako dobre kao i sa svežim. Razlikuju se samo 1,2 posto u korist svežih embriona
Obavezna zdravstvena osiguranja u Nemačkoj pokrivaju kriokonzervaciju od 1. jula 2021. - ali samo pre terapija, na primier kod oboloelih od raka, koje bi mogle oštetiti polne ćelije, odnosno jajne ćelije i sprematozoide. Žene starije od 40 godina i muškarci stariji od 50 godina nemaju pravo na pokrivanje troškova.
Donacija jajnih ćelija i surogat majčinstvo zabranjeni u Nemačkoj
Ako parovi ne mogu imati decu jer je muškarac neplodan, postoji rešenje: donacija sperme. Ali kada je problem kod žene, postaje teže jer su donacije jajnih ćelija zabranjene Zakonom o zaštiti embriona.
Surogat majčinstvo, koje je u Nemačkoj zabranjeno, takođe otvara etička i pravna pitanja. Lekari i posrednici u surogat majčinstvu mogu biti krivično gonjeni, ali ne i roditelji.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Švedski premijer Ulf Kristerson izjavio je juče, nakon najave da će ta zemlja prvi put poslati ratne brodove u Baltičko more, da je Švedska izložena hirbidnim napadima, kao i da "nije ni u ratu ni u miru".
Najbolji srpski teniser Novak Đoković plasirao se u drugo kolo Australijan popena pošto je savladao Nišeša Basavaredija sa 3-1, po setovima 4:6, 6:3, 6:3, 6:2.
Ministarstvo poljoprivrede Južne Koreje zabranilo je uvoz svinjskog mesa iz Nemačke nakon nedavne epidemije slinavke i šapa u stadu bivola u istočnoj nemačkoj državi Brandenburg.
Izrael i Hamas postigli su sinoć načelni dogovor o razmeni talaca i trenutno rade u Dohi na finalizaciji detalja sporazuma, saopštila su dva arapska zvaničnika za Tajms of Izrael.
Aktuelni američki predsednik Džozef Bajden je u oproštajnom govoru, posvećenom problemima spoljne politike ispričao kako su i kome Sjedinjene Američke Države naštetile, izjavila je portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova.
Izrael i Hamas postigli su sinoć načelni dogovor o razmeni talaca i trenutno rade u Dohi na finalizaciji detalja sporazuma, saopštila su dva arapska zvaničnika za Tajms of Izrael.
Aktuelni američki predsednik Džozef Bajden je u oproštajnom govoru, posvećenom problemima spoljne politike ispričao kako su i kome Sjedinjene Američke Države naštetile, izjavila je portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova.
Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je, povodom karikature na naslovnoj strani jednog medija na kojoj je prikazan predsednik Srbije Aleksandar Vučić, da se time ilustruje nemoć da se predsednik pobedi legalno i legitimno na izborima, a ne politikom ulice.
Govoreći na RTS-u o napadima na studente Pravnog fakulteta u blokadi, Dačić je istakao da je "apsolutno sigurno da niko sa strane nikoga nije poslao, niti organizovano doveo na Pravni fakultet da bi tamo pravio incidente".
Ovogodišnji Oskari bi mogli biti u ozbiljnoj opasnosti, kako prenosi Miror. Naime, zbog požara u Los Anđelesu, prvi put posle 96 godina razmišlja se o otkazivanju dodele.
Dizajnerik enterijera En iz Francuske ispričala je za francuski kanal TF1 kako je postala žrtva velike prevare, zbog koje je nepoznatom muškarcu poslala 830.000 evra misleći da je reč o Bredu Pitu.
Naizgled zdrav 76-godišnji muškarac, koji je patio od klimavih zuba i bolova u vilici bio je užasnut kada je otkrio da je njegov bol rezultat uznapredovalog raka prostate.
Srpsko-američki folk foror film "Mudbrik - kult mrtvih" u režiji Nikole Petrovića biće premijerno prikazan 15- januara u MTS dvorani, nakon čega stiže u bioskope širom Srbije.
Dodela Gremi nagrada za 2025. održaće se 2. februara u Los Anđelesu, a kako je najavljeno, tokom emitovanja ceremonije, prikupljaće se pomoć za žrtve požara.
Ridli Skot, legendarni britanski reditelj, sarađivao je s nekim od najvećih glumačkih imena u istoriji filma, uključujući Sigorni Viver, Harisona Forda i Hoakina Finiksa.
Ukrajinska organizacija Natus Vincere (NAVI) objavila je odluku da nakon tri godine napušta žensku CS scenu i samim tim raspušta svoj tim NAVI Javelins.
South Korean authorities investigating President Yun Suk-yeol have arrived at his official residence in a second attempt to detain the leader for questioning over his short-lived declaration of a state of emergency last month.
The United States may demand that Ukraine recognize the loss of territory in exchange for continued military aid, according to the US President's national security adviser, Jake Sullivan.
The Central Electoral Commission made a decision on electoral committees for the elections in Kosovo and Metohija, which damaged the Serb List and favored Kurti's favorite Nenad Rasić.
Microsoft je tužio tri neimenovane osobe za pokretanje šeme koja omogućava kreiranje štetnog i nedozvoljenog sadržaja korišćenjem kompanijine GAI platforme.
Komentari 65
Pogledaj komentare