Zdravlje

Utorak, 05.03.2013.

18:52

Grilovanje: Opasno spremanje hrane

Zdrava ishrana je ključna za smanjivanje rizika od dijabetesa. Izbacivanjem šećera i hrane bogate ugljenim hidratima zdravijim namirnicama dobijamo mnogo, ali i način spremanja je takođe važan.

Izvor: B92

Default images

Studija sprovedena na Univerzitetu u Ilinoisu otkrila je da spremanje hrane na visokim temperaturama poput grilovanja, prženja i pečenja naročito opasno zato što tako dolazi do izdvajanja “krajnjih proizvoda glikacije” (AGE) štetnih sastojaka koji igraju ulogu u nastanku dijabetesa.

AGE su supstance dobijene iz šećera, koje već postoje u vašem telu u minimalnim količinama Počinju da se formiraju još u materici, a gomilaju se starenjem. Ako imate dijabetes, imate i veću koncentraciju AGE zbog povećanog nivoa glukoze u sistemu.

AGE takođe proizvodi hrana koja je izložena visokim temperaturama.

Zbog njih, recimo, šnicla na roštilju dobija karakteristične crne pruge. S druge strane, povrće i ostala biljna hrana ima relativno nisku koncentraciju AGE nakon termičke obrade.

Naučnici smatraju da ove supstance mogu da izazovu oštećenja tkiva, kakva se viđaju u poodmaklim stadijumima dijabetesa.

Određen broj studija otkrio je da viši nivo AGE dovodi do zapaljenja kod ljudi sa dijabetesom, koje može biti uzrok mnogih hroničnih problema.

Prema Američkom udruženju za borbu protiv dijabetesa, supstanca doprinosi nagomilavanju plaka, gubitku elastičnosti krvnih sudova i time do brojnih opasnosti po kardiovaskularni sistem.

Kako da umanjite rizik?

Prema rezultatima studije Medicinskog fakulteta Maunt Sinaj objavljene u Žurnalima gerontologije, zapaljenja i oksidativni stres koji se obično događa u starosti, nisu rezervisani samo za starije osobe sa dijabetesom, nego i mlade zdrave ljude koji u ishrani imaju velike količine AGE.

Evo načina da umanjite rizik:

typofi / sxc.hu
- Jedite više svežih namirnica

- Kuvajte na niskim temperaturama

- Probajte spremanje hrane na pari i blanširanje

- Marinirajte namirnice u kiselim tečnostima poput limunovog soka i sirćeta

- Ako odaberete da pečete namirnice na roštilju, neka on bude sasvim čist

- Okrećite meso često – na svakih 30 – 60 sekundi, kako ne bi zagorelo

- Ako hrana pocrni, odsecite te delove pre jela

- Odaberite ribu, umesto crvenog mesa, jer se brže kuva i ostavlja manje vremena nastanku AGE

- Uklonite kožicu kada spremate piletinu jer brzo potamni

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

13 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: