Morbili su se vratili nakon deset meseci, pa tako u Srbiji trenutno imamo
dva slučaja malih boginja, radi se o dečaku i njegovoj majci, a kako su za B92.net naveli iz Gradskog zavoda za javno zdravlje, oba slučaja su importovana, te se situacija prati.
Poznato je da MMR vakcina štiti od malih boginja, međutim, u proteklom periodu su veoma jaki stavovi protiv ovog cepiva, pa je veliki broj dece nevakcinisan.
Šta su morbili?
Morbili ili male boginje su zarazna bolest, tačnije jedna od najzaraznijih virusnih infekcija, prenose se direktnim kontaktom ili putem vazduha.
Period inkubacije, odnosno dok se ne pojave prvi simptomi traje od sedam pa čak do 18 dana, a nakon toga dolazi do pojave temperature, sekrecije iz nosa, pa i konjuktivitisa.
Svi ti simptomi traju oko četiri dana, a onda dolazi do naglog skoka temperature koja može ići i preko 40 stepeni, a potom i pojave ospe koja se najpre stvori oko ušiju, iza vrata i na licu, pa se širi svuda po telu.
Kada je osoba zarazna i koje su komplikacije?
Obolela osoba je zarazna sve do poslednjeg dana inkubacije, ali i četiri dana pre izbijanja ospe i četiri dana nakon izbijanja ospe. Važno je znati da komplikacije mogu biti opasne, češće su kod dece mlađe od pet godina, ali i kod starijih od 20 godina, navodi se na sajtu Gradskog zavoda za javno zdravlje.
Upala pluća, srednjeg uha, mozga ili gubitak vida su moguće komplikacije, ali isto tako treba naglasiti da oko 60 odsto smrtnih ishoda nastaje baš zbog upale pluća.
Preventivna mera da ne dođe do zaražavanja morbilima je vakcinacija, to je ujedno i jedina efikasna mera, vakcina se daje u dve doze, u drugoj i u sedmoj godini života.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 4
Pogledaj komentare