U mnogim slučajevima, redovna preventivna stomatološka nega može da pomogne u ublažavanju mnogih oralnih nuspojava ovih zdravstvenih stanja, pa je važno da pacijenti svakodnevno peru zube, informišu svoje stomatologe o svom zdravstvenom stanju i zakazuju redovne preglede.
Srčane bolesti i moždani udar Studije su pokazale da ljudi sa lošim oralnim zdravljem imaju veću stopu srčanih bolesti i moždanog udara. Neki istraživači veruju da bakterije koje uzrokuju parodontitis i gingivitis mogu da putuju kroz krvotok, uzrokujući upalu i oštećenje krvnih žila u srcu i mozgu. Ako masni plakovi blokiraju krvni sud koji vodi do srca, mogu da izazovu srčani udar. Ako dođu do mozga i prekinu dotok krvi, mogu da izazovu moždani udar.
Bolest bubrega Ako je imuni sistem pacijenta oslabljen bolešću bubrega, mogao bi da bude skloniji infekcijama uzrokovano teškim oboljenjem desni. Karijes i bolesti desni uzrokuju bol, otežano jedenje i neugodan miris iz usta, a mogu izazvati i hroničnu upalu, što može da doprinese drugim medicinskim stanjima, kao što su bolesti srca. Osim toga, zubne infekcije mogu da odlože transplantaciju bubrega, zbog čega je neophodna dobra oralna higijena.
Sjogrenov sindrom Sjogrenov sindrom je autoimuni poremećaj koji uzrokuje suve oči i usta. Mnogi pacijenti razvijaju ovo stanje kao komplikaciju druge autoimune bolesti, kao što je reumatoidni artritis ili lupus. Osobe sa Sjogrenovim sindromom mogu da imaju poteškoća sa žvakanjem određene hrane, a četkanje može da bude neugodno.
Reumatoidni artritis Veza između oralnog zdravlja i reumatoidnog artritisa seže daleko u prošlost. Hipokrat je predložio vađenje zuba da bi se izlečio artritis. Istraživači veruju da bakterije odgovorne za upalu kod zubnih bolesti mogu da izazovu reumatoidni artritis. Osim toga, bol i ukočenost mogu da uzrokuju bol u čeljusti i otežaju osobama s artritisom četkanje i čišćenje koncem.
Dijabetes Ako vam se zubi neprestano kvare, a ishrana bogata šećerom ili loša oralna higijena nisu nešto čemu ste skloni, trebalo bi da proverite nivo šećera u krvi. Naime, postoji mogućnost da u tom slučaju bolujete od dijabetesa, a bez obzira na to imate li dijabetes tipa 1 ili tipa 2, rizik od kvarenja zuba je veći ako vam je nivo šećera u krvi viši, tvrde stomatolozi. Kada imate dijabetes, više šećera i škroba stupa u interakciju s bakterijama koje se prirodno nalaze u ustima stvarajući plak, koji može da dovede do karijesa i bolesti desni.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 10
Pogledaj komentare