Stanje poznato kao tromboembolija uzrokovano je krvnim ugrušcima koji se formiraju u venama, a najčešći oblik je duboka venska tromboza, koja izaziva otok i bol, iako mnogi ni ne osete simptome.
Ove blokade mogu oštetiti vene, posebno ako se ne leče na vreme, a to može dovesti do komplikacija kao što su hronični bol, otok i čirevi. Ako se desi da se odvoje i začepe, arterije u plućima mogu izazvati komplikacije opasne po život.
Faktori rizika uključuju starost, oštećenje vena i već postojeća stanja kao što su bolesti srca.
Ali predug boravak na jednom mestu povećava rizik i česta je pojava kod pacijenata koji su vezani za krevet zbog teške bolesti. Stoga nije iznenađenje ako ste "pacijent" koji 10 sati provede ispred televizora gledajući celu sezonu serije.
35% veća šansa za razvoj tromboze Tokom istraživanja analizirano je oko 130.000 učesnika starijih od 40 godina kojima na početku studije nije dijagnostikovana tromboza. Njihovo zdravlje je praćeno nekoliko godina (ponekad i 20), a odgovarali su na pitanja vezana za životne navike, uključujući gledanje televizije.
Kod više od 1.000 ljudi dijagnostikovana je duboka venska tromboza u jednom trenutku studije. Oni koji odgovaraju kriterijumu dužeg gledanja su oni koji su proveli tri ili više sati dnevno gledajući TV i za koje je utvrđeno da imaju 35% veće šanse za razvoj tromboze od onih koji retko gledaju TV.
Iako veza između gledanja televizije i zgrušavanja može postojati i kod onih koji se bave sportom, to ne znači da aktivnost ne pomaže.
Redovno vežbanje svakako smanjuje rizik, a onima koji duže gledaju televiziju u jednom položaju savetuju se kratke pauze i ustajanje i istezanje na svakih 30 minuta.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 16
Pogledaj komentare