Oglasi koji se pojavljuju u rezultatima Google pretrage kada ljudi traže popularne aplikacije, vode žrtve na lažne veb sajtove sa kojih se preuzimaju trojanci.
Ovi obmanjujući oglasi ne bi trebalo da budu iznenađenje, jer su Google Ads i Google Adsense u poslednje vreme često zloupotrebljeni za isporuku malvera širom sveta.
Lažne aplikacije koje se koriste kao mamac za žrtve su, između ostalih, Google Chrome, Mozilla Firefox, Telegram, WhatsApp, LINE, Signal, Skype, Electrum, Sogou Pinyin Method, Youdao i WPS Office.
Istraživači iz ESET-a kažu da su napadači i dalje neidentifikovani.
ESET prati ovu kampanju od avgusta prošle godine. Napad počinje kupovinom oglasnog mesta koje se pojavljuje u rezultatima Google pretrage.
"Napadači su kupili oglase kako bi pozicionirali svoje zlonamerne veb sajtove u 'sponzorisani' odeljak rezultata Google pretrage. Prijavili smo ove oglase Googleu i oni su odmah uklonjeni", rekli su istraživači.
Korisnici koji traže popularne aplikacije usmeravaju se na lažne veb sajtove koji su identične kopije legitimnih sajtova čiji su domeni veoma slični domenima zvaničnih sajtova. Na ovim sajtovima se nalaze programi za instalaciju koji instaliraju aplikaciju koju je korisnik tražio, ali i loader koji učitava trojanca.
Na taj način, napadači stiču potpunu kontrolu nad računarom žrtve.
Većina žrtava se nalazi na Tajvanu, u Kini i Hong Kongu, ali ih ima i u Maleziji, Japanu, na Filipinima, Tajlandu, u Singapuru, Indoneziji i Mjanmaru.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 6
Pogledaj komentare