Kompjuter pobedio čoveka u najkompleksnijoj igri na svetu
Poslednji veliki okršaj čoveka i mašine desio se 1997. godine, kada je kompjuter Deep Blue kompanije IBM pobedio šahovskog velemajstora Garija Kasparova.
Partija koju su odigrali Kasparov i Deep Blue smatrana je poslednjim velikim izazovom između čoveka i mašine sve do danas, kada je kompjuterski program po prvi put u istoriji pobedio profesionalnog igrača u kineskoj drevnoj misaonoj igri go. Smatralo se da ovakav sled događaja neće proisteći bar u narednih 10 godina, piše "Independent".
Go je znatno složenija igra od šaha, a zbog neograničenog broja potencijalnih poteza predstavlja najkompleksniju igru na tabli. Profesionalci su zato bili vrlo iznenađeni kada su otkrili da su naučnici osmislili AI algoritme koji su naučili kompjuter kako da pobedi evropskog vrhunskog igrača.
Program po imenu AlphaGo, pobedio je bez ikakvog hendikepa ili prednosti evropskog šampiona Fana Huija sa rezultatom 5:0. Mečevi su odigrani prošlog oktobra, ali to je otkriveno tek nedavno, u naučnoj studiji o potezima i algoritmima koja je objavljena prekjuče u časopisu Nature.
Pravila u gou
Pravila ove igre su jednostavna. Dva igrača – jedan beli, jedan crni – počinju igru na praznoj tabli, na kojoj naizmenično postavljaju bele i crne “kamenove”, jedan po jedan. Kamenje se postavlja na tačkama ukrštanja linija (ne na praznim poljima), a svaka ukrsnica predstavlja jedan bod. Odigrani potez nije moguće povući, svaki kamen ostaje na poziciji na koju je postavljen. Cilj je osvojiti što veću teritoriju, ali ujedno i odbraniti svoju. Moguće je ‘pojesti’ protivnikovu grupu tako što ćete je okružiti svojim kamenjem, pa neće imati gde više da se širi.
Slabiji igrači mogu lako igrati go sa iskusnijim igračima, korišćenjem hendikep sistema. Slabiji igrač na početku igre na tablu postavlja nekoliko kamenova, zahvaljujući čemu stiče određenu prednost.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Švajcarska fudbalska scena teško prihvata realnost ispadanja u B diviziju Lige nacija nakon remija sa Srbijom u Cirihu. Rezultat 1:1 ostavio je domaću selekciju bez šansi da zauzme makar treće mesto u grupi, a sad su usledile i kritike na račun sudija.
Partizan je poražen od Olimpije Milano u u desetom kolu Evrolige rezultatom 88:81. Utakmicu i dešavanja posle nje mogli ste da pratite uživo uz B92.sport.
Rat u Ukrajini – 998. dan. Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je da je da su moskovske snage zauzele još dva naselja u Donjeckoj oblasti – Lenjinsko i Makarovku.
Potpredsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je danas, povodom Svetskog dana sećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda, da su saobraćajne nesreće vodeći uzrok smrtnosti dece i mladih do 29 godina u svetu.
Američka glumica i model Ana Lin MekKord, koja je najpoznatija po ulozi u TV seriji "Novi klinci sa Beverli Hilsa, 90210“, priznala je da je u prošlosti bila zavisna od seksa i da su njeni fetiši bili vezivanje i igranje uloga.
Navijač Partizana kome je pozlilo tokom košarkaške utakmice sa Barselonom, preminuo je od posledica srčanog udara, a kardiolog, prof. dr Nebojša Tasić je objasnio zašto se to desilo.
Demencija, od koje boluje više od 55 miliona ljudi širom sveta, je progresivna neurološka bolest koja se najčešće javlja kod osoba starijih od 65 godina.
OpenAI je lansirao aplikaciju ChatGPT za Windows, omogućavajući korisnicima tog operativnog sistema jednostavan pristup popularnom četbotu direktno s desktopa, čak i bez potrebe za plaćanjem pretplate.
Iz EU navode da je Meta nametnula nepoštene uslove trgovanja drugim provajderima klasifikovanih oglasa, dok je Marketplace stavljala pred korisnike hteli oni to ili ne.
Nekoliko dnevnika, uključujuci "Figaro", "Mond", "Parizien" i "Ešo" tužili su društvenu mrežu X (Twitter) optužujući je da koristi njihov sadržaj bez plaćanja i time krši njihova autorska prava, saopštili su ti listovi.
Hazrat Muhamed Mahmud, bivši talibanski komandant, i Naser Kan Sulejmanzaj, nekada viši oficir, rade zajedno na kabulskoj policijskoj akademiji, pošto su 20 godina bili na suprotnim stranama.
Komentari 35
Pogledaj komentare