AlphaZero je ove nedelje postao najbolji igrač šaha, koji je pobedio drugi računar u maratonu od 100 partija.
Međutim, ono što deluje zastrašujuće jeste činjenica da je AlphaZero sam sebe naučio da igra šah za samo četiri sata. Jednostavno su mu data pravila igre i uputstva da uči da igra tako da pobeđuje sam sebe, prenosi Daily Mail.
PROČITAJTE JOŠ: Kompjuter pobedio čoveka u najsloženijoj igri na svetu Softver ne samo da je naučio da igra, već je razvio potpuno inovativne taktike i poteze koji nisu zabeleženi u više od 1.500 godina koliko šah postoji kao igra.
Engleski šahovski majstor Sajmon Vilijams u šali je rekao da je 6. decembra AlphaZero zagospodario svetom šaha, ali kasnije i porobio ljude i pretvorio ih u svoje ljubimce.
AlphaZero je inače program kompanije DeepMind koju je Google kupio 2014. godine za 400 miliona funti. Reč je o algoritmu koji uči po principu mašinskog učenja. Što mu se više podatka da, to je pametniji i menja se novim znanjima. Ali, brzina kojom postaje pametniji daleko je iznad svega što je moguće kod ljudi.
Njegove mogućnosti neće biti važne samo za igranje šaha, već i kod spasavanja ljudskih života. AlphaZero se koristi u bolnicama gde analizira nalaze pacijenata s tumorima u vratu i mozgu, a na isti način će ova veštačka inteligencija biti sve bolja i brža u analiziranju nalaza i boljem detektovanju od ljudi.
PROČITAJTE JOŠ: StarCraft sledeći izazov za Googleov DeepMind Tako bi zračenje moglo da bude mnogo preciznije, i sa što manjom štetom za zdravo tkivo. Isto tako, u drugoj bolnici robot analizira hiljade nalaza skeniranja očiju koji se obave svake nedelje.
Najveći problem kod AlphaZeroa, IBM-ovog Watsona i sličnih softvera jeste pitanje privatnosti i kontrole u okviru predaje lekarskih nalaza ogromnog broja ljudi Googleu i sličnim kompanijama. Inače, Google navodi da svi podaci koje ova kompanija analizira mogu da se daju na uvid NHS-u (Nacionalnoj zdravstvenoj službi).
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 50
Pogledaj komentare