Tehnopolis

Ponedeljak, 17.08.2020.

09:00

Vaš računar ispušta čudne zvukove? Evo šta oni znače i da li ima razloga za brigu

Svaki računar se ponekad čudno čuje - ovo je samo nekoliko primera.

Izvor: Tportal

Vaš računar ispušta čudne zvukove? Evo šta oni znače i da li ima razloga za brigu
Foto: depositphotos/miskolin

Računari, po pravilu, ne bi trebalo da proizvode mnogo buke dok rade. Mada je očekivano da ćete čuti zvuk ventilatora ako radite nešto zahtevno, grebanje, pištanje ili zveckanje bi trebalo da vam "upale crvenu lampicu".

Ako čujete neobične ili glasne zvukove kako izlaze iz vašeg PC-ja, moguće je da se radi o kvaru komponente.

Kliktanje ili grebanje

Hard diskovi su nekad bili standardna metoda skladištenja podataka na računarima, uglavnom zbog niske cene i visokog kapaciteta. Danas ih sve više zamjenjuju brži SSD-ovi kojima iz godine u godinu pada cena.

Ako i danas još koristite HDD, valja naglasiti da se radi o mehaničkim uređajima, što znači da za čitanje podataka služi igla koja se kreće osetljivim magnetnim diskom. Svako oštećenje tog diska znači gubitak podataka.

Ako vaš HDD prestaje da radi, čućete grebanje ili kliktanje. Ako se to desi, odmah napravite sigurnosnu kopiju svojih podataka i prestanite da koristite disk. Po mogućnosti, kupite novi HDD ili uradite nadogradnju na SSD.

Pištanje šrafova

Radi se o zvuku "cviljenja" visoke frekvencije, koji dolazi iz elektronskih komponenti. Obično ga u računaru stvara grafička kartica ili sistem napajanja. Dok struja prolazi kroz navoje, oni vibriraju i proizvode zvuk.

Zvuk će se menjati zavisno od toga koliko struje prolazi - ako igrate neku zahtevnu video-igru, veće su šanse da ćete čuti svoje napajanje ili grafičku karticu. Ako čujete ovaj zvuk - ne brinite. Reč je o standardnoj nuspojavi koju, ako vam to garancija dopušta, možete rešiti menjanjem komponente.
Foto: Depositphotos/Wavebreakmedia
Brujanje ili zvuk ventilatora

Ventilatori mogu da ohlade vaš računar. Oni se često nalaze na kućištu, a uvek ćete ih pronaći na grafičkim karticama, napajanju i procesoru. Koliko će neki ventilator biti glasan, zavisi od vrste, kvaliteta zvučne izolacije i softvera koji koristite.

Uvek postoje načini na koje možete da utišate ventilatore na vašem PC-ju, a oni uključuju kupovinu novog kućišta sa zvučnom izolacijom, instalacijom anti-vibracionih nosača ili kontrolom putem softvera.

Zveckanje

Ako čujete zveckanje, prvo pomerite bilo šta što se nalazi na kućištu. Nakon toga bacite pogled na ventilatore. Ugasite računar, otvorite ga i proverite da kablovi ne dodiruju ventilatore.

Dok je računar još otvoren, proverite jesu li sve komponente pravilno fiksirane. Ako ni jedan od ovih predloga ne pomaže, moguće je da se radi o problemu sa samim ventilatorom. Očistite ga kompresovanim vazduhom, a nakon što nosači ostanu bez maziva, razmontirajte ga i podmažite osovinu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

12 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Rusija izvela veliki napad: Pogođen štab CIA

Ruska vojska je izvela masovni raketni napad na niz strateških ciljeva u Kijevu, uključujući objekat koji se koristi za potrebe rezidenture CIA, nekoliko ključnih vojnih i obaveštajnih baza Ukrajine, kao i energetske objekte i NATO proksi u Ukrajini.

16:03

21.12.2024.

20 h

Podeli: