Tehnopolis

Ponedeljak, 19.04.2021.

08:13

Google Earth funkcija "Timelapse" stavlja u centar pažnje klimatske promene

Nova "timelapse" funkcija na popularnoj platformi, pruža uvid u to kako su klimatske promene, urbanizacija i krčenje šuma promenile planetu u poslednje četiri decenije.

Izvor: Reuters

Google Earth funkcija
Foto: dennizn / Shutterstock.com

Stvorena sa 24 miliona satelitskih slika, zajedno sa 800 uređenih video zapisa, ova funkcija omogućava korisnicima da vide “kako vreme teče” na bilo kom mestu na planeti, koristeći podatke NASA-e, američkog geološkog zavoda i Kopernikusa, sistema za nadgledanje i proučavanje Zemlje, Evropske unije. Stvorena sa 24 miliona satelitskih slika, zajedno sa 800 uređenih video zapisa, ova funkcija omogućava korisnicima da vide "kako vreme teče" na bilo kom mestu na planeti, koristeći podatke NASA-e, američkog geološkog zavoda i Kopernikusa, sistema za nadgledanje i proučavanje Zemlje, Evropske unije.

Klimatske promene uzrokuju češće i jače poplave, suše, oluje i vrućine, jer prosečne globalne temperature rastu do novih rekorda.

"Timelapse" alatka Google Earth-a prikazuje promenu obalnih linija, širenje gradskih pejzaža i poljoprivrednog zemljišta, kao i istovremeno, recesiju glečera, šuma i reka. Jedan video prikazuje brzi prelazak šuma u ​​blizini Bolivije u sela i farme, glavni uzrok krčenja šuma u ​​prašumi Amazonije; dok druga prikazuje recesiju glečera Kolumbija na Aljasci, usled globalnog zagrevanja, za čitavih 20 kilometara.

Naučnici su upozorili da porast globalne emisije gasova sa efektom staklene bašte može dovesti do ekstremnih vremenskih uslova i većih rizika od prirodnih katastrofa.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 7

Pogledaj komentare

7 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Upravo je započeo rat sa najopasnijom zemljom"

Američki novinar Taker Karlson izjavio je danas da bi odluka odlazećeg predsednika SAD Džozefa Bajdena da dozvoli Ukrajini da napada ciljeve u dubini Rusije dalekometnim projektilima ATACMS mogla da ugrozi živote samih Amerikanaca.

19:50

20.11.2024.

1 d

Podeli: