Telegram je u poslednje vreme, bez sumnje, na vrhuncu svoje slave. Dve aplikacije koje se najčešće nazivaju pobednicima "post-WhatsApp" ere, odnosno migracije korisnika, jesu Telegram i Signal.
Dok Signal razvija jedan od saosnivača WhatsApp-a, Brajan Ekton, iza Telegrama se nalaze tehnološki stručnjaci iz Rusije. Telegram je u januaru premašio 500 miliona aktivnih korisnika mesečno, dok je u 2020. godini bio osma aplikacija na svetu po broju preuzimanja.
Put prema slobodi
Tvorci Telegrama su braća Nikolaj i Pavel Durov, informatički entuzijasti koji stoje iza najpopularnije ruske društvene mreže Vkontakte. Durovi su ga prvobitno objavili na iOS-u 2013. godine, ne znajući koliko će daleko sama aplikacija otići.
Dok je Vkontakte vremenom završio u rukama državnih regulatora, Durovi su Telegram odlučili da održe slobodnim. Nikolaj Durov je otišao toliko daleko da se čak u jednom trenutku i preselio u Nemačku, kako bi sa timom informatičara nastavio da razvija svoj open-source softver.
Prema objavama medija, operativna grupa sastoji se od petnaest članova, dok je trenutna lokacija centrale Telegrama - Dubai. U strahu od odmazde ruskih vlasti, Durov je Telegram ponudio kao otvoreni kod, a servere aplikacije raštrkao širom sveta.
Komuniciranje "iz oblaka"
Telegram je, aplikacija koja radi na Cloudu, što sa sobom nosi niz prednosti, ali i nedostataka. Dostupan je na više-manje svim popularnim operativnim sistemima, a korisnicima omogućava da porukama pristupaju gde god bili.
Minus rada na cloudu leži u načinu na koji Telegram skladišti korisničke podatke koji je, prema brojnim kritičarima, jedna od najvećih slabosti platforme. Aplikacija za registraciju traži dve metode: SMS i telefonski broj ili dvofaktorsku autentifikaciju uz lozinku.
Sav sadržaj čuva se na Telegramovim serverima pa se, na zahtev korisnika, prebacuju u P2P mod koji koristi enkripciju sa obe strane. U slučaju dovoljno sofisticiranog hakerskog napada, sve što je sačuvano na serveru može završiti u pogrešnim rukama.
Decentralizovana kompanija
Durov, koji odbija da potvrdi gde je sedište kompanije, tvrdi da ranjivost clouda nije toliko ozbiljna pretnja korisničkoj privatnosti, kao i da se razmišlja o uvođenju reklama kako bi aplikaciju nastavio da finansira.
Ovo možda sa jedne strane zvuči kao dobro orkestrirana špijunska operacija - disident koji pravi diskretnu aplikaciju za ljude kojima je stalo do privatnosti. Ipak, u isto vreme dozvoljava korišćenje botova, od kojih je jedan prošlog meseca sakupio na hiljade korisničkih brojeva i profila, i prodavao ih za 20 dolara po broju.
Broj zabrana u raznim državama sveta, doduše, priča drugačiju priču.
Telegram je od 2018. odsutan iz najpopularnijeg ruskog sistema za internet pretragu nakon što je Durov na sudu odbio vlastima da omogući pristup bazama podataka. Kina, Indija, Iran, Bjelorusija i Azerbedžan samo su neke od država koje su u nekom trentuku kritikovale ili pokušale da utišaju Telegram.
Kritičari nisu zadovoljni
Aplikacija je često kritikovana i od strane zapadnih medija i regulatora, što zbog optužbi da služi kao platforma za razmjenu dečje pornografije, što zbog činjenice da su je džihadisti iz ISIS-a koristili za objavu odgovornosti za terorističke napade.
Lista prigovora ide i dalje od toga, od pitanja u vezi sa decentralizacijom cloud servera, do sumnji u čitav sigurnosni sistem.
Za kraj, tu je i sam sigurnosni protokol koji su stručnjaci u nekoliko navrata nazvali slabijim od onog koje koriste WhatsApp i Signal, mada je taj deo priče relevantnan uglavnom u žustrim raspravama na hakerskim forumima.
Mada je migracija sa WhatsApp aplikacije izazvana brigama o privatnosti podstakla korisnike da isprobaju i druge aplikacije za dopisivanje, možda bi ipak trebalo saznati nešto više o svakoj od njih pre nego što se "zaletimo" i poklonimo joj svoje poverenje.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Američki novinar Taker Karlson izjavio je danas da bi odluka odlazećeg predsednika SAD Džozefa Bajdena da dozvoli Ukrajini da napada ciljeve u dubini Rusije dalekometnim projektilima ATACMS mogla da ugrozi živote samih Amerikanaca.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je da uhapšeno i zadržano ukupno 11 lica povodom tragedije u Novom Sadu kada je prilikom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici Novi Sad. Među njima se nalazi Goran Vesić.
U tužilaštvo u Novom Sadu dovezeni su radi saslušanja neki od uhapšenih za tragediju koja se dogodila 1. novembra na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je živote izgubilo 15 ljudi, javlja dopisnik Tanjuga.
U tužilaštvo u Novom Sadu dovezeni su radi saslušanja neki od uhapšenih za tragediju koja se dogodila 1. novembra na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je živote izgubilo 15 ljudi, javlja dopisnik Tanjuga.
Radnici agencije za privatizaciju iz Prištine počeli su da iznose inventar iz poslovnice Pošte Srbije u severnom delu Kosovske Mitrovice, koju su privremene prištinske institucije zatvorile u avgustu.
Rat u Ukrajini – 1.003 dan. Nakon što je Ukrajina gađala Rusiju ATACMS raketama, usledila je brza osveta, pa je Putin potvrdio da je izvršen napad raketom "orešnik".
Sve raspoložive ekipe Elektrodistribucije Srbije su intenzivno i bez prekida radile na saniranju kvarova na distributivnoj mreži, izazvanih nevremenom praćenim olujnim vetrom i teškim, vlažnim snegom, koje je pogodilo Srbiju.
Osmanski sultan Mehmet II ne samo da se proglasio "Cezarom Rima" nakon osvajanja Carigrada, već je i bukvalno preuzeo rimsku zastavu kao svoju. Preuzimanje ove heraldike, koja se i danas nalazi na turskoj zastavi, je ono što je zajedničko sa srpskom zastavom.
Rover Kjuriositi američke svemirske agencije NASA sprema se za novu fazu svog putovanja, a u međuvremenu su stigli neverovatni snimci koji su oduševili javnost.
Ovogodišnja Svetska nedelja svesnosti o antimikrobnoj rezistenciji, nosi naziv "Budi i ti deo promene!", čime se građani pozivaju na odgovornu upotrebu antiniotika.
Konzumiranje tri porcije šargarepe nedeljno može značajno doprineti unosu važnih hranljivih materija iz ovog narandžastog korenastog povrća, pokazuje nova studija.
Kriminalni triler Poroci Majamija (Miami Vice) iz 2006. godine, u režiji Majkla Mana, jedan je od onih filmova koji su podelili kritičare, ali su kasnije uspeli da steknu kultni status.
Pamela Hajden, glumica koja je pozajmila glas mnogim likovima iz Simpsonovih, od kojih je najpoznatiji Bartov prijatelj Milhaus, napušta popularnu animiranu seriju.
Glumca Denzela Vošingtona trenutno gledamo u filmu Ridlija Skota, Gladijator 2. Ipak imaćemo prilike i da ga vidimo u novim nastavcima akcione franšize Pravednik.
Partizan basketball players showed that the eternal derby is a special occasion, when it is the least important who is the favorite and who is in better shape.
Vladimir Putin seems unstoppable. China sells him dual purpose technology, Iran drones and missiles, North Korea, ammunition and infantry, BRICS+ countries moral support, India China and Turkey, rivers of cash for oil.
Everyone who was arrested yesterday due to the fall of the roof at Novi Sad Railway Station will be questioned today, "Blic" learns. After that, the court will further decide on possible detention.
Hungary will give up a reliable supply of energy at competitive prices only if it receives a better offer, and so far, no better proposal has been received to replace Russian energy, Hungarian Minister of Foreign Affairs and Trade Péter Szijjártó said.
Najstarija crkva u lucernskom naselju, Crkva sv. Petra, postavila je Isusa koji komunicira putem veštačke inteligencije i koji može da razgovara na 100 različitih jezika.
Rusija je na Ukrajinu juče ispalila novu balističku raketu intermedijarnog dometa "Orešnik" (Lešnikovo drvo), saopštio je ruski predsednik Vladimir Putin. Šta znamo o ovom oružju?
Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju pravo na odštetu.
Troje sudija je u petak poništilo odluku po kojoj je pop zvezda prodajući odeću pod vlastitim imenom tokom turneje u Australiji 2014. prekršila zakon o autorskom delu.
Odluka suda biće veliki udarac za međunarodni položaj Izraela, a posebno će naškoditi njegovim stalnim naporima da vojnu kampanju u Gazi predstavi kao borbu između sila dobra i zla.
Sudije su pronašle "razumne razloge" po kojima ova trojica muškaraca snose "krivičnu odgovornost" za navodne ratne i zločine protiv čovečnosti tokom rata između Izraela i Hamasa.
Komentari 27
Pogledaj komentare