Da nema onih koji će se suprotstaviti uvodnoj tezi i reći da nikada nije ni odlazio, BlackBerry verovatno više ne bi bio među nama. Istina je ipak malo drugačija, još od Storma bilo je jasno da Kanađani nisu najsigurniji kako plivati na talasu koji je iPhone napravio, i do skoro je zaista izgledalo da ćemo RIM-u po svoj prilici videti leđa.
No, BlackBerry se vratio, svež, resetovan ili bolje rečeno reinstaliran. Pred nama je BlackBerry Z10, prvi izdanak nove generacije koja bi kompaniju trebalo da izvede na nov put. Do nas je stigao pretpremijerni primerak, te smo imali priliku da vidimo kako Z10 i BB10 izgledaju i funkcionišu pre nego što zvanično stignu kod nas.
Hardver
I da na njemu ne piše BlackBerry teško je da biste pomislili na nekog drugog kada vidite Z10. Uprkos tome što se radi o relativno atipičnom form faktoru za ovog priozvođača, bar kada je opšta percepcija u pitanju, BlackBerry je uspeo da održi kontinuitet i prepoznatljivost u vizuelnom smislu. Z10 izgleda kako bi savremeni BlackBerry trebalo da izgleda, novo i sveže, ali sa sačuvanim identitetom.
Konstukcija i izrada opet su dobrim delom karakteristične. Radi se plastičnom ali robusnom kućištu čijim prednjim delom naravno domirira ekran uz dodatne površine iznad i ispod ekrana, koje su zapravo deo baze kućišta i koje se spolja vidi još i sa strane.
Površina ekrana prema tome "utopljena" je u bazu i uprkos tome što ima sopstveni okvir izgleda veoma dobro uklopljena u celinu. Jedina stvar koja se u ovom delu ističe je veliki BlackBerry logo na dnu, dugmića, fizičkih ili kapacitivnih nema.
Zadnji poklopac prekriven je slojem plastike koja odlično prijanja pri držanju, kako zbog toga što je teksturisana tako i zbog prirode materijala. Površina je takva da se uopšte ne kliza, pa je Z10 stabilan u ruci, ali i bilo gde da ga spustite.
Kombinacija pozadinske plastike, dimenzija (dug je 13, širok 6,5 centimetara, a po trećoj osi broji 9 milimetara) i blage zaobljenosti svih ivica čini Z10 vrlo lakim i prijatnim za rukovanje. Sa ekranom od 4,2 inča ćete se lako izboriti gotovo u svakoj situaciji, što stavlja tačku na odličan utisak koji je Z10 ostavio kada su upotrebljivost i izrada u pitanju.
Na pomenutih 4,2 inča BlackBerry je smestio ekran rezolucije 768x1280 piksela, što daje gustinu od oko 355 tačaka po inču. To znači da tačke nećete videti, odnosno da je prikaz izuzetno čist i oštar. U pitanju je LCD ekran, odličnog osvetljenja i dobrog prikaza boja, koji je veoma upotrebljiv i pod dnevnim svetlom. Gorilla stakla kao zaštite, nažalost nema.
Z10 koji smo imali na testu pogoni TI OMAP 447 dvojezgarni čip na 1.5GHz (PowerVR SGX 544 grafika) uz 2GB RAM-a i 16GB prostora za podatke (mogućnost proširenja SD karticom). Ovo je SoC koji će se verovatno ugrađivati u modele koji dolaze na tržišta bez LTE-a, kao što je naše.
Bateriju od 1800mAh na žalost nismo mogli da testiramo kako treba jer se radi o pretprodukcijskom uređaju koji nije imao reprezentativni primerak u sebi. Ostaje da vidimo koliko je poslednji update operativnog sistema promenio stvari na bolje (govori se o čak 60% ušteda u potrošnji), prema onome što pišu mediji koji su imali priliku da probaju primerke iz prodaje, baterija je dovoljna za jedan dan prosečnog korišćenja.
Zadnja kamera od 8Mpx pravi prosečne fotografije, prednja je od 2Mpx. BlackBerry je u BB10 ugradio zanimljivu stvar koja omogućava pravljenje fotografije, a zatim odabir kadra na kom je lice ljudi na slici na primer najbolje ispalo. Pored standardnih USB i ulaza za slušalice, Z10 poseduje i HDMI priključak, dok se među svim standardnim opcijama za povezivanje našao i NFC.
BB10
Ključna stvar u BlackBerryjevom pokušaju da se vrati na scenu je operativni sistem. Kako bi se to desilo bilo je potrebno napraviti novu tranziciju ka potpuno novom OS-u (poslednja se desila davne 2002. prelaskom na J2ME). Izbor je pao na QNX kao osnovu, a tada još RIM početkom 2010. kupio je istoimenu kompaniju. Inače, sam QNX je real time UNIXoliki operativni sistem, jedan od najboljih koji su ikada postojali, mahom namenjen embedded sistemima, korišćenim od rutera do nuklearnih elektrana.
U osnovi novog BlackBerry OS-a nazvanog BlackBerry 10 (ili BB10 kako ćemo ga dalje zvati) dakle je QNX, na kom je razvijen potpuno novi korisnički interfejs, te infrastruktura i okruženja za razvoj. Novo je praktično sve, BB10 ne bi trebalo da ima bukvalno ni jednu linju koda iz starijih BlackBerry operativnih sistema.
Korisnički interfejs na novom BB OS-u zasnovan je na pokretima, kao što je pomenuto, Z10 nema niti jedno hardversko dugme namenjeno operativnom sistemu. Tačnije, ova tvrdnja delimično je istinita ako se pod tasterima koji se tiču operativnog sistema misli i na dugme za uključivanje/isključivanje uređaja koje naravno postoji, ali bez kog se može.
Potpuno oslanjanje na pokrete prisutno je doslovno od samog početka korišćenja uređaja, te ga je moguće oključati bez pritiska ni na jedan fizički taster. Dovoljno je povući prstom od donje ivice ekrana na gore i površina ekrana će se polako otkrivati kako se pokret bude pomerao kao vrhu. BlackBerry je ovde vodio računa i o fizici, granica koja otkriva ekran je radijalnog oblika i pokera fokus u zavisnosti od toga da li je prst bliže sredini ekrana ili nekoj od ivica.
Tek kada pokret pređe polovinu ekrana dolazi do otključavanja, pri čemu je na zaključanom ekranu moguće videti sat, obaveštenja i aktivirati kameru. Kamera je ujedno jedina stvar koja se može uključiti sa zaključanog ekrana, tapom na notifikacije i sat ne dešava se ništa, iako se čini da bi i aktiviranje makar dela sa notifikacijama direktno sa zaključanog ekrana nekakvim pokretom bila vrlo korisna opcija.
Ukoliko ste tek uključili i otključali ekran, prikazaće se grid sa ikonama, slično iOS-u. Aplikacije su raspoređene na više ekrana koji se pomeraju horizontalno. Prvi znak pitanja ako ste novi u BB10 događa se kada aktivirate neki aplikaciju i želite da se vratite nazad.
Pokret kojim se aktivna aplikacija minimizuje odnosno šalje u pozadinu istovetan je onom kojim se otključava ekran. Pokretom sa donje ivice ekrana aplikacija će otići u pozadinu i smestiti se na grid sa aktivnim aplikacijama. To je ujedno i podrazumevani ekran na koji se korisnik vraća kad god želi da izađe iz bilo koje aplikacije.
Grid može da primi do osam aplikacija koje su prikazane u umanjenom obliku (slično WebOS-ovim karticama). "Active frames", kako se zove ovaj deo interfejsa, omogućava prikaz informacija i u miminizovanom obliku, pa će kalendar aplikacija i dalje prikazati sledeći sastanak iako je minimzovana (slično widgetu na Androidu na primer).
Još jedan ključni deo novog OS-a je Hub. Hub je cetralno mesto za svu komunikaciju koju možete imati preko uređaja, a podržava povezivanje gotovo sa nalozima na svim iole poznatijim servisima. To znači da će se u Hubu nalaziti vaša Facebook ili Twitter komunikacija, emailovi, SMS ili BBM poruke. Hub ima i deo za notifikacije u kom će se nalaziti sva obaveštenja bilo da se tiču povezanih naloga ili samog sistema. Developeri pak mogu birati koliko će svoje aplikacije integrisati u Hub i na koji način, pa ostaje da vidimo kako će se stvari razvijati u ovom smislu.
Svi nalozi u okviru Huba su naravno odvojeni, no podrazumevani odeljak objedinjuje sve novo što vam stigne, zajedno sa notifikacijama na jednu listu. Šta je na ovoj objedinjenoj listi moguće je podešavati, što je jako korisna opcija ako imate puno naloga i intenzivnu komunikaciju.
U Hub je moguće ući pokretom na desno sa Active frames ekrana, kada su sve aplikacije minimizovane. Kada to nije slučaj, moguće je započeti pokret kojim se minimuzuje aplikacija i negde oko polovine ekrana pomeriti prst na desno (pokret u obliku slova Г), što će otvoriti Hub.
Odmah po započinjanu ovog pokreta aplikacija će krenuti da se umanjuje, a sa leve strane će se prikazati notifikacije, istovetno kao na zaključanom ekranu. Ovo je ujedno način i da se proveri šta se novo događa, pa ako nema ničeg zanimljivog vraćanje prsta unazad će vratiti aplikaciju na ceo ekran. Kad smo kod notifikacija, prvi indikator da ima nešto novo je dioda iznad ekrana.
Sve ovo deo je ugođaja koji BlackBerry naziva "Flow", koji je definitivno potrebno naučiti, ali koji nakon toga izgleda krajnje prirodno i logično. Ne treba zaboraviti ni pokret sa gornje ivice ekrana koji u aplikacijama može otkriti dodatne opcije, a na home ekranu omogućava pristup podešavanjima i prečicama za uključivanje i isključivanje stvari poput WiFi-ja ili bluetootha.
Testiranje i korišćenje Z10 u ovom smislu probudilo je nostalgiju za MeeGo/Harmattanom, i pokazalo da ovakav pristup mora imati budućnost. Test uobičajenih svari koje radimo desetinama puta dnevno pokazuju da je BlackBerry ozbiljno promislio kada je svari postavio kako ih je postavio, jer je kretanje kroz svakodnevne rutine brzo, lako i intuitivno.
Ideja da je dovoljno uzeti zaključan telefon sa isključenim ekranom i napraviti jedan pokret kako bi postao potpuno operativan u ovom momentu je nezamisliva za druge platforme, a opet izuzetno korisna i olakšavajuća. Objedinjavanje pokreta takođe je zanimljiv način za ubrzavanje i uobičajenih radnji, jer je moguće započeti jedan pokret i završiti ga na tri različitana načina, odnosno sa tri akcije (minimizovati aplikaciju, pogledati šta je novo u notifikacijama ili otići odmah u njih).
Naravno, cela stvar nije bez mana, a silno je začudila činjenica da ne postoji mogućnost selekcije svih stavki na listama u Hubu. Dodatno čudi i to što se sve uvezene poruke tretiraju kao nepročitane, što u kombinaciji sa nemogućnošću selekcije svega kako bi se obeležilo kao pročitano pravi dosta problema.
Iako se pokreti moraju naučiti (prilikom pokretanja uređaja korisnik dobija interaktivno uputstvo), postoje pokreti koji su jednostavno skriveni i koje dobar deo novih korisnika možda neće pronaći. Recimo, potrebno je dugo zadržati dodir na nekoj stavci na isti što će aktivirati meni sa desne strane ekrana, a onda pomeriti prst levo kako bi se taj meni dodatno otkrio. Moguće je otkriti stavku po stavku i prelaskom preko njih.
Takođe, čini se da je pokret kojim se direktno sa aktivne aplikacije ide u Hub mogao biti upotpunjen suprotnim, koji bi doveo direktno na grid sa apliakcijama. Ovako, ako se želi aplikacija koja nije aktivna, potrebno je minimizovati aktivnu, pa pomeriti se desno.
Jedna od stvari koja je oduvek izdvajala BlackBerry uređaje je tastatura, a Z10 donosi veliku promenu kako za BlackBerry, tako i za ostatak sveta. Radi se pre svega o softverskoj, inače veoma preciznoj i upotrebljivoj tastaturi (dakle nema hardverskih tastera, što je do sada i bilo očigledno), koja donosi jedinstven način unosa na celom tržištu. Naime, tokom kucanja teksta, tastatura će pokušavati da ponudi sugestije u vidu umanjenih reči na sledećem slovu, ne samo iz rečnika, već i obraćajući pažnju na učestalost korišćenja reči. Za odabir predložene reči dovoljan je kratak pokret na gore sa nje.
Dve su stvari ključne kada je ova stvar u pitanju: učenje nepoznatih reči i kombinacija jezika. Kako podrška za srpski jezik još nije stigla, tastatura je tokom testa koristila hrvatski rečnik i učila nove reči, tako da je posle nekog vremena bilo moguće sastaviti i više od pola rečenice predloženim rečima. Kombinacija tako napravljenih srpskih, hrvatskih i engleskih reči moguća je bez promene jezika.
Jedini problem na koji smo naišli je vreme potrebno za usvajanje činjenice da slovo na tastaturi može biti i reč, te da tap nije jedina akcija koja se može izvesti.
Aplikacije
Vreme kada je operativni sistem sam po sebi bio dovoljan davno je iza nas. Živimo u vremenu eko-sistema, znamo ko dominira, ali isto tako znamo da bez aplikacija svako novi nema puno šansi.
Priča o BB10 eko-sistemu teorijski ista je priča kao ona o kokoški i jajetu, niko neće razvijati za nepopularnu platformu, a nema popularne platforme bez aplikacija. BlackBerry je u ovom slučaju, da ostanemo na pomenutoj analogiji, zavirio u drugi kokošinjac i video da se ta jaja ili kokoške, kako vam je lakše, možda i mogu nekako iskoristiti.
Tako je na BB10 moguće portovati Android aplikacije i to prilično brzo. Testa radi smo za 15-ak minuta pokrenuli B92 Android aplikaciju na test uređaju, što naravno ne znači da takva odmah može u BlackBerry World. Informacije sa predstavljanja novih uređaja i operativnog sistema govorile su da je oko 40% aplikacija od pomenutih 70 hiljada sa Androida, no nedavno je iz BlackBerryja stigla informacija da se ta brojka kreće oko 20%.
Ovo je svakako zanimljiva opcija koja omogućava relativno brzo i lako portovanje aplikacija, no to znači Android izgled i neke funkcionalnost poput dijaloga ili opcija za selektovanje teksta. Veliko je pitanje i kako ce sve te aplikacije izgledati kada stigne Q10, BB10 uređaj sa ekranom od 720x720 piksela i hardverskom tastaturom. Najave su da će Viber, Skype, pa možda i Instagram biti Android portovi, pa ostaje da vidimo kako će se stvari razvijati u tom smeru.
Native aplikacije koje bi prosečni korisnici mogli očekivati u određenom broju postoje u BlackBerry Worldu, na uređaju preinstairani stižu Facebook, Twitter, LinkedIn i Foursquare, dok pomenutih aplikacija za koje se očekuje da budu Android portovi još uvek nema.
Kako BB10 još uvek ne podržava domaće tržište (podrška kako nam kažu u BlackBerryju stiže uskoro) mapa nema (BlackBerry mape oslanjaju se na TomTom), što je u ovom momentu, u nedostatku drugih aplikacija ozbiljan problem. Web browser ostaje kao bekap rešenje, pa se mogu koristiti Google Mape u web izdanju.
Kad smo kod browsera valja istaći da se uz BB10 isporučuje veoma brz web browser koji bez problema obavlja gotovo sve što se pred njega stavi. Radi se o WebKit browseru sa 485 poena na HTML5 testu što je apsolutno prvo mesto među svim desktop i mobilnim browserima.
Situacija sa aplikacijama dakle slična je kao i kod drugih ekosistema koji nisu Android i iOS. BB10 još uvek nije primarna platforma za većinu razvojih timova, određenih aplikacija i dalje nema, pa valja dobro istražiti šta se nudi i kakvog su kvaliteta dostupne aplikacije. Većina pozntih koje smo probali su krajnje upotrebljive uz izuzetak Facebooka čiji se prikaz news feeda više puta razlikovao po rasporedu i sadržaju od iOS i Android aplikacija. Ostaje naravno i da vidimo kako će BlackBerry motivisati razvoj novog ekosistema.
BlackBerry servisi naravno su tu, probali smo i BBM video pozive, problema nije bilo.
Kupovina
Posmatrano iz ugla uređaja i operativnog sistema, Z10 je dobra sprava, odlično napravljena, sa novim, ali krajnje zanimljivim operativnim sistemom. Performanse su većini slučajeva tokom testa bile više nego dobre, dva jezgra i 2 GB memorije su sasvim dovoljni za BB10. Sam operativni sistem je intuitivan u nekoliko segmenata nov i jedinstven, upravljanje poketima, tastatura i Hub ističu se kao ključna mesta koja ga izdvajaju.
Ipak, Z10 verovatno još uvek nije telefon zbog koje ćete odustati od svog Androida ili iPhonea, ako ste zadovoljni njima. Ako ste pak zakljubljenica ili zaljubljenik u BlackBerry i hoćete uređaj koji nema hardversku tastaturu, Z10 će biti vrlo prijatno iznenađenje. BlackBerry tržište konačno je dobilo konkurentan proizvod što je odlična vest, pre svega za one koji još uvek žele BlackBerry spravu.
Prema tome Z10 šalje jasnu poruku da je BlackBerry tu i da ne ide nigde, što bi za ljubitelje i samu kompaniju trebalo da bude više nego razlog za zadovoljstvo.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je da uhapšeno i zadržano ukupno 11 lica povodom tragedije u Novom Sadu kada je prilikom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici Novi Sad. Među njima se nalazi Goran Vesić.
Rat u Ukrajini – 1.000. dan. Ukrajina je izvela napad na region Brjanska američkim raketama dugog dometa ATACMS, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
Američki novinar Taker Karlson izjavio je danas da bi odluka odlazećeg predsednika SAD Džozefa Bajdena da dozvoli Ukrajini da napada ciljeve u dubini Rusije dalekometnim projektilima ATACMS mogla da ugrozi živote samih Amerikanaca.
Krsna slava veliki je porodični praznik kod Srba, a tradicija se poštuje vekovima unazad. Jednog od najvećeg svetaca, Arhangela Mihajala, slavi veliki broj građana koji su i ovog novembarskog jutra poranili i u crkvu odneli sveću, žito i kolač.
Na društvenim mrežama pojavio se neobičan snimak portparolke ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marije Zaharove na kom se može videti kako jedan telefonski poziv prekida njenu konferenciju za štampu.
Čovek koji je prijavio policiji Aliju Balijagića nakon čega je opasni begunac uhapšen nakon skoro mesec dana bekstva je meštanin i lovac Dragan Bojović, koji zaista postupio herojski u jako opasnom trenutku.
Najnovija studija istraživača sa nemačkog Instituta za hemiju Maks Plank iznela je zastrašujuća predviđanja da bi od posledica klimatskih promena i zagađenja vazduha do 2100. godine moglo da umre čak 30 miliona ljudi.
Novak Đoković dobio je još jedno priznanje za svoje sportske uspehe. Poznati brend "Hublot" izradio je sat koji nosi ime po njemui koji će sadržati "deo" najboljeg tenisera na svetu.
Generalni direktor Svetske zdravstvene organizacija (SZO) Tedros Adanom Gebrejesus hospitalizovan je u Riju de Žaneiru zbog upale unutrašnjeg uha i hipertenzije.
Mnogi koji uspešno smršaju suoče se s tzv. jo-jo efektom se ponovo ugoje. Razlog nije nedostatak discipline. Novo istraživanje pokazuje da se ćelije masnog tkiva "sećaju" gojaznosti.
Kardiolog i lekar opšte prakse Aleksandar Mjasnikov upozorava da svaka isporučena hrana ili ona koju kupite pripremljenu u marketu predstavlja pretnju od trovanja hranom.
Nacionalno udruženje pacijenata "Alergija i ja" saopštilo je da će povodom Svetskog dana hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP), organizovati besplatne preglede pluća spirometrijom u više gradova širom Srbije.
Glumca Denzela Vošingtona trenutno gledamo u filmu Ridlija Skota, Gladijator 2. Ipak imaćemo prilike i da ga vidimo u novim nastavcima akcione franšize Pravednik.
Studio A24 zvanično je objavio drugi zvanični trejler za erotski film "Babygirl" u režiji Haline Rejn, sa Nikol Kidman i Harisom Dikinsonom u glavnim ulogama.
Ove godine navršava se 70 godina od kada je Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila odluku da se 20. novembar obeležava kao Svetski dan deteta, sa ciljem da se u svim državama promoviše interakcija i razumevanje među decom.
The Prime Minister of the Slovak Republic, Robert Fico, and the President of Serbia, Aleksandar Vučić, addressed the media in Serbia. On that occasion, Vučić pointed out that Serbia was shocked by the assassination attempt, while Fico greeted Vučić in Serbian.
Today, 11 people were arrested due to the fall of the canopy in Novi Sad, when 15 people died. Apart from Minister Goran Vesić, the list includes several other high-ranking officials.
The Higher Public Prosecutor's Office in Novi Sad announced that a total of 11 people were arrested and detained in connection with the tragedy in Novi Sad when the canopy at the Novi Sad Railway Station fell. Among them is Goran Vesić.
Ministarstvo unutrašnjih poslova apelovalo je danas na vozače da budu pažljiviji prema biciklistima i poštuju propise, ali i na bicikliste da budu pažljivi i koriste propisana svetla.
Sudije su pronašle "razumne razloge" po kojima ova trojica muškaraca snose "krivičnu odgovornost" za navodne ratne i zločine protiv čovečnosti tokom rata između Izraela i Hamasa.
Na festivalu u Poljskoj održana je premijera filma Rust tri godine od ubistva Galine Hačins na snimanju. Alek Boldvin, glavna zvezda filma, nije pozvan na premijeru.
U jednom od najvećih skandala u zdravstvenom sistemu u Turskoj, lekari, medicinske sestre i vozači hitne pomoći optuženi su da su postavljali lažne dijagnoze kako bi novorođenčad prebacivali na odeljenja intenzivne nege u 19 privatnih bolnica, gde su bebe bile podvrgnute produženim i ponekad nepotrebnim tretmanima.
Aukcijska kuća kaže da je kineski vlasnik firme za kriptovalute Džastin Sun ponudio najviše novca. Suna je američka Komisija za hartije od vrednosti ranije optužila za malverzacije, ali on je odbacio optužbe.
Komentari 49
Pogledaj komentare