Prošla godina ostaće upamćena kao jedna od onih koja je završila eru, u ovom slučaju onu sa kojom se identifikuju pioniri mobilne telefonije kojma su Nokia i Ericsson bili prvi kontakt sa telefonom koji je bilo moguće poneti dalje od dvorišta.
Nokia, čijom smo se prošlošću i budućnošću intenzivno bavili prethodnih nedelja u ovoj godini konačno kreće da afirmiše svoje novo ja, dok će 2012. ostati upamćena i kao godina u kojoj je brend sa kojim je mobilna telefonija rasla i porasla prestao da se pojavljuje u našim džepovima.
Deceniju dugom partnerstvu između Sonyja i Ericssona u oktobru kupljena je karta u jednom pravcu, a 16. februara Sony je ozvaničio kupovinu Ericssonovog udela u konzorcijumu.
Prvi model koji potpisuje samo Sony ostaje dosledan nomenklaturi uspostavljenoj u doba partnerstva, pa će Xperije nastaviti da se pojavljuju na policama. Model koji nam je stigao na test nosi oznaku Xperia S.
Sony
Sony Ericsson Xperia telefone, kog god da su ranga, nikada nije bilo teško prepoznati. Od prvog po poslednjeg izgledali su dovoljno slično da su se sve zajedničke osobine mogle definisati kao vizuelni jezik koji se tokom prethodnih godina menjao i razvijao, ali uvek ostajao karakterističan i prepoznatljiv. Ipak, pored logoa, to je prva stvar koju je Sony promenio.
Xperia S izgleda ozbiljno drugačije od onoga na šta smo navikli, te od vizuelnog dojma Xperia linije nema ni traga. Kućište izgleda mnogo homogenije i čistije nego ranije, bez elemenata koji narušavaju prave linije iz kog god ugla ga gledali.
To znači da je Xperia S napravljena tako da ima 5 potpuno ravnih strana uz zakrivljenu pozadinsku površinu. Zakrivljenje je suprotno onome što je svojevremeno isticano kao bitna karateristika konstrukcije kućišta Xperije Arc S, što će reći da ide na spoljnu stranu.
S je napravljen od matirane "soft touch" plastike, koja je na dnu presečena tankim providnim blokom u kom se nalaze obeležja kapacitivnih dugmića koji su inače smešteni iznad ovog dela.
Tako nije potrebno dodirivati ovu providnu površinu na mestima na kojima su nacrtani back, home i menu (koji se logično vide i otpozadi), već doslovno tačke iznad koje su ustvari dugmići.
Reklo bi se da je Sony tražio način da probudi inače monolitnu celinu, što je učinjeno pomenutim providnim blokom. Valja istaći temeljnost u ovoj nameri budući da pažljiviji pogled kroz ovaj deo otkriva tačkasti pattern koji se kroz njega vidi, dok je deo kućišta ispod potpuno matiran sa utisnutim "Xperia" na obe strane.
Sa strana su tasteri za zvuk i kameru, te HDMI i USB priključci, dugme sa uključivanje i isključivanje u paru sa audio izlazom su gore, a kamera, blic i zvučnik pozadi. Sony je sve to diskretno uklopio u profil uređaja.
Ekran
Xperia S prvi je uređaj sa 720p ekranom koji imamo na testu sa dijagonalom manjom od 4,5 inča. Konkretno, radi se o dijagonali od 4,3 i rezoluciji od 720 x 1280 piksela, što prevedeno u gustinu znači 342 tačke po inču, što je više i od iPhone 4(S)-ovog Retina ekrana.
U praksi to znači izuzetno oštru sliku, zahvaljujući tako velikoj gustini skoro je nemoguće normalnim očnim aparatom primetiti tačke na ekranu. Inače, radi se o "reality" ekranu kako ga Sony predstavlja, što je ustvari TFT LCD u kombinaciji sa mobilnim Bravia engineom.
Kvalitet boja je jako dobar, uglovi gledanja nešto lošiji, uz dobar prikaz na dnevnom svetlu. Bravia engine podiže kvalitet prikaza kada su video snimci ili fotografije u pitanju, što sve zajedno ekran čini ozbiljnim adutom kada je Xperia S u pitanju. Doduše, senku na odličan utisak baca nedavno otkriće propusta u izradi koji dovodi do žutog tinta pri temperaturama većim od 40 stepeni.
Kako je Sony potvrdio za Cnet UK, radi se malom broju uređaja koji će biti besplatno popravljeni.
Kamera i dva jezgra
Kamera od 12 megapiksela još jedan je adut ovog uređaja, pošto su slike koje je sposobna da produkuje više nego zadovoljavajuće, ako ostanemo u spektru prosečnih zahteva, za koje će 1080p video snimci takođe biti više nego dovoljni.
Iako je globalni talas četvorojezgarnih telefona sve veći, Sony je odlučio da ostane na dva.
Radi se o Qualcomm Snapdragonu (MSM8260) na dva puta po 1,5 GHz uz Ardeno 220 grafiku i jedan gigabajt RAM-a. Sve to zajedno dalo je dovoljno da resursa tokom testiranja nije failio, šta god da smo probali. Baterija je uspela da obezbedi dan autonomije pri prosečno-intenzivnom korišćenju, pa je svakonoćno punjenje nešto na šta bi trebalo računati u svakom slučaju.
Lokalnog storidža je 32GB, bez mogućnosti proširenja, jer slota za SD karticu nema. Ostatak hardverske opreme karakterističan je za modele iz top ponude, a ističu se NFC i prednja kamera od 1.3Mpx.
Android
Iako je jos SE objavio ambinicije da sve Xperie koje zadovoljavaju hardverske zahteve updateuje na Ice Cream Sandwitch, za sada ostajemo na Gingerbreadu koji pogoni i Xperiu S. Radi se o verziji 2.3.7, propuštenoj kroz ruke Sonyjevih UI eksperata što za rezultat ima sličnu stvar kao i ranije.
Radi se dakle o Sonyjevim intervencijama na korisničkom interfejsu koje smo mahom već videli na prethodnim Xperijama. Tome valja pridodati i sloj za društveno umrežavanje koji omogućava centralizovano upravljanje nalozima i praćenje svih dešavanja kroz Timescape.
Programskih dodataka ima još poput muzičkog playera, te McAfee antivirusa.
Nema se šta puno reći o kvalitetima i manama celokupnog softverskog paketa kada imamo na umu da je Ice Cream Sandwitch objavljen još u oktobru prošle godine. Gingerbread je već davna prošlost i tako bi ga trebalo i tretirati, bilo iz ugla proizvođača ili potencijalnih korisnika.
Zaključak
Reći da Sony nije dobro uradio posao bilo bi netačno. Tvrditi pak da je Xperia S divna i sjajna opet nije blisko realnosti. Ova sprava negde je na sredini, dobra, relativno zanimljiva, prosečno izgledajuća, odličnog ekrana i kamere.
Budući da ovaj model još uvek nije zvanično stigao na domaće tržište, biće zanimljivo videti kako će se Sony snaći u situaciji kada konkurencija objektivno ima više da ponudi. HTC One X samo što nije, Samsung Galaxy S3 mogao bi biti najavljen u svakom momentu, a ne bi trebalo zaboraviti ni Huawei koji je ozbiljno zainteresovao modelom Ascend D quad.
To su sve sprave koje nas očekuju i sa kojima će Sony moći da se bori pre svega pametnom politikom cena. Biće i onih kojima će nova Xperia biti ljubav na prvi pogled, pa ako spadate u tu grupu nećete puno pogrešiti.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je da uhapšeno i zadržano ukupno 11 lica povodom tragedije u Novom Sadu kada je prilikom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici Novi Sad. Među njima se nalazi Goran Vesić.
Rat u Ukrajini – 1.000. dan. Ukrajina je izvela napad na region Brjanska američkim raketama dugog dometa ATACMS, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
Američki novinar Taker Karlson izjavio je danas da bi odluka odlazećeg predsednika SAD Džozefa Bajdena da dozvoli Ukrajini da napada ciljeve u dubini Rusije dalekometnim projektilima ATACMS mogla da ugrozi živote samih Amerikanaca.
Tokom večernjih sati na deonici puta između prijepoljskih naselja Kolovrat i Seljašnica došlo je do teška saobraćajne nezgode kada su se sudarila dva putnička vozila.
Sud u američkoj saveznoj državi Ilinois danas je presudio da je glumac Džasi Smolet inscenirao rasistički i homofobni napad i lagao policiju kada je tvrdio da su ga 2019. u Čikagu napala dvojica muškaraca.
Prosečna cena kvadratnog metra stana u novogradnji u Podgorici na kraju trećeg kvartala (kraj septembra) je iznosila 1.824 evra, 3,5 odsto više nego samo tri meseca ranije, pokazali su sveži podaci Monstata.
Tokom večernjih sati na deonici puta između prijepoljskih naselja Kolovrat i Seljašnica došlo je do teška saobraćajne nezgode kada su se sudarila dva putnička vozila.
Našem regionu sve viže se bliži snažan ciklon, koji će doneti jako pogoršanje vremena. Ove večeri kiša i sneg već padaju širom Slovenije, a sneg pada i na severozapadu Hrvatske, dok je u Gorskom Kotaru prava snežna vejavica.
Alija Balijagić uhapšen je u ranim jutarnjim časovima na teritoriji Republike Srbije, nedaleko od Priboja posle više od 25 dana potrage. Meštani koji su ga videli opisali su trenutke pred njegovo hapšenje.
Sud u američkoj saveznoj državi Ilinois danas je presudio da je glumac Džasi Smolet inscenirao rasistički i homofobni napad i lagao policiju kada je tvrdio da su ga 2019. u Čikagu napala dvojica muškaraca.
Okružni sud u poljskom gradu Košalin osudio je na dve godine zatvora vlasnika "Escape Room"-a u tom gradu kao i jednog od zaposlenih, zbog smrti pet tinejdžerki u toj igraonici 2019. godine.
Milijarder Ilon Mask, koji je privukao pažnju podržavši Donalda Trampa na predsedničkim izborima u SAD, otac je čak dvanaestoro dece, a jedno od njih ima neobično ime.
Mnogi koji uspešno smršaju suoče se s tzv. jo-jo efektom se ponovo ugoje. Razlog nije nedostatak discipline. Novo istraživanje pokazuje da se ćelije masnog tkiva "sećaju" gojaznosti.
Kardiolog i lekar opšte prakse Aleksandar Mjasnikov upozorava da svaka isporučena hrana ili ona koju kupite pripremljenu u marketu predstavlja pretnju od trovanja hranom.
Komentari 25
Pogledaj komentare