Tehnopolis

Ponedeljak, 23.01.2012.

13:19

Testirali smo: HTC Rhyme

Sve je počelo polovinom prošle godine kada su se pojavile neproverene informacije o HTC-ovoj nameri da napravi telefon namenjen osobama ženskog pola između 20 i 30 godina.

Izvor: B92, Autor: Ivan Jelić

Default images

Telefon je, prema tadašnjim glasinama, trebalo da se zove Bliss, opremljen indikatorom šarma, to jest kockicom kablom povezanom sa telefonom koja svetli pri propustenim pozivima ili pristiglim porukama, te aplikacijama (merač potrošnje kalorija, šoping asistent) koje, kako se moglo čuti, impliciraju da muškarci nisu populacija kojoj će sprava biti zanimljiva.

Da li je HTC odustao od Blissa ili ideja kao takva nikada nije postojala verovatno nećemo skorije saznati. Ono što je očigledno poslužilo kao inspiracija za nagađanja zapravo je projekat koji kao rezultat ima krajem godine i za domaće tržište predstavljen HTC Rhyme, novi 3,7-inčer koji je momentalno zamenio Desire S na mestu podrazumevane ponude kada je ova klasa u pitanju.

Kako kažu u HTC-u, Rhyme bi trebalo da bude namenjen novoj grupi korisnika, onima koji ne žele opterećenje tehnologijom i koji žele telefon koji će se potpuno uklopiti u njihov stil života. Drugim rečima, Rhyme bi trebalo da bude lakši za korišćenje i bolje uklopljen u životne navike svojih vlasnika, te da dobro izgleda, odnosno da bude uređaj od stila.

Kutija i u kutiji

Rhyme se na domaćem tržištu prodaje u dve boje, sivoj i ljubičastoj, a na testu smo imali ljubičasti primerak. Umesto dosadašnje prakse u vidu mahom belih ili crnih kutija, HTC u ovom slučaju prati kolorit uređaja od samog početka. Platnena traka, povlačenjem koje se unutrašnji deo izvlači iz omotača, omogućava pristup unutrašnjosti koja je opet nešto drugačija od onoga što smo navikli.
HTC Rhyme (Photo: B92)
Veličina kutije nije slučajna budući da se jedan od aspekata pojednostavljenja svakodnevice sa pametnim telefonom svodi na dock, postolje na koje je moguće položiti telefon, a koje je povezano kablom sa izvorom energije kako bi se uređaj punio tokom stajanja u njemu.

Već viđena i reklamirana namena docka je na stočiću pored kreveta što bi trebalo da omogući lako i elegantno (bez direktnog priključivanja na kabl) punjenje i korišćenje uređaja naročito za one koji telefon koriste kao budilnik ili radio prijemnik. Sam dock je odlično realizovan, izrađen je od plastike sa strana obložen crnim platnom, dobro izgleda i besprekorno služi svrsi. Ovaj scenario naravno nije jedini, dock se bez problema može koristiti i na radnom ili kancelarijskom stolu, odnosno svuda gde bi telefon inače bio statičan, odnosno gde ga je potrebno puniti ili držati duže vreme.

Drugi, mnogo atipičniji dodatak od doka je već pominjani “indikator šarma”.
HTC Rhyme (Photo: B92)
Radi se dakle o kockici koja je kablom koji se priključuje u ulaz za slušalice povezana sa telefonom i koja svetli kada postoje nepročitane poruke ili propušteni pozivi. Znači, ako telefon nosite u torbi sa čijeg dna nije moguće čuti tonove i osetiti vibraciju, sada možete pričvrstiti indikator za spoljašnjost torbe, budući da je kabl dovoljno dug da dohvati uređaj.

Veza sa spoljašnošću trebalo bi i da olakša pronalaženje uređaja u torbi. Ono što važi za dock važi i za ovaj dodatak kada su dizajn i kvalitet u pitanju.
HTC Rhyme (Photo: B92)
Podrazumevano pakovanje znači i slučalice sa pljosnatim kablovima koji bi trebalo da se manje mrse u kosu. Uz Rhyme dobija se i futrola, u ovom slučaju bele boje, što je veliki povratak prakse od koje je HTC u nekom momentu odustao.

Rhyme

Stvari se kada su u pitanju specifikacije nisu značajno promenile od sredine prošle godine kada smo na testu imali Desire S.

Kao što je već pomenuto, Rhyme je odmah potisnuo Desire S iz HTC-ove ponude kada su domaći operateri u pitanju, što se doduše ne može reći za sam HTC koji na srpskom sajtu još uvek nema Rhyme u ponudi, dok je Desire S još uvek aktuelan. Bilo kako bilo, Rhyme se za sada može kupiti samo kod Telenora kada su operateri u pitanju, koji nam je i ustupio primerak koji smo testirali.

Sličnosti sa Desireom S prema tome su velike, gotovo kompletna unutrašnjost je ista. Radi se o istom čipu (1Ghz Qualcomm Snapdragon MSM8255, Adreno 205 grafika) i količini memorije (768MB), SLCD ekranu rezolucije 480x800 piksela, te kameri od 5Mpx.
HTC Rhyme (Photo: B92)
To znači da Rhyme kao i Desire S funkcioniše skoro besprekorno kada su svakodnevne stvari u pitanju (telefon, poruke, internet), uz kvalitet prikaza karakterističan za taj tip ekrana (realistične boje, ali nešto lošiji kontrast). Ono u čemu se Desire S i Rhyme ozbiljno razlikuju je spoljašnjost.

Iako je Rhyme suštinski isti kao Desire S kada je konstrukcija u pitanju (unibody kućište sa plastičnim poklopcima), konture kućišta, spojevi sa ekranom i pozadinske površine su drugacije. Oštrije ivice i izbočina na mestu gde je kamera koje karakterišu Desire potpuno su odbačene pri pravljenju Rhymea, pa je on pre svega zaobljeniji na svim ivicama i ravan na na obe strane.
HTC Rhyme (Photo: B92)
Spoj sa površinom ekrana karakteriše tanka gumena traka koja na prvi pogled narušava harmoniju spojeva i zaobljenosti, ali ima jasnu namenu: ako Rhyme na sto spustite okrenut ekranom na dole, ekran neće biti u kontaktu sa površinom.

Rezultat je ukratko ozbiljno dobar i kvalitetan, pošto se Rhymeom zahvaljujući dimenzijama i obradi odlično rukuje. HTC je takođe očigledno pokušao da celu stvar izvede sa stilom, što mu je, po našem mišljenu, apsolutno pošlo za rukom.
HTC Rhyme (Photo: B92)
U nameri da kućište izgleda što skladnije HTC je posegao za poklopcem za MicroUSB port koji je pre svega teško otvoriti, ali i držati po strani pri priključivanju kabla.
HTC Rhyme (Photo: B92)
Softverski deo priče svodi se na Sense 3.5, čija je glavna promena nova radna površina, odnosno veliki widget koji dočekuje korisnika kada otključa telefon. Prepoznatljivi panel na donjem delu ekrana zamenjen je sa dva dugmeta kojima se pristupa aplikacijama i interfejsu za pozive. Prečice ka aplikacijama u ovom delu postaju hibridi koji pored primarne funkcije omogućavaju i pregled aktivnosti vezane za iste.

Tako se ikonom za galeriju pristupa galeriji, ali je takođe moguće "otvoriti" panel pozvećen galeriji u kom možete videti poslednje fotografije. Ostatak unapređenja tiče se pomenutog interfejsa za pozive koji prikazuje detalje i aktivnost korisnika koji se poziva na društvenim mrežama, unapređenja web browsera (bolje adaptiranje sadržaja veličini ekrana), brzu kameru koja snima fotografije skoro bez kašnjenja.

Stil

Od kutije, samog telefona, preko dodataka do punjenja i odlaganja jasno je da je HTC pokušao da stvari uradi uzimajući u obzir osećaj za estetiku "običnih" ljudi, onih kojima su čipovi, gigaherci i gigabajti u senci izgleda i funkcionalnosti. Ipak, pomenuti hajp sa početka čini da se Rhyme u ne malom broju slučajeva shvata kao ženski telefon. Takva percepcija vodi ka raznim zaključcima, od priča o uvredi populacije kojoj je uređaj navodno namenjen, do diskriminacije populacije kojoj navodno nije.
HTC Rhyme (Photo: B92)
Takvi i slični zaključci u prvi plan postavljaju jednostavno pitanje: šta je uopšte ženski, muški ili uniseks telefon? Ukoliko pokušaj postavljanja stila i vizuelnog dojma kao ravnopravnih kriterijuma pri planiranju i izradi gadgeta i svetleća kockica sa kablom znače feminizaciju inače izrazito uniseks polja (pametni telefoni), onda HTC Rhyme zaista jeste "ženski" telefon, šta god to značilo.

Rhyme predstavlja kulminaciju HTC-ovog inžinjeringa kada su dizajn i izrada u pitanju, uz ustaljenu praksu kada je odabir hardverksih komponenti u pitanju koje omogućavaju nesmetano i komforno svakodnevno korišćenje. Drugim rečima, Rhyme je kvalitetan, izgleda i funkcioniše odlično, pa ako u za trenutak zanemarimo cenu, jasno je da boljeg uređaja u toj klasi nema.

Cena sama po sebi donekle menja perspektivu, budući da Rhyme košta 52 hiljade bez ugovorne obaveze, što je 12 hiljada više od cene uređaja sličnih specifikacija dirketne konkurencije (Samsung Galaxy S Plus). Ako telefon kupujete za keš stvari postaju još zanimljivije kada se uzme u obzir i to da se neraspakovani otključani iPhone 4 može nabaviti gotovo za isti novac kao i Rhyme.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

20 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Zbogom rublji"?

Ruska rublja u petak je dostigla najniži nivo od 24. marta 2022, pokazuju zvanični podaci Ruske centralne banke, dan posle eksperimentalnog ispaljivanja hipersonične rakete na Ukrajinu.

17:00

23.11.2024.

1 d

Podeli: