Mnogi koji su bili šokirani ovom vešću su takođe bili šokirani i kada je Google kupio Motorolu i to za znatno više novca nego što su dobili njenom prodajom.
Sada, kada je Google rešio da se razvede ovako brzo, čini se kao da je ovaj brak bio rezultat jedne pijane i ishitrene noći. Ili su možda ove strane imale dobre namere, ali kao što je to slučaj i sa većinom brakova, stvari jednostavno nisu išle kako su zamislili.
U takvim situacijama jedino vam ostaje da se razvedete i probate da zadržite samo stvari koje želite. To je upravo ono što je Google uradio.
Zašto je Google uopšte odlučio da kupi Motorolu? Da li je to učinjeno zbog patenata? Svi misle da je to razlog, međutim, zašto onda kompanija nije kupila samo patente? Patenti su sigurno deo jednačine, ali Motorola je bila inovativna kompanija koja je posedovala i mnogo talenta.
Google je znao za stvari na kojima Motorola radi mnogo pre nego što su mediji uopšte mogli da naslute, i verovatno je očekivao da će se kompanijska organizacija lepo uklopiti u njegov eko-sistem. Međutim, Google nikada nije bio kompanina koja je bila dobra sa hardverom, tako da je dozvolio Motoroli da funkcioniše kao nezavisna jedinica.
Da li je Google uopšte imao neki uticaj na rad Motorole? Verovatno jako malo i ta kontrola je dolazila od strane Denisa Vudsajda (bivši Googleov zaposleni) koji je postao izvršni direktor nakon preuzimanja.
Endi Rubin, šef Androida, je 2012. godine izjavio za The Verge da Google gradi zaštitni zid između dve kompanije i da nema pojma na čemu Motorola radi.
Google jeste bio vlasnik Motorole na samom kraju i neizbežno je bilo njegovo uplitanje i uticaj, ali jako su male šanse da je kompanija dizajnirala Moto X za Motorolu kako su mnogi mislili. Googleova najveća pomoć dolazila je u obliku finansija. Ta sredstva omogućila su Motoroli da sklapa Moto X u Americi i ponudi korisnicima mnoge estetske nadogradnje. U pitanju je nešto što Motorola sama ne bi mogla da izvede.
Zašto je zapravo Google rešio da proda Motorolu? Mnogi brakovi nisu uspešni kada su partneri razdvojeni. Motorola je nastavila da gubi novac a Googleova vizija hardvera se promenila. Smartfoni, kakvi su danas, su samo artikal, a Samsung i Apple kontrolišu tržište dok ostali gledaju da pokupe što više otpadaka.
U ovom trenutku malo ko može da naškodi toj dominaciji sem ukoliko neko od njih ne napravi ozbiljnu grešku. To se možda neće desiti uskoro tako da nije bilo poente da se Google kladi u tom.
Googleova vizija se oslanja na sledeću veliku stvar u hardveru kao što je nosiva tehnologija ili roboti. Motorola jednostavno nije odgovarala ovim kategorijama. Tačnije, najveći deo Motorole.
Google je zadržao Motorolinu grupu za naprednu tehnologiju, o čijem postojanju smo tek nedavno saznali. U pitanju je tim koji radi na modularnom smartfonu nazvanom
Projekat Ara i ova grupa se odlično uklapa u planove za budućnost kompanije. Ako tome dodamo
kupovinu Nesta, možemo da vidimo da Google ozbiljno investira u novi talas hardvera. Google nije kupio Nest zbog termostata već zbog proizvodnog tima koji će mu pomoći da kultiviše jedinstvene proizvode.
Google i Motorola su imali najbolje namere u ovom braku, ali je Google odlučio da zadrži stvari koje su mu se činile najvrednijim i da se reši svega ostalog.
Sa druge strane, ova odluka nije rezultat Samsungovih pretnji da će napustiti Android i preći na Tizen. Motorola nikada nije bila ozbiljna pretnja i da je Samsung zahtevao od Googlea da se reši Motorole, sasvim sigurno sada ne bi bio srećan zbog Projekta Ara.
Sve ovo znači da Google nije u potpunosti napustio tržište smartfona, ali ko zna – možda će kompanija prodati Projekat Ara Samsungu.
Bez obzira na Samsung, brak Motorole i Googlea je završen zato što nije bilo zajedničke budućnosti stim da se Google postarao da po razvodu zadrži svu vrednu imovinu: grupu za naprednu tehnologiju i, naravno, patente.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 21
Pogledaj komentare