Ponedeljak, 24.07.2006.

14:21

Krah pregovora o globalnoj trgovini

Globalni trgovinski pregovori u okviru Svetske trgovinske organizacije propali su pošto vodeće trgovačke sile, Australija, Brazil, Indija, Japan, EU i SAD, nisu uspele da se saglase o koracima za liberalizaciju trgovine poljoprivrednom i industrijskom robom.

Izvor: B92, Beta

Default images

Indijski ministar trgovine Kapal Nat izjavio je da su pregovori prekinuti i da će biti "potrebni meseci ili godine" da se ponovo pokrenu, dok je šef brazilske diplomatije Celeso Amorim rekao da je "ovo ozbiljan udarac".

Vođe Grupe osam vodećih industrijalizovanih država su potvrdili prošle sedmice na svom samitu u Rusiji podršku pregovorima STO, ali nisu uspeli da pokrenu pravu pregovaračku akciju koja bi vodila zaključenju takozvane runde iz Dohe iz 2001.

Kraj godine kao poslednji rok za zaključivanje takozvane runde iz Dohe, koja je uz mnogo pompe pokrenuta u glavnom gradu Katara krajem 2001. godine, određen je činjenicom da do 2007. godine ističu specijalna prava predsednika SAD u pregovorima o trgovini. Runda iz Dohe je proglašavana kao velika šansa, "jedna u generaciji", da se podstakne svetski ekonomski rast i da se milioni ljudi izvuku iz siromaštva.
Sporazum iz Dohe je trebalo da pomogne poljoprivrednicima iz nerazvijenih zemalja
Sekretar SAD za poljoprivredu Majk Džoans kaže da su predloženi koraci "postajali sve bleđi i bleđi tokom proteklih sedmica", ali zvaničnici drugih zemalja kažu da su SAD morale da poboljšaju ponudu za smanjenje subvencija svojim farmerima.

Međutim, SAD su čvrsto pri stavu da će se prikloniti tek onda kad EU smanji carine na uvoz poljoprivrednih proizvoda i kada vodeće zemlje u razvoju, kao što su Brazil i Indija, sruše prepreke u trgovini industrijskom robom.

Ni 14 sati zasedanja u nedelju u Ženevi nije dovelo do pomaka u ključnim pitanjima poljoprivrednih subvencija, nazvanih "domaća podrška", gde su SAD pod pritiskom na učine veće ustupke. Vašington je zahtevao da EU i druge članice STO koje je označio kao "protekcionističke", krenu dalje u pristajanju na snižavanje poljoprivrednih carina pre nego što SAD učine dodatni korak u smanjenju subvencija svojim farmerima.

Vašington kaže da je američka ponuda za smanjenje subvencija za 60 proceneta značajna, ali trgovinski rivali tvrde da to kresanje zapravo ne smanjuje priliv državnog novca američkim farmerima.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: