Sreda, 10.01.2024.

10:00

Vreme je za rukometni "blokbaster" – Srbija u Nemačkoj "krči" put ka Parizu

Prvi mesec nove godine nam donosi razna sportska dešavanja, a svoje mesto će u moru bitnih događaja će naći i rukomet.

Izvor: NOVAKOVIÆ SRÐAN

Vreme je za rukometni
Pedja Milosavljevic/STARSPORT

Sad već kao po običaju januar mesec je rezervisan za najbolje što ovaj sport može da nam priušti.

Kada su u pitanju parne godine tada se zna da je pred nama novi okršaj najbiljih evropskih reprezentacija, koji će se boriti za trofej koji je namenjen prvaku starog kontinenta.

Domaćin ove najveće rukometne smotre ove godine, uz naravno Olimpijske igre koje su na programu ovoga leta, će biti zemlja koja ima najjaču ligu i u koja okuplja najbolje rukometaše sveta, to je Bundesliga i to je Nemačka (10. januar – 28. januar).

Nikada Nemci nisu bili domaćini EURO, dok su domaćini svetske smotre rukometa bili čak sedam puta.

I zato su u ovoj zemlji odlučili da ovo prvenstvo Evrope prođe u najboljem izdanju, jer će po prvi put samo jedna zemlja ugostiti 24 reprezentacije, što u svetu rukometa, pa i ostalih sportova je pravo čudo.

Nemačka infrastruktura je dovedena do vrhunca, pogotovo kada se radi o sportu, pa sad da li to bio fudbal, rukomet ili košarka, Nemcima jednostavno se po tom pitanju ne može naći mana ili kao što kaže jedna replika legendarnog glumca Velimira Bate Stojkovića iz filma "Ko to tamo peva", "Die beste, die beste", to su najbolje reči koje mogu opisati Nemački i spremnost Nemaca da organizuju ovakav jedan događaj.

Uzgred 2024. godine će za Nemačku biti prava godina izazova i spremnosti, jer će oči celog sveta biti uprte u ovu zemlju u junu i julu mesecu kada će biti domaćini fudbalskog prvenstva Evrope.

Da su Nemci spremni za velika pokazuje da će u ovaj EURO ući u velikom stilu.

Nije neka velika vest sada da će se neki sport koji se igra u dvoranama, odigrati na fudbalskom stadionu. To će biti slučaj na otvaranju Evropskog prvenstva, gde će učesnici grupe A svoje mečeve prvog kola odigrati na stadionu Merkur Špil areni u Dizeldorfu, i to pred neverovatnih 53.000 navijača, što će biti rekord po broju publike na nekoj rukometnoj utakmici. Dosadašnji rekord po pitanju posete na rukometnom meču je bio takođe u Nemačkoj, gde je na danu rukometa odigrana utakmica između HSV i Rajn Neken Levena na stadionu u Frankfurtu pred više od 44.000 navijača.
Nemci su ovo takmičenje dobili 2022. godine, gde su na glasanju imali jedan glas više i tako su bili ispred Španije, i zato su odlučili da to poverenje dobrano iskoriste i budu pravi domaćini i ovo prvenstvo organizuju na vrhunskom nivou.

Po prvi put u istoriji Evropskog prvenstva u rukometu nijedna hala u kojoj se budu igrale utakmice neće imati kapacitet manji od 12.000, a ovo prvenstvo se igra u šest gradova.

Domaćini će biti Berlin, Manhajm, Minhen, Keln, Dizeldorf i Hamburg, i gde če po kapacitetu najmanja hala biti u Mihenu (Olympiahalle) sa 12.150 mesta, dok je neračunajući stadion u Dizeldorfu najveći kapacitet ima čuvean Lankses arena u Kelnu sa 19.750 mesta i koja je godinama domaćin fajnal-for turnira u Ligi šampiona.

Kao što smo napomenuli da će se grupna faza odigrati u pet (šest) gradova, dok se posle grupne, kada na programu bude glavna faza takmičenja, kada se broj učesnika bude smanjio na 12 od tada pa do kraja prvenstva, domaćini će biti samo dve hale.

Jedna će biti u Hamburgu, a druga u Kelnu, dok će legendarna Lankses arena biti domaćin i finalnih borbi, gde će se boriti za odličja.

Srbija

Trenutak istine, e pa tako možemo okarakterisati ovo prvenstvo Evrope za reprezentaciju Srbije.

Srpskim rukometašima će ovo biti osmo učešće na EURO, što značu da Srbija od 2010. godine, pa evo do sada nije propustila nijedno takmičenje starog kontinenta, što je odlična stvar.

Srbija je i do ovog prvenstva Evrope stigla u velikom stilu, gde je pokazala da može da se nosi i sa onim najjačim reprezentacijama na svetu.

"Orlovi" su u kvalifikacijama bili smešteni u grupu zajedno sa Norveškom, Slovačkom i Finskom i na kraju zauzeli drugo mesto sa učinkom od pet pobeda i jednog poraza. Jedini poraz je doživljen tamo gde se i očekivao na gostovanju reprezentaciji Norveške, dok su sa druge strane ostvarene lagane pobede i kod kuće i na strani protiv Finske i Slovačke. I u kvalifikacijama za ovo Evropsko prvenstvo, Srbije je uzela skalp jednoj velikoj rukometnoj reprezentaciji. U kvalifikacijama za prošlo prvenstvo je savladana Francuska (oba puta), dok su sada izabranici Tonija Đerone bili bolji od Norveške u Novom Sadu sa 25:24.

Sve to daje dosta razloga za optimizam da Srbija na ovom prvenstvu Evrope može da napravi veliki rezultat. Bilo bi sjajno kada bi se izjednačio uspeh iz 2012. godine kada je Srbija na svom terenu osvojila srebrnu medalju, gde je u finalu bila poražena od Danske, ali na putu do finala bila bolja od te Danske u grupnoj fazi, te kasnije Nemaćke, Švedske i u čuvenom polufinalu od Hrvatske.

Šansa postoji, Toni Đerona je na kormilu reprezentacije već preko tri godine, od kada je Španac postao selektor, srpska rukometna reprezentacija beleži sve bolje i bolje rezultate. Napomenuli smo da su pobeđene reprezentacije poput Francuske i Norveške, dok su i rezultati na najvećim smotrama za respekt.

Ono što je najbolje jeste da se napreduje, da se ide napred, da je atmosfera u našem timu odlična,da igrači hvale rad selektora, da se na svako takmičenje odazivaju isti igrači, koji su pojačani novim mladim snagama i koji mogu da stasaju i kada dođe vreme oni preuzmu "ključeve" ovog tima.

Ako ćemo konkretno, Srbija je na prvom takmičenju od kada je Đerona selektor zauzela 14. mesto na EP 2022. godine, dok je na Svetskom prvenstvu koje se odigralo 2023. godine, Srbija bila na 11. mestu, gde joj je jedna pobeda nedostajala da prođe u četvrtfinale SP. Ali se tada videlo da ima potencijala u ovom timu, koji i dalje nije pokazao koliko zaista može. A možda je vreme da se to desi u Nemačkoj.

Srbija se za ovo takmičenje spremala prvo u Staroj Pazovi, gde su obavljene one bazične prirpreme da bi se onda otišlo put Španije, gde su formu brusili na turniru u Granoljersu, gde je Srbija imala dva poraza (Španija i Poljska i jednu pobedu (Slovačka). Pozitivna stvar je da na tim mečevima Đerona nije imao pun sastav, tako da svoj puni potencijal ćemo videti na EURO.

Kao glavni cilj, selektor Srbije je rekao da je to prolazak u narednu fazu, kao i plasman u kvalifikacije za Olimpijske igre.

Da bi Srbije imala šansu da se domogne Igara u Parizu ovoga leta mora da na kraju bude bolja plasirana od Islanda, Mađarske i Portugala.

Dobra stvar je što su nam prva dva rivala, protivnici u grupi, tako bi jedan mogao da otpadne već u grupnoj fazi, dok reprezentacija Portugala nije došla u najjačem sastavu na ovo prvenstvo.

"Imamo dovoljno vremena za analizu protivnika i da u odnosu na to napravimo određene korekcije, adekvatno prosledimo informacije i dovedemo igrače na optimalno isti fizički nivo. Treba ih oporaviti, ipak dolaze iz klubova i sezone, koja uveliko traje. Prolazak u glavnu rundu i borba za olimpijske kvalifikacije je cilj broj jedan. Posvećenost, ponašanje i timski duh ove ekipe se ne dovode u pitanje", rekao je selektor Srbije.

Boje Srbije na ovom prvenstvu Evrope će braniti:

Golmani: Vladimir Cupara i Dejan Milosavljev,

Leva krila: Nemanja Ilić (kapiten) i Vanja Ilić,

Desna krila: Bogdan Radivojević i Vukašin Vorkapić,

Pivotmeni: Mijajlo Marsenić i Dragan Pešmalbek

Bekovi: Petar Đorđić, Lazar Kukić, Ilija Abutović, Marko Milosavljević, Miloš Orbović, Predrag Vejin, Uroš Borzaš, Miloš Kos, Miljan Pušica, Uroš Kojadinović.

Grupa u kojoj će se takmičiti Srbija

Srbija će igrati u grupi C u Minhenu zajedno sa Islandom, Mađarskom i Crnom Gorom.

Napomenuli smo u gornjem delu teksta koliko će prolazak iz grupe biti važan, jer bi taj eventulani uspeh Srbiju dosta približio njenom drugom cilju na ovom takmičenju, a to je plasman u kvalifikacije za Olimpijske igre.

Na prvi pogled bi smo rekli da je grupa onakva po meri, da napokon nema nekog rukometnog giganta, neke reprezentacije, koja je izraziti favorit u grupi, i to je možemo reći istina kada govorimo u ove četiri reprezentacije.

Island je tu na papiru možda favorit broj jedan, jer je došao iz prvog šešira, a i svi znamo kakav se rukomet igra u skandivaskim zemljama, koje imaju neki urođeni talenat za ovaj sport.

Srbija je protiv Islanda igrala poslednji put pre skoro šest godina, kada je na prvenstvu Evrope u Hrvatskoj bila bolja sa 29:26, ali se do tada rukomet u ovoj zemlji podigao nastavlja da raste velikom brzinom.

Islanđani su na prošlom prvenstvu Evrope bili šesti, dok su Svetsko prvenstvo okončali na 12. mestu, i po tome su bili slabili od Srbije.

Oni na ovo prvenstvo stižu u proverenom sastavu, tu je legenda tima Aron Palmarson, igrač koji je ostavio traga u ekipi Olafur Gudmudson, kao i čuvar mreže Bjorgir Gustavson.

Drugi protivnik Srbije će biti Mađarska (14. januar).

Mađari posle neuspeha na poslednjem EURO,gde su bili domaćini imaju želju da se na ovom prvenstvu iskupe i pokažu da imaju sastav koji je spreman za velika dela. Oni stižu iz drugog šešira, i biće veoma nezgodan protivnik za Srbiju, kao i za sve koji se budu sa njima sastajali.

Dugo Srbija i Mađarska nisu igrali jedna protiv druge, poslednji put je to bilo 2016. godine kada je Mađarska na Svetskom prvenstvu bila bolja sa 30:25.

Mađari su uspeli da se iskupe donekle za neuspeh u svojoj zemlji na poslednjem prvenstvu sveta, gde su bili na visokom osmom mestu, a sada žele da nastave taj niz dobrih rezultata.

Na ovaj šampionat stižu u dobro poznatom sastavu.

Predvođeni selektorom Ćemom Rodrigesom, tu su igrači poput Matea Lekaija, Bence Banhidija, Patrika Ligetvarija i Ričard Bodo. Možda najveća promena će biti na golu, gde sada neće biti čuvenog Rolanda Miklera, pa će gol Mađara na ovom prvenstvu braniti Arijan Ando i Laslo Bartus.

I poslednji tim sa kojim će se reprezentacija Srbije susresti u grupnoj fazi ovog prvenstva Evrope je Crna Gora (16. januar).

Svaki duel ove dve reprezentacije je uvek više od običnog meča. Crna Gora je došla kao najbolje plasirana reprezentacija u četvrtom šeširu i koja je na prošlom EURO napravila dobar rezultat.

Tada su zauzeli 11. mesto, gde su na tom prvenstvu igrali jedan dobar rukomet, požrtvovan i borben, gde su u grupi uspeli da pobede Sloveniju i Severnu Makedoniju i tako iz grupe izađu sa drugog mesta.

Svoj dobru formu su potvrdili i u drugoj fazi, gde su uspeli da pobede reprezentaciju Hrvatske, ali su se tu i zaustavili, pa su sve do kraja upisali poraze, ali pokazali da mogu biti veoma opasan i nezgodan protivnik za svaku reprezentaciju.

I sada će u timu biti jedan od najboljih igrača od pre dve godine, golman Nebojša Simić, tu su i Vuk Lazović, te Vuko Borozan, Vasko Ševaljević, Marko Lasica i Nemanja Grbović, koji će biti predvođeni selektorom Vladom Šolom.

Favoriti

Imena najozibljnijih reprezentacija za najsjajnija odličja u rukometu se ne menja.

I za ovo takmičenj, i onaj koji rukomet prati ne tako detaljno može iz glave da kaže koje su to reprezentacija koje će biti glavni favoriti za zlato u Nemačkoj. Tako će i sada u red prvih kandidata da se okite najsjajnijim odličjem biti Francuska, Danska i branilac titule Švedska, a ako želimo da taj krug malo proširimo tu možemo da svrstamo Norvežane i Špance.

Naravno da ne smemo skinuti sa uma da Nemci kao domaćini ovog prvenstva ne mogu da naprave iznenađenje i skinu sa trona neku od favorizovanih reprezentacija, tako da njim možemo okarekterisati kao favotire iz senke.

Francuzi će se takmičiti u grupi A, zajedno sa Nemcima i to će biti pravi ispit za ovaj tim koji će onda moći da se izmeri sa najboljom selekcijom i vidi da li može da se nosi sa njima.

Dugo Francuska nema zlato sa Evropskog prvenstva, to su poslednji put uradili još 2014. kada su se u Danskoj popeli na najviši vrh, sada aktuelni Olimpijski šampioni imaju želju da pred njima najveći događaj godine, a to je Olimpijada u njhovoj zemlji naprave jednu dobru uvertiru i u Nemačkoj probaju da dođu do zlata.

Isti je sastav Gijoma Žila, oprobane su snage u timu, koje predvodi jedan od najboljih rukometaša u istoriji ovoga sporta Nikola Karabatić, tu je i plejada drugih igrača koji su već dugo vremena u sastavu, tako da je Francuska spremna da se iz Nemaćke vrati u velikom stilu.

Za Dance trostruke uzastopne prvake sveta, Evropsko prvenstvo kao da je ukleto. Poslednji put kada su se okitili zlatom je bilo još pre 12 godina, kada su u Beogradu savladali Srbiju u finalu, od tada su zaređali čak četiri bronze i nikako nisu uspeli da se popnu na neki stepenik više. Za to vreme su postali Olimpijski šampion u Riju i kao što smo rekli čak tri puta osvoje svetsko prvenstvo.

Ovo će za glavnu zvezdu tima Mikela Hansena biti poslednje Evropsko prvenstvo, dok su njegove zamene spremen u vidu Pitlika i Gidsela koji je bio i najbolji igrač na poslednjem prvenstvu sveta, spremne da Danskoj donesu novo zlato.

Nikada Švedsku ne smete otpisivati sa nekog velikog takmičenja, pa tako sada aktuelne prvake Evrope svrstavamo u red prvih favorita da ponovo uzmu medalju na ovom takmičenju.

Šveđani su u Mađarskoj igrali fenomenalno i malo ispod radara na kraju se dokapali zlata, a na tom putu su bili bolji od Francuske u polufinalu i Španije u finalu.

Sada Šveđani imaju za početak jednu laganu grupu, gde u konkurenciji Holandije, Bosne i Hercegovine i Gruzije, sve sem prvog mesta bi bilo veliko iznenađenje, a onda u glavnoj fazi sledi ono pravo.

Norvežanin Glen Solberg je ostao na oprobanim snagama, pa će i u Nemačkoj za Švedsku igrati Karlsbogard, Maks Darj, Jim Gotfridson, Andreas Nilson, te golman Andreas Palička.

Region

Sve zemlje bivše Jugoslavije će učestvovati na ovom prvestvu Evrope.

Naravno da je tu prva pomisao na reprezentaciju Hrvatske, koja sada prolazi kroz malu smenu generacija i koja više ne spada u red onih reprezentacije koja će se biti jedna od kandidata za odličja.

Ipak Hrvati koji će se takmičiti u grupi sa Španijom, Austrijom i Rumunijom, imaju realne šanse da se domognu glavne faze, a kada su u ekipi igrači poput Duvnjaka, Stepančiča, Cindrića i Karačića, Hrvate tada nikako ne smete otpisivati.

Slovenija je uvek nezgodna reprezentacija za svakoga, pa će tako biti i sada. Reklo bi se da je grupa po meri i da u konkureniciji Norveške, Poljske i Farskih Ostrva, reprezentacija Uroša Zormana ima realne šanse da se domogne glavne faze. A sa igračima poput Blagotinšeka, Doleneca i Mačkovšeka, kao i drugih to je sasvim moguće.

Severna Makedonija je kada reprezentacija koju će i na ovom prvenstvu predvoditi ikona rukometa u toj zemlji Kiril Lazarov. Jedino što Makedonci baš nisu imali sreće u žrebu, pa će tako igrati u grupi A zajedno sa Francuzima i Nemcima, dok će im jedini rival protiv koga će imati šansu da ostvare pobedu biti Švajcarska, tako da prolazak u glavnu fazu i nije realan.

I za kraj tu je reprezentacija Bosne i Hercegovine, koja je tako nastavila kontinuitet odlaska na EURO, jeste da se ne može pohvaliti dobrim rezultatima, ali makar je odlazak na velika takmičenje nešto što može predstavljati zalog za budućnost.

Predvođeni hrvatskim selektorom Irfanom Smajlagićem će u nezgodnoj grupi sa Švedskom, Holandijom i Gruzijom tražiti svoju šansu da dođu do prve pobede na Evropskim prvenstvima.

Očekuje nas spektakl

Sve je ovo najava pravog spektakla, koji nas u narednom periodu očekuje u Nemačkoj.

Spremne su hale, pa i stadion, sve je na svom mestu da ovo bude jedno od najboljih organizovanih prvenstava u istoriji rukometa. Mi se svi nadamo da će to tako i biti i da če istinski ljubitelji rukometa uživati, a navijači Srbije na kraju imati razloga za zadovoljstvo.

Pa da "Orlove", na kraju ne gledamo samo u Nemačkoj, nego što da ne i na leto u Francuskoj.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

25 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Zbogom rublji"?

Ruska rublja u petak je dostigla najniži nivo od 24. marta 2022, pokazuju zvanični podaci Ruske centralne banke, dan posle eksperimentalnog ispaljivanja hipersonične rakete na Ukrajinu.

17:00

23.11.2024.

1 d

Podeli: