Trejd koji je uzdrmao NBA – koliko je ugrožen Jokićev Denver?
Nakon što se celog leta najavljivao trejdu Demijena Lilarda u Majami Hit, jedna od najvećih NBA zvezda završila je u redovima Milvoki Baksa.
Izvor: ESPN
Foto: Profimedia
Šokantan trejd tri tima poslao je jednog od najboljih šutera lige kod jednog od najboljih igrača lige Janisa Adetokumba i značajno promenio sliku lige manje od mesec dana pre početka nove sezone.
Portland je dobio Džrua Holideja i Deandrea Ejtona i pikove prve runde, Finiks Sansi Jusufa Nurkića, Grejsona Alena, Nasira Litla i Kiona Džonsona, dok su praznih šaka ostali u Majami Hitu.
ESPN insajderi su analizirali kakve bi posledice po celu ligu mogla da ima ovaj neočekivana trampa ove tri ekipe.
Tandem Janis-Dejm zvuči zastrašujuće
Foto: Profimedia
Istorija se ponavlja kada su u pitanju Blejersi, nema sumnje da su navijači u Portlandu doživeli déjà vu kada su čuli šta se dogodilo.
Ponovila se priča sa Klajdom Drekslerom, podseća Dejv Mekmenamin, u kojoj prva zvezda tima nakon više od deset godina bez titule napušta Oregon i ide u ekipu u kojoj bi konačno mogao da se popne na vrh.
Dreksler je 1995. otišao u Hjuston i sa najdominantnijim centrom lige Hakimom Oladžuvonom osvojio svoj prvi prsten, drugi za Roketse.
Skoro tri decenije kasnije Lilard se priključio Adetokumbu, takođe jednom od najdominantnijih igrača lige sa kojim bi mogao da stigne do svog prvog prstena.
Sličnosti je previše i ništa nije slučajno.
Ovaj trejd uzdiže Bakse, šampione iz 2021, do statusa "supertima" i pomaže svakoj strani.
Lilard će u 33. godini dobiti šansu da konačno ima adekvatnu podršku u plej-ofu i pokaže da li je šampionskog kova.
Last season:
Giannis — Dame — 31.1 PPG 32.2 PPG 11.8 RPG 4.8 RPG 5.7 APG 7.3 APG
Nema sumnje, Lilard je spektakularan igrač, ali da li njegov dolazak toliko drastično podiže nivo Baksa?
Milvoki ima moćan defanzivni tim i nedostajao im je moćan šuter kako bi bili konkurentiji u borbi za titulu, posebno nakon povrede Krisa Midltona.
A Lilard je verovatno najbolji šuter lige posle Stefa Karija pa su na papiru dobili najjače moguće oružje.
Ipak, pitanje je da li je njegov dolazak toliko drastično unapređenje u odnosu na Holideja.
Holidej se sjajno uklapao u sistem Baksa, sa njim su bili više nego opasni, a teško je reći da će sa Lilardom umesto njega lakše savladati konkurenciju poput Boston Seltiksa ili aktuelnih šampion Denver Nagetsa, ili Finiks Sansa, smatra Tim Bontemps.
Da li je Nurkić rešenje Sansa za Jokića?
Teško da su Baksi dovođenjem Lilarda uvećali svoje šampinske šanse više od Finiks Sansa, koji dolaskom Jusufa Nurkića umesto Ejtona nisu mnogo izgubili u reketu, štaviše, bosanskohercegovački centar bi u nekim situacijama mogao da bude znatno korisniji za ovaj tim Sansa od bivšeg prvog pika, dok su dolaskom Alena i Nasira dobili na "dubini" tima.
Deluje da Sansi u Nurkiću vide bolje rešenje za odbranu protiv Nikole Jokića od Ejtona i nema sumnje da s njim neće previše osetiti odlazak prvog pika, ali pitanje je koliko će unaprediti "širinu" Sansa na perimetru, pa Andre Snelings i dalje vidi Nagetse kao najbolji tim Zapada, a Sanse kao dodatnog izazivača uz Lejkerse i Voriorse.
Ni Bontemps nije siguran da ovaj trejd dodatno pomaže Sansima. Dobili su na širini rostera, prilično jeftino, ali nijedan potez ih ne čini većim favoritima za titulu nego što su bili.
Frenk Vogel je dobio materijal da lakše izgura 82 utakmice regularne sezone sa manjim opterećenjem najvećih zvezda.
Sansi su solidno izgradili tim oko svojih superzvezda, pa ako i kad neke od njih i budu propuštale utakmice, Vogel će imati solidne alternative na klupi.
Međutim, osim Nurkića, teško da će neko od ostalih pojačanja imati značajniju minutažu u plej-ofu.
A opet se vraćamo na priču da li će sa Nurkićem biti čvršći i opasniji u reketu nego što su bili sa Ejtonom.
Iako je bio nemoćan protiv Jokića u plej-ofu, Ejton je jedini igrač u istoriji Sansa koji je prosečno beležio najmanje 15 poena i 10 skokova uz 55 odsto šuta iz igre.
Holidej ključna figura za priču o tituli?
Foto: Profimedia
Svi pričaju o Lilardu, ali bi ključni faktor u borbi za titulu u novoj sezoni nakon ovog trejda mogao biti Holidej.
Tek kada se definiše njegova situacija, jer teško da će se zadržati u Portlandu, dobićemo kompletnu sliku u priči o favoritima za šampiona.
Holidej je prošle sezone prosečno beležio 19,3 poena uz 7,4 asistencija i 5,1 skokova po meču uz 48% šuta iz igre, uz značajnu ulogu u odbrani protivničkih bekova.
Stoga je jasno da bi mogao da bude ogroman "iks-faktor" za svaki tim koji ima velike ambicije,pa ne čudi što se spekuliše da je za njega zainteresovano skoro pola lige.
A u prvom planu su, pre svih, Majami Hit, Filadelfija 76ers, Los Anđeles Klipersi, dok pojedini stručnjaci smatraju da bi se savršeno uklopio još u planove Golden Stejt Voriorsa i Boston Seltiksa.
Dolaskom Dejma u Bakse, Siksersima je neophodno konkretno pojačanje ako žele da i sledeće sezone budu konkurentni na Istoku.
Posebno zbog neizvesne situaciji u vezi sa ostankom/odlaskom Džejmsa Hardena.
Klipersi takođe sanjaju titulu sa zdravim Kavajem Lenardom i Polom Džordžom, pominjali su se takođe u priči oko Lilarda, ali dolazak Holideja umesto njega ne bi bio loš "plan B", smatra Bontemps.
Mekmenamin i Džamal Kolije smatraju da bi Majami morao da se okrene ka njemu, ukoliko između dva tima nije došlo do nekih tenzija zbog Lilarda.
Hitu je neophodno pojačanje ako žele da budu u šampionskoj prili i sledeće sezone, a posebno ako razmišljaju o budućnosti jer Batler puni 34 godine ovog meseca.
Što se tiče Seltiksa, odlaskom Markusa Smarta je u nastala rupa u odbrani perimetra, a značio bi im i opasan plej u ekipi.
Snelings vidi Holideja kao savršen dotatak timu čija će kičma biti Džejson Tejtum, Džejlen Braun i Kristaps Porzingis.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Ukrajina, Sjedinjene Američke Države i evropski partneri su se tokom pregovora koji se danas održavaju u Berlinu dogovorili o parametrima za postizanje mira u Ukrajini, prenosi ukrajinska agencija Ukrinform, pozivajući se na saopštenje evropskih lidera.
Belgija se usprotivila predlogu Evropske komisije za deblokiranje kredita Ukrajini od 210 milijardi evra finansiranog zamrznutom ruskom imovinom i uništila nade EU za dogovor do samita lidera.
Mađarska je danas potpisala ugovor sa Sjedinjenim Američkim Državama o isporuci 400 miliona kubnih metara tečnog prirodnog gasa (TPG) godišnje, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto.
Kako saopštavaju ukrajinski izvori, elitna ruska 76. gardijska vazdušno-desantska divizija je pretrpela teške gubitke u svom pokušaju da se "probije" do Pokrovska.
Jelena Nikolić iz JKP Beogradske pijace rekla je danas da su pijace u Beogradu uveliko spremne za sezonu slava, kao i da je ponuda sveža, bogata i raznovrsna.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa predsednikom Gruzije Mihailom Kavelašvilijem, koji boravi u zvaničnoj poseti Srbiji od 17. do 19. decembra. Predsedniku Gruzije prethodno je piređen svečani doček ispred Palate Srbija.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa predsednikom Gruzije Mihailom Kavelašvilijem, koji boravi u zvaničnoj poseti Srbiji od 17. do 19. decembra. Predsedniku Gruzije prethodno je piređen svečani doček ispred Palate Srbija.
Avion Odeljenja za vazduhoplovstvo Ministarstva unutrašnjih poslova Slovačke, koji je dovezao premijera Roberta Fica u Brisel, imao je nesreću na aerodromu u Briselu.
Poljski premijer Donald Tusk poručio je pred dolazak na samit EU u Briselu, na kom se očekuje da će biti doneta odluka o korišćenju zamrznute ruske imovine, da se evropski lideri suočavaju sa jasnim i teškim izborom.
Danas je 1.394. dan rata u Ukrajini, o kom će se danas i sutra raspravljati u Briselu. Mirovni plan još uvek nije prihvaćen, ni s jedne strane, dok ruski predsednik preti još jačim udarima na Ukrajinu.
Gilen Maksvel, bliska saradnica osuđenog seksualnog prestupnika Džefrija Epstajna, podnela je saveznom sudu u Njujorku zahtev da se poništi ili izmeni njena presuda kojom joj je određena kazna zatvora od 20 godina, prenose američki mediji.
Džejk i Romi Rajner, deca tragično preminulih Roba Rajnera i Mišel Rajner, oglasili su se potresnom izjavom nakon što je njihov brat Nik Rajner optužen za ubistvo roditelja.
Pokloni za Božić i Novu godinu trebalo bi da budu radost za decu, ali oni su u stvari često zdravstveni rizik. Stručnjaci pozivaju na oprez – evo na šta bi trebalo paziti prilikom kupovine poklona za mališane.
Retatrutide, novi lek za mršavljenje koji razvija kompanija Eli Lilly, još nije završen u kliničkim ispitivanjima, ali je već prikupio veliki broj konzumenata koji tvrde da im donosi "čudesne" efekte.
Ako ste ikada poželeli da zavirite u život čoveka koji je istovremeno bio svedok istorije i njen tihi pripovedač, onda je Zaustavno vreme ona vrsta knjige koja vas pronađe u trenutku kada vam treba nešto istinito, nenametljivo i duboko ljudsko.
Glumac Dejvid Džejson, koji se proslavio legendarnom ulogom Del Boja u seriji "Mućke", uskoro će otkriti do sada neviđene kadrove iz ovog kultnog sitkoma.
Prenos dodele godišnjih nagrada Američke filmske akademije "Oskar" od 2029. godine neće više biti emitovan na televiziji ABC, već će biti direktno prenošen na Jutjubu.
The President of Serbia, Aleksandar Vučić, said that he will not travel to Brussels for the EU-Western Balkans summit, stressing that he believes that he has an obligation to protect Serbia's interests first and foremost, and this decision was expected.
President of Serbia Aleksandar Vučić met today with the President of Georgia, Mikheil Kavelashvili, who is on an official visit to Serbia from December 17 to 19. Earlier, a ceremonial reception was held for the President of Georgia in front of Palace of Serbia
The Minister of Internal Affairs of Estonia announced that three Russian border guards crossed the Estonian-Russian border in the eastern part of the NATO member country without authorization.
The decision of the President of Serbia, Aleksandar Vučić, not to participate in the European Union - Western Balkans Summit is rational, statesmanlike and completely understandable, announced last night president of Republika Srpska (SNSD), Milorad Dodik.
Russian President Vladimir Putin stated today that the West did whatever it deemed necessary in the SFR Yugoslavia and paid no attention to the United Nations Charter.
Nekoliko desetina ljudi protestovalo je u nedelju u sibirskom gradu Tomsku protiv ruske zabrane američke Robloxa, što nije tako česta pojava u ovoj državi.
Predsednik Francuske Emanuel Makron zatražio je od Facebooka da ukloni AI generisan video objavljen 10. decembra, u kom se tvrdi da je svrgnut u puču koji je organizovao visoki vojni oficir.
Dizni sprema veliku novinu koja bi mogla da oduševi fanove širom sveta – uz pomoć veštačke inteligencije, korisnici će moći da vide sebe rame uz rame sa junacima iz Marvela, Piksara, Ratova zvezda i kultnih Diznijevih animacija.
Berlin pozdravlja odluku Evropske komisije da preispita ukidanje automobilskih SUS motora. Taj korak je zahtevala poljuljana automobilska industrija Evrope.
Za neke je zima vreme udobnosti i pustolovina: izleti na skijanje, zaleđeni krajolici i večeri uz kamin. Za druge je to period stresa - posebno kada je reč o vožnji. Evo kako vožnju po snegu i ledu učiniti prijatnijim iskustvom.
Komentari 90
Pogledaj komentare