Ako se neka trka u okviru Svetskog kupa u alpskom skijanju izdvaja od ostalih to je sigurno ona čiji je domaćin Kicbil. Spust na legendarnom Štrajfu može se uporediti sa Vimbldonom u tenisu, Velikom nagradom Monaka u Formuli 1 ili turnejom „Četiri skakaonice“ u ski skokovima, i na njemu svaki skijaš želi pobedu. Ove godine takmičenje u Kicbilu je na programu od 21. do 23. januara...
Zvanično, takmičenje u Kicbilu počinje narednog petka, ali akcija u tom austrijskom ski centru počinje već u utorak, kada je na programu prvi trening u spustu. Dva dana koja slede su rezervisana za istu aktivnost, dok je za petak zakazan superveleslalom. Najveća poslastica celog vikenda, spust, vozi se u subotu, dok je u nedelju na programu slalom, koji će se zajedno sa subotnjom trkom bodovati i za kombinaciju.
Ali, krenimo od početka. Prve međunarodne trke u Kicbilu održane su daleke 1931. godine, a svoj debi u Svetskom kupu Štrajf je imao 1967. godine, a toko m godina koje su sledile poneo je titulu legendarne staze. Organizator trka je Ski klub Kicbila, koji tu ulogu ima od prvog dana i prvih internacionalnih takmičenja, a zanimljivo je da su sportisti, članovi tog kluba, osvojili više od 50 medalja na Zimskim Olimpijskim igrama do sada, a među njima se sigurno izdvaja Toni Zajler.
Start Štrajfa, staze na kojoj se vozi spust, nalazi se na nadmorskoj visini od 1.665 metara u Hanenkamu i posle spektakularnih 3.312 metara, dolazi cilj na visini od 802 metra, skoro u centru grada. Najstrmiji deo staze nosi naziv Mausefale, koji ima pad od 85 odsto i u njemu skijaši dostižu brzinu od 140 km/h pri letu od 80 metara.
I dok se spust vozi duž Štrajfa, staza za superveleslalom nosi ime Štrajfalm, dok se pista za slalom zove Ganselernhang. Uz spust u Kicbilu, skijaši veliku pažnju posvećuju i slalomu, i zbog te discipline, ali i zbog kombinacije, u kojoj do pobede dolazi takmičar koji ima najbolje kombinovano vreme subotnjeg spusta i nedeljnog slaloma. Ranije je upravo najbolji u kombinaciji dobijao i titulu pobednika celog takmičenja u Kicbilu, ali sada nju dobija onaj ko trijumfuje na prestižnom spustu. Ništa manju važnost nema ni superveleslalom, koji služi kao uvod u veoma uzbudljiv vikend.
Od aktuelnih skijaša, na Štrajfu su trijumfovali samo Švajcarac Didije Kuš i domaći skijaš Mihael Valhofer, dok bi među njih trebalo ubrojati i Didijea Defaga, koji zbog povrede propušta celu tekuću sezonu. Kuš u Kicbilu ima tri pobede u spustu, a pre njega je to pošlo za rukom i Francuzu Luku Alfanu, kasnije pobedniku Dakar relija, još dvojici Švajcaraca, Francu Hajnceru i Pirminu Curbrigenu, i domaćem skijašu Karlu Šrancu, mada su neki od njih trijumfe zabeležili na dodatnim trkama, održanim u petak. Jedini skijaš koji ima više pobeda od svih na Štrajfu je Austrijanac Franc Klamer, kojem je to ošlo za rukom četiri puta.
Oko 1.000 betonskih bunkera sa rovovima, protivtenkovskim rovovima, skladištima municije i skloništima za snabdevanje deo je zajedničkog plana za utvrđivanje istočnih granica baltičkih država u dužini od 965 kilometara.
Evropska unija odbacila je zajednički zahtev Litvanije i Estonije da finansira razvoj prekograničnog projekta sa zaštitnim sistemom dronova čiji cilj je bila pojačana zaštita i nadzor duž istočne granice EU.
Rat u Ukrajini – 1.140. dan. Oružane snage Ukrajine dva puta su izvele napade na ruske energetske objekte u poslednja 24 sata, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Srpski bokseri, osvajači medalja na Evropskim i Svetskim prvenstvima, pripremaju se na kampu u Novom Sadu za profesionalni izazov IBA "Noć šampiona" u Banjaluci 27. aprila.
Danas je 1.141. dan rata u Ukrajini. U protekla 24 sata Oružane snage Ukrajine četiri puta su napale ruske energetske objekte, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije. Napadi su izvedeni na ciljeve u Kurskoj, Zaporoškoj i Rostovskoj oblasti.
Mons Selmerlev (38), švedski pevač i pobednik Evrovizije 2015. s pesmom Heroes, našao se u središtu medijske pažnje zbog optužbi koje je izrekla njegova supruga, britanska glumica Kjara Janson.
Uzorci tla i kamenja doneseni sa udaljenije, misteriozne tamne strane Meseca ukazuju na to da bi tlo na tom delu Meseca moglo biti suvlje od onog koje je okrenuto ka Zemlji, saopštili su danas kineski naučnici.
Rok pevač Džon Bon Džovi našao se na meti kritika zbog humanitarne inicijative u svom rodnom gradu Toms Riveru, u Nju Džersiju, nakon što je njegova humanitarna kuhinja izazvala spor sa gradonačelnikom.
Današnji svet zapanjujuće podseća na onaj oko 1900. godine, teza je nove izložbe u Saveznoj umetničkoj hali u Bonu. Tema izložbe je pokret Lebensreform (reforma života) s početka 20. veka.
Iako nije imala tipičan simptom, odnosno tremor ruku, drugi problemi su Marinu Brankovan naveli da poseti lekara, koji joj je odmah postavio dijagnozu.
Doktorka u Hitnoj pomoći Ivana Stefanović izjavila je danas da je prilikom pozivanja Hitne pomoći na broj 194 najvažnije naglasiti gde ekipa treba da dođe.
Švajcarska je prijavila svoj prvi slučaj nove varijante majmunskih boginja, Clade 1b, a pojedinac je izolovan, saopštio je danas Federalni zavod za javno zdravstvo.
Na Netfliks je stigla dokumentarna serija Bad Influence: The Dark Side of Kidfluencing. Prati Pajper Rokel, nekadašnju dečju zvezdu Jutjuba, i njene prijatelje zvane The Squad.
Preparations for the large public rally "We will not give Serbia" have begun in earnest, so the main stage in front of the National Assembly has been set up.
United States Energy Minister Chris Wright said that Iran can expect tougher sanctions if it does not reach an agreement with US President Donald Trump regarding Tehran's nuclear program.
I dok SZO izveštava o skorašnjim epidemijama antraksa u istočnoj i južnoj Africi, objašnjavamo koje oblike ova bolest ume da poprimi, koliko je smrtonosna i kako može da se pretvori u oružje.
Amnesti internešenel kaže da je oko 1.500 ljudi pogubljeno u 15 zemalja 2024. godine, ali nema zvaničnih podataka za Kinu: vodeći svetski dželat tretira ove statistike kao državnu tajnu.