Crvena stijena u Crnoj Gori: Svedočanstvo istorije i kulture pračoveka
Pećina Crvena stijena se nalazi iznad leve obale reke Trebišnice, danas Bilećkog jezera, u neposrednoj blizini sela Petrovića, na samoj granici Crne Gore sa Hercegovinom.
Ime je dobila po stenama koje se uzdižu iznad nje, a koje su prevučene crvenom patinom, koja je najverovatnije nastala usled suvog patiniranja krečnjaka. Pećina se nalazi na oko 700 metara nadmorske visine i okrenuta je prema jugu.
Pećina Crvena stijena je dugo bila jedini sistematski istražen arheološki lokalitet u Crnoj Gori i kao takva, predstavljala je svedočanstvo o postojanju praistorijskih kultura u Crnoj Gori i služila je kao reper za sva kasnija istraživanja praistorijskih kultura na ovom mestu.
Arheološka istraživanja na Crvenoj stijeni su započela još 1954. godine, kada je lokalitet otkriven, i trajala su do 1964. godine.
Za razliku od većine paleolitskih lokaliteta, koji su usled klimatskih promena doživeli eroziju kulturnih slojeva, u Crvenoj stijeni se susrećemo sa izvanrednim fenomenom - od trećeg ledenog doba, tzv. risglacijala, u pećini nije došlo do erozije, već je kulturna zaostavština ostala netaknuta do danas. Pećina je konzervirala sve što je u njoj deponovano.
Svedočanstvo istorije
Istraživanja su otkrila kulturni depozit debljine od 20 do 30 metara, koji je, uz lokalitet El Kastiljo u Španiji, najdublji u Evropi, u kome je na osnovu različite strukture, boje, sastava i sadržaja izdvojen 31 različit kulturni sloj. Slojevi pripadaju kulturama srednjeg paleolita, mlađeg paleolita, mezolita, neolita i metalnog doba.
Najstariji pronađeni kameni artefakti, koji potiču iz 3. ledenog doba (180.000 godine p.n.e.) pripadaju vremenu pre pojave neandertalca tj. srednjepaleolitske, musterijenske kulture.
Kosti izumrlih životinja nađene u pećini
Arheološki materijal pronađen u Crvenoj stijeni sačinjavaju, uglavnom, kamene alatke različitih tipova i oblika. Samo su u slojevima koji pripadaju mezolitu i neolitu pronađene alatke napravljene od životinjskih kostiju.
Pored ogromnog broja nalaza koštanih alatki, Crvena stijena je i nalazište sa najvećim brojem pronađenih ostataka kostiju izumrlih životinja iz perioda kvartara u jugoistočnoj Evropi.
Istraživanjem su utvrđeni ostaci oko 40 rodova, vrsta i podvrsta raznih životinja od čega je 13 vrsta izumrlih životinja, 11 vrsta životinja, koje danas naseljavaju neka udaljenija područja, dok ostale životinje i danas žive u široj okolini Crvene stijene. U nekim slojevima Crvene stijene otkrivene su životinje koje su karakteristične za hladnu klimu, dok su u drugim slojevima konstatovani predstavnici izrazito tople klime.
Značaj lokaliteta Crvena stijena je mnogostruk i on se može posmatrati sa aspekta arheologije, geologije, paleontologije i drugih naučnih disciplina i kao takav bez sumnje predstavlja jedno od najznačajnijih staništa pračoveka na svetu.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Petarde, vatrometi i baklje nezaobilazni su deo proslava na našim prostorima, posebno u toku novogodišnjih i božićnih praznika. Iako se koriste za zabavu, pirotehnička sredstva su jako opasna u rukama dece, što su i dokazali nesrećni slučajevi proteklih dana.
Rat u Ukrajini – 1.045. dan. Ukrajinske snage raketama napale selo Ivanovsko u ruskoj Kurskoj oblasti, a u drugom napadu uništile mesto razmeštanja ruskih operatera bespilotnih sistema na jugu.
Rat u Ukrajini – 1.046. dan. Sjedinjene Države očekuju da će narednih dana objaviti novu bezbednosnu pomoć Ukrajini, rekao je portparol Bele kuće Džon Kirbi.
Naši građani bi tokom ove godine, najverovatnije na proleće, mogli da se suoče sa novinama koje se tiču ulaska u EU, a njih donosi elektronski sistem ETIAS za prijavljivanje za ulazak u EU.
Milić Vukašinović nedavno je imao hirušku intervenciju u kojoj su morali da mu hitno amputiraju nogu zbog brojnih zdravstvenih problema, a sada javlja kako teče rehabilitacija.
U narodnoj medicini sok od kupusa preporučuje se u terapiji čira na želucu i taj lekoviti napitak trebalo bi uzimati između obroka, a ukoliko izaziva smetnje prilikom varenja, sat posle jela.
On New Year's Day, Russian gas stopped flowing through Ukraine to Europe. Kyiv is calling it a "historic" moment because the refusal to extend the transit contract with Russia's Gazprom has stopped the flow of money financing the invasion of Ukraine.
A convict serving a sentence in Arles prison has captured and is holding hostage several members of the prison staff, French media reported today, stating that police intervention units are ready to intervene.
President of Serbia, Aleksandar Vučić, proposed that Sunday be declared a Day of Mourning in the whole of Serbia because of the massacre that took place in Cetinje.
The head of the Clinical Center of Montenegro, Aleksandar Radović, told TVCG that the wounded patients are stable and that three patients were disconnected from the breathing machine yesterday.
Mediji i stručnjaci često kritikuju nemačku auto-industriju zbog sporog prelaska na električnu mobilnost, ali glavni "krivci" su sami kupci – oni i dalje žele benzince.
Već samo sedenje u automobilu za muškarce predstavlja nepovoljan položaj za prostatu koja je veoma osetljiva na pothlađivanje i hronične upale mokraćne bešike.
Pre devet godina, turska pevačica Mutlu Kaja, tada 19-godišnjakinja, upucana je u glavu. Needeljama je bila u komi, a zbog povreda koje je zadobila završila je u invalidskim kolicima.
Kako je vrednost bitkoina prešla 100.000 američkih dolara, a alati veštačke inteligencije ušli u naše džepove i telefone, šta očekujemo u 2025. godini?
Komentari 6
Pogledaj komentare