Ponedeljak, 28.03.2016.

14:27

Lihtenštajn: Evropska zemlja bez kriminala

Pre nekoliko godina Lihtenštajn je doneo pravilnik ponašanja za useljenike. U njemu stoji da je preporučljivo biti vrlo tih u zvanično vreme ručka - od 12 do 13:30.

Izvor: Dnevnik.hr

Lihtenštajn: Evropska zemlja bez kriminala
Foto: Thinkstock

Ova mala zemlja, smeštena između Austrije i Švajcarske, krije brojne zanimljivosti, a mi vam predstavljamo najupečatljivije.

* U Lihtenštajnu gotovo da nema kriminala. Poslednje evidentirano ubistvo dogodilo se 1997. godine, a u državi ima tek nekoliko zatvorenika. Svako ko je osuđen na kaznu dužu od dve godine odlazi u zatvor u Austriji. Ljudi se u ovoj zemlji osećaju toliko sigurno da većina čak i ne zaključava ulazna vrata.

* Švajcarska je jednom prilikom izvršila invaziju na Lihtenštajn. Švajcarski vojnici (njih 170) su naoružani puškama, ali bez metaka, tokom vojne vežbe slučajno prešli granicu.

* Jednom godišnje, svi stanovnici se pozivaju na zabavu, tj. na pivo u vrtovima dvorca Vaduc.

* Glavni grad Lihtenštajna je Vaduc, u kom živi 5.425 stanovnika. To je ujedno i najveći grad u toj zemlji.

* Lihtenštajn je vodeći svetski proizvođač veštačkih zuba. Naime, kompanija Ivoclar Vivadent predvodi svet u proizvodnji veštačkih vilica i navlaka, s ukupnim udelom na tržištu od 20%.

* Pre pet godina mogli ste da iznajmite celu državu na jednu noć. Naime, u saradnji s Airbnb servisom, ponuđen je prostor za smeštaj 150 gostiju, isprobavanje vina s princom i kreiranje personalizovane novčane valute, privremenog karaktera. Zadovoljstvo je koštalo 70.000 dolara.

* Himna Lihtenštajna “Oben am jungen Rhein” ima potpuno istu melodiju kao himna Velike Britanije “God Save the Queen”.

* U Lihtenštajnu je zvanični jezik nemački, ali ga stanovnici uglavnom ne govore. Većina se služi alemanskim narečjem, drugačijim od standardnog nemačkog jezika.

10. Sve do 1984. godine zbog propadanja tri referenduma, žene u Lihtenštajnu nisu mogle da glasaju na izborima. Na referendum su mogli da izađu samo muškarci, tako da je referendum uspeo tek iz četvrtog pokušaja, s 51,3 odsto glasova za.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

12 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: